Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.14 10:10

Ekspertė: nuotoliniam mokymui sistema nėra pritaikyta, bet egzaminų rezultatai nenukentės

Mokyklos kol kas nėra tinkamai pasirengusios vaikus mokyti nuotoliniu būdu, teigia Vilniaus politikos analizės instituto direktorė, kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės buvusi vyriausioji patarėja švietimo klausimais Virginija Būdienė.

Visgi švietimo ekspertė ramina, kad mokymasis nuotoliniu būdu abiturientų egzaminų rezultatų neturėtų paveikti.

„Kol kas sistema greičiausiai nėra pritaikyta mokymuisi nuotoliniu būdu, bet ateityje aš visai įsivaizduočiau, kad šitie metai bus testas visai sistemai. Įsivaizduočiau, kad dalis ugdymo, ypatingai paskutinėse klasėse, kada yra reikalingas individualizuotas mokymas – užduotys kiekvienam abiturientui atskirai – visiškai galėtų vykti nuotoliniu būdu“, – Eltai teigė V. Būdienė.

Visgi švietimo ekspertė įsitikinusi, kad dėl plintančio koronaviruso staiga iškilus būtinybei mokymą tinkamai organizuoti nuotoliniu būdu veikiausiai bus sudėtinga.

„Aš pati susiduriu su tuo. Vilniaus universitetas taip pat jau siūlo studentams ir dėstytojams dirbti nuotoliniu būdu, bet iš tikrųjų dėstytojai dar kol kas nėra pasiruošę, nes tai yra didelis darbas sukelti užduotis“, – pripažino ji.

Tačiau, V. Būdienės teigimu, nuo pačių mokyklų ir jų vadovų labai priklauso, kaip bus organizuojamas darbas nuotoliniu būdu ir paaiškės, kaip mokykla geba transformuotis.

„Mokykloms teks labai smarkiai persiorganizuoti savo veiklą. Yra informatikos mokytojai, kurie galėtų būti atsakingi už virtualią erdvę. Vyresni mokytojai, kurie galbūt nėra labai patyrę virtualios erdvės, jiems reikės pagalbos. (...) Galbūt visiems mokytojams iš dalies asistuos informatikos mokytojai arba asmenys, geriau valdantys kompiuterius, ir vieni mokytojai padės kitiems“, – kalbėjo ji, atkreipdama dėmesį, kad koronavirusui Lietuvoje toliau plintant gali kilti problemų dėl brandos egzaminų laikymo.

Pasak švietimo ekspertės, susidariusi situacija Lietuvoje gali duoti pagrindą didelėms transformacijoms švietimo srityje.

„Galimos didelės transformacijos švietimo sistemoje dėl šios ekstremalios padėties, kuri tikrai turės įtakos ateities ugdymo funkcionavimui. (...) Aš manyčiau, kad ateityje bus (taikomas – ELTA) pusiau nuotolinis, pusiau tiesioginis ugdymas“, – teigė V. Būdienė.

Švietimo ekspertė, nors ir pripažindama švietimo sistemai kylančius iššūkius dėl nuotolinio mokymo, teigia, kad abiturientų egzaminų rezultatai dėl to nukentėti neturėtų.

„Vienas dalykas, kad neprivalgęs neprilaižysi, tai likus trims mėnesiams abiturientai greičiausiai jau ką geba, tą geba. Ne paslaptis, kad bent jau paskutinis pusmetis mokyklose paprastai skiriamas nebe naujam ugdymo turiniui įsisavinti, bet kartojimui. Manau, kad trys mėnesiai esminės įtakos nepadarys“, – savo nuomonę išsakė ekspertė.

V. Būdienė taip pat pabrėžė ir faktorių, kad visiems abiturientams bus vienodai taikomas mokymasis nuotoliniu būdu.

„Visi abiturientai bus praktiškai vienodose sąlygose, kadangi pas mus yra (taikomas – ELTA) valstybinių egzaminų palyginamasis arba varpo kreivės išdėstymas, abiturientų išrikiavimas“, – kalbėjo švietimo ekspertė, akcentuodama, kad visi dvyliktoje klasėje besimokantys asmenys praleis vienodą laikotarpį, mokydamiesi nuotoliniu būdu.

Primename, kad Vyriausybė priėmė sprendimą nuo ateinančio pirmadienio sustabdyti ugdymo procesą dėl koronaviruso plitimo grėsmės. Dėl šios priežasties švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu mokinių pavasario atostogos yra viena savaite pailgintos ir perkeltos iš balandžio vidurio į kovo 16-27 dienas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija taip pat sprendžia dėl formų, kuriomis mokiniai galėtų tęsti mokymąsi, jei per dvi savaites grėsmė dėl koronaviruso išplitimo nesumažės. Viena iš galimybių – mokymasis nuotoliniu būdu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi