Lietuvoje

2015.09.29 15:15

Lietuvoje sulaikyta rekordinė kokaino siunta

Arūnas Karaliūnas, lrytas.lt, LRT.lt2015.09.29 15:15

Rugsėjo 21–24 dienomis, Kauno apskr. vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai rankomis perkrovė 6 sulaikytus jūrinius konteinerius – iš viso 128 tonas akmens anglies. Perkrovus visus konteinerius buvo rasta ir paimta apie 500 kg, kaip įtariama, su kokainu sumaišytų gabalų, kurių vertė nelegalioje mažmeninėje rinkoje siekia daugiau kaip 40 mln. eurų. Kiek anksčiau panašiu būdų buvo rasta daugiau kaip 100 kilogramų kokaino, kurio vertė – 3 mln. eurų. Tokiu laimikiu džiaugėsi Lietuvos kriminalistai, patikrinę anglių siuntą iš Kolumbijos.

Kelerius metus stebėję kokaino kelią iš Kolumbijos į Lietuvą šiemet liepos mėnesį pareigūnai paskelbė sulaikę apie 100 kilogramų šių brangių kvaišalų, kurie sumaniai buvo slepiami anglyse.

„Tai vienas didžiausių sulaikytų narkotikų kiekių per Lietuvos policijos istoriją“, – tąkart pareiškė Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.

Po mėnesio patikrinus kitą anglių siuntą iš Kolumbijos, joje aptikta dar daugiau kaip 100 kilogramų kokaino, kurio vertė siekia 3 mln. eurų.

Krovinį mėgino grąžinti

Pareigūnams sulaikius pirmąją siuntą, antroji jau buvo išplukdyta iš Ispanijos į Klaipėdą.

Šio nelegalaus verslo sumanytojai buvo parengę planą grąžinti krovinį.

Jūriniai konteineriai Klaipėdoje turėjo būti skubiai sukrauti į kitą laivą ir išplukdyti, bet kriminalistai buvo greitesni. Jie 240 tonų anglių krovinį uostamiestyje sulaikė maždaug prieš mėnesį ir uždarė akylai saugomuose sandėliuose.

Iš pradžių abejota, ar šį kartą tarp anglių taip pat yra paslėpta kokaino, bet pradėjus darbą paaiškėjo, kad antroji siunta net didesnė negu pirmoji. Kokainą gabeno ta pati grupuotė, kurios vadeivos gyvena užsienyje.

Pergudravo kokaino vežėjus

Pietų Amerikos nusikaltėliai sugalvojo unikalų būdą gabenti kvaišalus nesukeliant įtarimų – juodai nudažytus kokaino gabalus slėpė anglyse.

Bandomieji gabenimai buvo atlikti 2014-aisiais, tačiau apie tai jau buvo žinoma pareigūnams – jie stebėjo kokaino kelią.

Kriminalinės policijos pareigūnai visą anglių krovinį iš Kolumbijos per keletą dienų perkasė rankomis ir išrinko tuos anglių gabalus, kuriuose buvo įmaišyti narkotikai.

Sulaikius antrąją siuntą, pareigūnams vėl teko tokia pat užduotis, nes nėra kitokio būdo išrinkti kokainą.

Pasak įvykio vietoje dirbusių pareigūnų, anglių luitai blizga, o kokaino gabalų paviršius yra matinis.

Vis dėlto tokiame dideliame anglių kiekyje išrinkti kvaišalus nėra paprasta.

Konteineriai pasiekė Alytų

Užfiksuota, kad birželio 24-ąją vienos bendrovės vardu į Lietuvą importuoti 3 jūriniai konteineriai iš Kolumbijos su akmens anglimis. Vėliau, atlikus muitinės procedūras, jie buvo išgabenti į slaptą sandėlį Alytuje.

Po kelių dienų kitos įmonės vardu tie patys asmenys į tą patį sandėlį atgabeno dar 3 konteinerius akmens anglių iš Kolumbijos.

Savaitę tūnoję pasaloje kriminalistai sulaikė du 44 ir 27 metų Alytaus gyventojus bei 53 metų Kolumbijos pilietį, kai jie mėgino išvežti jau atrinktą kokainą.

Įtariamųjų gabentame maiše rasta 16,35 kilogramo kvaišalų.

Kolumbietis buvo vienas šios operacijos organizatorių, logistų, o kartu ir chemikas – jis tą medžiagą būtų išgryninęs ir iš jos būtų pagamintas grynas kokainas.

Tąsyk įtarimai buvo pareikšti 11 įtariamųjų, dauguma jų buvo iškart sulaikyti, o vėliau suimti.

Už žlugusią operaciją sumokėjo gyvybe?

Išrinkti tarp anglių išmėtytus kokaino gabalus užtrunka nemažai laiko, tačiau tai nėra sudėtingas darbas.

Vis dėlto pareigūnai iki šiol neišsiaiškino, kaip juoda spalva nudažytas kokainas išbalinamas, mat dar neteko girdėti, kad būtų siūloma juodo kokaino.

Šį darbą turbūt turėjo atlikti sulaikytas kolumbietis, kuris išmano technologiją.

Alytuje ir Klaipėdoje sulaikytas kokainas turėjo iškeliauti į užsienį – Rusiją, Ukrainą, Skandinavijos šalis.

Kriminalistai beveik neabejoja, kad dėl žlugusios operacijos ir patirtų nuostolių už tai atsakingi nusikaltėlių bendrininkai buvo nužudyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.