Lietuvoje

2020.03.13 14:56

Veryga: Vyriausybei bus siūloma skelbti karantiną Lietuvoje

Paaiškino, ką reiškia karantinas šalies mastu; atnaujinta 15.28 val.
Laura Adomavičienė, LRT.lt, Jūratė Skėrytė, BNS2020.03.13 14:56

Kitą savaitę Vyriausybei dėl koronaviruso grėsmės bus siūloma Lietuvoje skelbti karantiną, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Teiksime siūlymą kitą savaitę, kai ministrai susirinks, dėl karantino skelbimo valstybėje“, – teigė jis.

A. Veryga sakė, kad karantino paskelbimas leis įjungti dar griežtesnes apsaugos priemones.

„Tada jau įsijungia ir labai griežtos priemonės, jos atriša rankas sudrausminti tuos neklaužadas, kurie labai keistai argumentuoja savo nesiizoliavimą, jie sako: mes nebijome viruso“, – kalbėjo ministras.

Anot jo, karantinas leistų ir paprasčiau vykdyti valstybės sienų kontrolę.

Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys portalui LRT.lt sakė, kad karantino įvedimas šalies mastu reiškia naujų apribojimų atsiradimą: judėjimo, prekybos ir kitų.

„Jeigu taip paprastai pasakius, reikėtų pasižiūrėti, kas šiuo metu yra Italijoje, tai koks vaizdas būtų Lietuvoje“, – sakė G. Surplys.

Šiuo metu Italijoje nedirba mokyklos, universitetai, uždaryti visi muziejai, kitos lankytinos vietos. Taip pat uždaryti visi barai, restoranai ir kitos viešojo maitinimo įstaigos, taip pat visos parduotuvės, išskyrus vaistines ir maisto prekėmis prekiaujančias parduotuves. Visi, norintys eiti į kokią nors įstaigą, parduotuvę arba kažkur nuvykti, turi užpildyti anketą, kurioje turi nurodyti, dėl kokios priežasties jiems reikia išeiti iš namų.

Būtiniausias viešasis transportas šalyje veikia kaip ir dauguma gamyklų, pramonės įmonių, tačiau nebūtini padaliniai laikinai lieka uždaryti.

Ar bus svarstoma sustabdyti visuomeninio transporto judėjimą – G. Surplys negalėjo atsakyti, tai, anot jo šiandien būtų spekuliacija. Bet jis pabrėžė, kad gali būti uždaromos visos parduotuvės išskyrus maisto prekių ir vaistines. Išliks rekomendacijos esant galimybei dirbti nuotoliniu būdu, vargu ar tai virs reikalavimu, nes, Visuomenės informavimo grupės vadovo tikinimu, visų išvaryti dirbti nuotoliniu būdu nėra įmanoma.

Taip pat gali būti numatytos baudos asmenims, kurie yra atvykę iš koronaviruso rizikos kraštų, bet nesilaiko saviizoliacijos reikalavimo.

„Pagal dabartinę situaciją vakar priimti sprendimai, tiems, kurie nesilaiko, galioja administracinių nusižengimų kodeksas. Yra aiškiai surašyta, kad civilinės saugos teisės aktų nesilaikymas užtraukia atsakomybę. Jau ir dabar tos normos galioja. “, – sakė G. Surplys

Kaip keisis baudų tvarka už saviizoliacijos nesilaikymą, jeigu bus paskelbtas karantinas visos šalies mastu – G. Surplys negalėjo atsakyti.

Gyventojai, žinantys, kurie asmenys nesilaiko saviizoliacijos reikalavimo, raginami likti budrūs, tai fiksuoti, informacija dalintis socialiniuose tinkluose ir tokiu būdu demonstruoti pilietiškumą.

„Kol kas ministras pasakė spaudos konferencijoje, kad tai bus svarstoma kitą savaitę. Gali būti tam tikrų modifikacijų, todėl reikėtų tiesiog palaukti to sprendimo, kurį Vyriausybė priims ir mes žinosime. Kol kas mes gyvename vakarykščių paskelbtų apribojimų sąlygomis, apie tai reikėtų ir kalbėti “, – teigė G. Surplys.

Kada konkrečiai rinksis Vyriausybė šiuo klausimu – G. Surplys negalėjo atsakyti. Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos žodžiais tai turėtų vykti kitą savaitę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.