Lietuvoje

2020.03.13 22:15

Surplys apie galimą karantino skelbimą dėl koronaviruso: mes nenorime visiškai sustabdyti šalies

Vilniaus savivaldybė rengiasi organizuoti grupes medikų vaikų priežiūrai. Gydytojų atstovai sako, kad Lietuvoje gali pritrūkti plaučių ventiliavimo aparatų. Ministras Pirmininkas su sveikatos apsaugos ministru pritaria medikų raginimui didinti tyrimų dėl koronaviruso apimtis, o Vyriausybė svarsto Lietuvoje skelbti karantiną. Ar Lietuvos pareigūnai taip rodo, kad nebereikia turėti iliuzijų ir kenkia kiekviena apsimestinės ramybės diena?

Giedrius Surplys, ministro pirmininko patarėjas ir Visuomenės informavimo grupės prie Ekstremaliosios situacijos operacijų centro vadovas, – „Dienos temos“ svečias.

– Ką praktikoje realiai reikštų tas karantinas, jeigu jis kitą savaitę būtų įvestas?

–Jeigu skaitytume Užkrečiamųjų ligų įstatymą, tai ten surašyta, kad, Vyriausybei paskelbus karantiną visoje šalies teritorijoje, tada jau įsijungia kiekvienos savivaldybės operacijų centrai, kiekviena savivaldybė, pasitelkusi vidaus reikalų sistemos pajėgas ir krašto apsaugos sistemos pajėgas, turi užtikrinti, kad būtų laikomasi tų karantino sąlygų.

– Ką tai reiškia, jeigu necituotume įstatymo straipsnių, bet tiesiog žmonėms paaiškintume? Ar reiškia, kad pažeidusieji karantino režimą būtų kažkaip baudžiami, ir ką reikštų pažeisti tą režimą?

– ​Paprasčiausias vaizdinys, kurį galime turėti dabar, yra pažiūrėti, kokiu režimu gyvena Italija. Lygiai taip pat, manau, karantinas būtų įgyvendinamas ir Lietuvoje. Tam tikri, aišku, galimi modifikavimai, dėl kurių spręs Vyriausybė. Bet, sakau, toks aiškus vaizdinys dabar yra Italija. O dėl tų draudimų. Tai ir dabar socialiniuose tinkluose, ir aš sulaukiau daug skambučių, ir tikrai ministrams skambina, klausia žmonės. Matosi, kad ne visi laikosi tų ketvirtadienį priimtų Vyriausybės ir paskui jau Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos nurodymų. Tai ir dabar Civilinis kodeksas, tas pats Užkrečiamųjų ligų įstatymas, Administracinių nusižengimų kodeksas – yra suvardytos visos atsakomybės...

Dienos tema. Giedrius Surplys: nuteisti visų per dieną negalime, bet piktybiniai pažeidimai tikrai yra stebimi (su vertimu į gestų k.)

– Bet tai neveikia. Ką tada reikia padaryti, kad veiktų? Nes pagrindinė sąlyga, kad neturėtume to, ką turi dabar italai, tai yra, kad žmonės laikytųsi karantino realiai, o ne pasiimtų nedarbingumo pažymas ir eitų į svečius.

– Aš noriu ir pasakyti, kad nuteisti visų per dieną mes negalime, taip ir nebus, ir nėra tokia intencija, bet piktybiniai pažeidimai tikrai yra stebimi, ir vėlgi įstatyme surašyta, kurios institucijos už ką atsako ir kurios institucijos gali surašyti protokolą. Galų gale vėlgi bandome žmonių sąmoningumą kelti. Įsivaizduokime situaciją, kad kažkuris dabar veikia ar klubas, ar kažkoks sporto centras, ir žmogus ten užsikrės. Tai galime nueiti iki Baudžiamojo kodekso, galime nueiti iki tokio dalyko, kad reikės mokėti visas jo gydymo išlaidas tam klubui.

– Tai gal tada kažkaip galima plačiau skleisti informaciją toms vietoms, kad jos tiesiog neveiktų ne tik dėl baudų galimų arba kitokių sankcijų, bet kad tai tiesiog gali būti židinys, kuris paskui Lietuvą pavers tokia šalimi, kokia dabar yra Italija?

– Besąlygiškai tą mes darome. Štai ir dabar sėdžiu LRT TELEVIZIJOS studijoje. Tikrai visais kanalais mes sakome, kad jokių išlygų, jokių galvojimų, kad „o gal aš galiu veikti“, nėra. Yra duotos aiškios rekomendacijos, ir tikrai didžioji dalis žmonių, absoliuti dauguma verslo jų laikosi. Už tą mes esame dėkingi. Bet, aišku, tie atvejai, kurie yra piktybiškai, kaip čia pasakyti, aplaidūs, yra stebimi, ir tikrai nenoriu būti blogas pranašas, bet mes galime sulaukti ir tam tikrų baudų.

– Jūs esate sakęs, kad saviizoliacija tai yra neiti iš namų be reikalo. Bet esmė yra priešingai, net kai turi reikalą, negali eiti iš namų, nes kitaip tu jau nebesilaikai to principo. Tai gal norite dabar tiksliau pataisyti tą savo teiginį, kaip kad ministras A. Veryga jau pasitaisė ir sako, kad nereikia vaikų vežti pas senelius, nes seneliai yra labai pažeidžiama grupė, viena didžiausių iš tų, kurios yra pažeidžiamos?

– Iš tiesų kai mes kalbame apie galimą viruso grėsmę, akivaizdu, kad kuo mažiau kontakto, bet kokio kontakto, tuo mažesnė grėsmė užsikrėsti...

– Jokio kontakto turėtų būti, jeigu kalbame apie griežtą karantino laikymąsi.

– Kai turėsime karantiną, tada bus galima apie tai kalbėti. Šiuo metu mes jo neturime. Šiuo metu reali situacija netgi yra tokia, kad turime 3 režimus grįžtantiems iš užsienio. Jeigu jūs grįžote iš tų 10 įvardytų valstybių, jūs privalote izoliuotis, jūs privalote imti nedarbingumą ir būti namuose. Aišku, ir nesilankyti įvairiose žmonių lankomose vietose.

Jeigu jūs grįžote iš kitų šalių, jeigu jums nepasireiškė jokie simptomai, jūs galite nesiizoliuoti, jūs galite gyventi įprastu režimu ir tuo būdu nepiktnaudžiauti, kad štai „aš noriu pailsėti dar namie, duokite man nedarbingumo lapelį“. Galiausiai jeigu jums pasireiškia simptomai, jūs skambinate 112 arba nuo šiandien 1808 ir važiuojate tirtis.

– Ar nėra problema tie 3 skirtingi režimai, nes žmonės gali skirtingai vertinti būtinybę būti arba nebūti namuose? Kai kurie medikai sako: „Žiūrėkit, mes nežinom, kaip kitos šalys kontroliuoja, kaip jos tikrina, ir tie skirtingi lygiai labiau kenkia, negu padeda.“ Tai gal turėtų būti nuostata, kad iš kur tu bebūtum grįžęs, sėdi namie 14 dienų ir žiūri, kaip jautiesi? Ar yra svarstoma tai daryti?

– Šalis vadovaujasi Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos užkrečiamųjų ligų centro rekomendacijomis, kaip ir kitos šalys. Mes esame šiek tiek priekyje ir žengiame priekyje būtent tam, kad...

– Mes nesame priekyje pagal patikrų skaičių. Bet mano klausimas buvo, kaip jūs vertinate tą 3 lygių karantinavimą.

– Mes nenorime visiškai sustabdyti šalies. Dėl to yra elgiamasi griežčiau negu Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos.

– Kodėl jūs nenorite sustabdyti? Italijos pavyzdys rodo, kad Singapūro, Korėjos, kitų šalių, kurios sėkmingai įveikė plitimą arba bent jau suvaržė, kad kaip tik reikia uždaryti bet kokį socialinį gyvenimą, išskyrus tą, kurio uždaryti neįmanoma.

– Išskyrus tai, kad tos šalys anksčiau nesilaikė jokių patikrų oro uostuose, jokių neturėjo apsidraudimo priemonių – mes jas turime, dėl to pas mus tas plitimas kol kas yra pakankamai suvaldytas.

– Jūs sakote „kol kas“...

– Bet nereikia nusiraminti. Dėl to ir penktadienį A. Veryga kalbėjo apie tai, kad tikrai greičiausiai mes artimiausiu metu skelbsime karantiną su griežtesnėmis pasekmėmis. O praktinis toks momentas, tai mes galvojame ir apie kiekvieną Lietuvos žmogų, apie kiekvieną Lietuvos tėvą.

Pavyzdžiui, kodėl buvo priimtas ketvirtadienį sprendimas, kad penktadienį mokyklos dar neuždaromos, bet rekomenduojama nevesti vaikų, o jau pirmadienį uždaromos. Tai tiesiog realiai mes supratome, kad po pietų paskelbus šią informaciją, paprasčiausias klausimas, kur tą vaiką dėti. Tai tada, aišku, pirmas pasitaikęs sprendimas yra vežti pas senelius, bet akivaizdu, kad jis nėra geriausias.

– Jeigu ministras pasiūlo, žmogus mano, kad nėra taip blogai.

– Dėl to sakau, mes einame palaipsniui, bet tikrai viršijame Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, nes pagal tai, kokia Lietuvoje dabar situacija, kai nėra dar perduodamas virusas šalies viduje, mes galėjome...

– Nėra nustatyta, kad virusas yra perduodamas šalies viduje, ir yra požymių manyti, kad taip dar nėra, bet kalbame apie tai, ar tikrai esame tinkamai pasiruošę. Nes jeigu, tarkim, žmonės grįžta iš Romos, tarkime, ar ne? Ketvirtadienį. Parskrenda lėktuvas, jis yra patikrinamas. Mes nežinome, kiek žmonės yra vartoję temperatūrą numušančių medikamentų, galbūt dabar kai kurie taip daro. Po to jie paplinta po Vilnių ir toliau visą Lietuvą viešuoju transportu. Tai ar čia nėra grėsmė ir ar tai nėra dalykas, kuris beprasmiu arba mažiau prasmingu paverčia visą lėktuvo tikrinimą?

– Matote, vadovaujamasi tarptautiniais nustatytais medikų, mokslininkų algoritmais. Dabar kokios būtų alternatyvos? Visą lėktuvą vežti į atskirą angarą ir jį laikyti 14 dienų kaip kruizinio laivo keleivius? Ar...

– Kita alternatyva būtų uždrausti skrydžius iš Katalonijos, kurioje jau yra paskelbtas karantinas, bet pas mus lėktuvai planuoja leistis dar visą savaitę.

– Šiuo metu uždrausti skrydžiai į Italiją...

– Katalonija yra Ispanijoje.

– Nuo pirmadienio draudžiama ir grįžti iš Italijos. Tas šalių sąrašas, neabejoju, plėsis. Turbūt tai sutaps su tuo karantino paskelbimu, bet štai ir šį penktadienio vakarą jau tų 10 šalių, kur dabar turime, sąrašas, į kurias draudžiama iš principo vykti Lietuvos piliečiams, jis jau turėtų būti papildytas. Tai vėlgi mes, sakau, reaguojame gana greitai, bet, kita vertus, supraskime, kas būtų, jeigu mes šią minutę pasakytume, kad mudu dabar nebegalime išeiti iš studijos? Tiesiog sakau, reikia eiti su tempu...

– Aš nežinau, ar mano svajonė su jumis likti studijoje, bet jeigu žinočiau, kad mes abu nešiojame virusą, aš kažkaip ištverčiau, jūs mane irgi, ar ne?

– Besąlygiškai. Nors vėlgi pagal rekomendacijas 2 metrai yra saugus atstumas, metras yra abejotinai, bet irgi saugus atstumas. Tai tiesiog ką noriu pasakyti, kad tikrai specialistai dirba savo darbą pagal nustatytus algoritmus. Visuomenė, suprantu, kad yra įelektrinta, bet pirmas dalykas, ką mes turime daryti, tai pasitikėti tais žmonėmis, kurie yra savo srities specialistai ir jie dirba savo darbą.

– Gal jiems reikia duoti labiau šnekėti, daugiau šnekėti, nes, sutikite, kai ministras vieną dieną pateikia vieną rekomendaciją, kitą – kitą rekomendaciją, tikėti yra sunku. Dabar, tarkim, medikai sako: „Taip, suvaldysime situaciją, jeigu nebus protrūkio.“ Tačiau jie pabrėžia, kad jeigu vis dėlto žmonės nesilaikys karantino ir protrūkis bus, mums tikrai neužteks įrangos ir jie turės daryti tą sunkų gydytojo sprendimą, kam prijungti aparatą, o kam ne. Kaip Lietuva šitam rengiasi? Ar ji daro ką nors tam juodžiausiam scenarijui, nes kol kas niekas neatėjo ir nepasakė: „Žiūrėkit, gali būti taip, kad žmonės pas mus mirs.“

– Ketvirtaidienį premjeras keletą kartų aiškiai pabrėžė, kad visi resursai medicinos sistemai bus skirti. Yra sukaupti rezervai. Žinau, kad jau šiandien posėdžiavo sveikatos apsaugos ministras su įstaigų vadovais ir su kitais būtinais žmonėmis apie tai, kur tuos pinigus reikia padėti. Ko trūksta ir kaip kuo greičiau galima viską įsigyti.

Ruošiamasi yra tam jūsų nupieštam liūdniausiam scenarijui, kad tikrai mes turėsime labai daug tų atvejų ir tada reikės rinktis. Tam yra ruošiamasi. Dabar ar tikrai kiekvienam užteks, aš negaliu pasakyti. Penktadienį apie tai kalbėjo ir sveikatos apsaugos ministras. Bet sakau, faktas, kad nors apie tai galbūt garsiai nėra kalbama, bet specialistai daro savo darbą, ir kas kitur yra iššūkis, čia nėra iššūkis. Pinigų tam yra ir ribojimų jokių nebus.

– Iššūkis yra tas, kad jeigu bus protrūkis, tai tikrai neužteks. Tai jums pasakys bet kas ir jūs pats tą puikiai suprantate. Tai vienintelis klausimas yra, arba galimybė, kad taip neatsitiktų, tai yra kuo griežčiau varžyti visuomenės viešąjį gyvenimą. Kiek Lietuva tą supranta ir kiek Ekstremaliosios situacijos operacijų centras yra pasirengęs tą daryti?

– Mes ketvirtadienį turėjome sprendimus, kurie...

– Tai pasakykite, ką nutarėte.

– Uždarytos mokyklos. Uždaryti visi kultūros, sporto, pramogų centrai. Uždrausti visi Lietuvoje renginiai, Seimas ruošiasi nesirinkti į posėdį.

– Visi uždrausti nėra.

– Uždrausti skrydžiai, uždrausta išvykti, jeigu mes kitą savaitę turime karantiną, o greičiausiai mes jį turėsime, tada mes kalbėsime apie tai, kad dirbs mažiau parduotuvių, dirbs tik būtiniausios parduotuvės. Žmonės tiesiog turės naudotis socialiniais tinklais bei internetu ir sėdėti namie. Kito varianto nebus.