Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.13 14:11

Gyventojų dėmesiui: pradeda veikti Koronos karštoji linija 1808

pareigūnai: skambinimas 112 kartais trukdo kitų tarnybų darbui, atnaujinta 14.32

Reaguojant į sparčiai besikeičiančią naujojo koronaviruso situaciją pasaulyje ir Lietuvoje, taip pat didėjant informacijos srautams, nuo penktadienio trumpuoju 1808 pradeda veikti Koronos karštoji linija. Jis bus skirtas gyventojų konsultavimui, siekiant nuimti krūvį nuo Bendrojo pagalbos centro darbuotojų, kuriems skambinama numeriu 112.

Skambinti į liniją galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.

Numeriu 1808 skambinti taip pat nuo šiol raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Paskambinę į Koronos karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal specialių sudarytą, struktūrizuotą, skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalvos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais.

Kauno greitosios medicinos pagalbos (GMP) vadovas Nerijus Mikelionis sakė, kad linijos 1808 operatoriai turės galimybę nukreipti žmones pas medikus, jeigu kils toks poreikis.

„Visi kiti gaus pilną, išsamią informaciją, kaip elgtis toliau, apie saviizoliaciją, apie asmens higieną ir kitus rūpimus klausimus“, – teigė N. Mikelionis.

Bendrojo pagalbos centro (BPC) vadovas Audrius Čiuplys pabrėžė, kad 112 yra skubiosios pagalbos tarnybų numeris, skirtas iškviesti policijai, medikams, ugniagesiams ir aplinkosaugininkams.

„Numeris 112 nėra skirtas konsultacijoms ir mes tikrai nekonsultuosime dėl koronaviruso atvejų. <...> Jeigu yra kažkokių abejonių dėl sveikatos, prašoma skambinti tuo numeriu (1808 - LRT.lt), o ne 112“, – sakė A. Čiuplys.

Jis taip pat paragino kitas valstybes institucijas pasiderinti su BPC, kokiu atveju galima skambinti būtent numeriu 112, nes dabar visuomenė kartais būna klaidinama.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, apie koronoviruso infekciją nuolat komunikuoja SAM, Vyriausybė, taip pat aktyviai informuoja žiniasklaida, tačiau žmonės vis dar linkę pasitikėti paniką sėjančios pavieniais mitais ir pseudorekomendacijomis, todėl trumpasis numeris 1808 taps svarbiu teisingos ir objektyvios informacijos kanalu gyventojams.

„Kaip matome, situacija Lietuvoje keičiasi labai greitai ir tikrai dar keisis, o gyventojams kyla vis naujų klausimų. Dar kartą raginu netikėti iš lūpų į lūpas sklindančia informacija, sėjančią niekuo nepagrįstas baimes, o trumpuoju numeriu 1808 kreiptis į specialistus, kurie turi žinių ir kompetencijų jums atsakyti aiškiai ir tiksliai“, – sako A. Veryga.

Koronos karštąją liniją įkūrusios Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Nerijaus Mikelionio teigimu, pasirengimas steigti liniją vyko sklandžiai, įrengta dešimt darbo vietų, apmokyti specialistai.

„GPM dispečerinė ir brigadų darbuotojai kiekvieną dieną tiesiogiai susiduria su gyventojų skambučiais, kai prašoma pakonsultuoti dėl koronaviruso. Didėjant tokių skambučių kiekiui matome ir suprantame, kad būtina viena bendra linija, kuria paskambinę žmonės gautų išsamią informaciją“, – teigia N. Mikelionis.

Anksčiau teiktos rekomendacijos panašiais atvejais kreiptis skubios pagalbos telefono numeriu 112 atšaukiamos, nes dėl pernelyg užimtų telefono linijų gali kilti sunkumų siekiant pranešti apie teisės pažeidimus, staiga iškilusią grėsmę gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar turtui iš išsikviesti ne tik greitąją medicinos pagalbą, bet ir kitas pagalbos tarnybas: policiją, priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, aplinkosaugą.

Lietuvoje iš viso patvirtinti šeši koronaviruso atvejai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi