Lietuvoje

2020.03.14 12:24

Koronavirusas keičia ir pareigūnų darbą: žadami algų priedai, tikimasi daugiau iškvietimų į buitinius konfliktus

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.03.14 12:24

Vyriausybei paskelbus naujus apribojimus dėl koronaviruso grėsmės, keičiasi ir pareigūnų darbo režimas – dalis jų dirbs nuotoliniu būdu, į įvykius reaguojantys sulauks priedų prie algų. LRT.lt kalbinti pareigūnų profsąjungų vadovai tikina, kad pareigūnai stengiasi adaptuotis prie pasikeitusių darbo sąlygų. Tiesa, pareigūnai neslepia, kad kai kuriems stinga dezinfekcinių priemonių, o dalis jų susiduria keblumais ieškant, kas pasirūpins namuose likusiais vaikais.

LRT.lt kalbintas Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimiras Banelis tvirtino, kad šiuo metu pareigūnai, atsižvelgiant į koronaviruso grėsmę, tinkamai aprūpinti apsaugos priemonėmis.

„Niekas šiandien negalėtų pasakyti vienareikšmiškai, kad viskuo 100-tu procentų pasirūpinta. Aišku, kalbant apie pasieniečius, kalbant apie policiją, apie ugniagesius gelbėtojus, tai būtiniausiomis priemonėmis – pirštinės, dezinfekcinis skystis, respiratoriai – šie pareigūnai, kurie turi tiesioginį kontaktą su žmonėmis, yra aprūpinti“, – komentavo V. Banelis.

Tiesa, pareigūnų atstovas užsiminė, kad kol kas nėra tikslios informacijos apie tarnybų rezervuose sukauptas apsaugines priemones.

„Įstaigos galėtų tiksliai įvardyti, kiek turi apsaugos priemonių rezerve“, – svarstė V. Banelis.

Anot jo, Policijos departamente (PD), Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT), Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente (PAGD), kitose statutinėse tarnybose dėl koronaviruso grėsmės atšaukiami mokymai, akademiniai užsiėmimai, pratybos, įvairūs renginiai. V. Banelio teigimu, pareigūnams, esant galimybei, suteikiamos galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

„Kalbant apie pareigūnus, kurie dirba patalpose – komisariatai, užkardos, štabai – priimtos rekomendacijos dirbti, kiek įmanoma, nuotoliniu būdu. Rekomenduojama, kad vienoje patalpoje nedirbtų daugiau negu keturi žmonės. Tokiu atveju du darbuotojai siunčiami dirbti iš namų, vėliau jie keičiasi su kitais darbuotojais, dirbusiais darbovietės patalpose“, – pasakojo V. Banelis.

Policijos pareigūnams žadami priedai, bus keičiamas darbo režimas

Lietuvos policijos darbuotojų profesinės sąjungos (LPDPS) pirmininkas Saulius Grigonis, LRT.lt paklaustas, kaip pasikeitė pareigūnų darbo režimas dėl koronaviruso grėsmės, pažymėjo, kad PD vadovybė ketina pertvarkyti pareigūnų veiklą, į įvykius reaguojantiems pareigūnams mokėti priedus prie algų.

„Dabar pareigūnai – tyrėjai, specialistai – išvaryti į nuotolines darbo vietas, pareigūnams, kurie reaguoja įvykius, pažadėti priedai prie algos. Eina kalba apie tai, kad nereikėtų dabar reaguoti į viską taip, kaip anksčiau reagavome“, – kalbėjo S. Grigonis.

Jis tikino, kad policijos pareigūnams, esant koronaviruso grėsmei, nebus būtina fiziškai reaguoti į C kategorijos įvykius, tai yra, į įvykius, kurių metu negresia pavojus žmogaus gyvybei, sveikatai ar didelės vertės turtui. Tiesa, pasak S. Grigonio, tai nereiškia, kad į buitinius konfliktus pareigūnai nereaguos.

„Šeimyninius konfliktus galbūt galima spręsti telefonu, bet, kai žmonės ilgiau bus namuose, tų triukšmų gali padaugėti. Į tai pareigūnai negali nereaguoti“, – tikino LPDPS pirmininkas.

NPPSS vadovas V. Banelis taip pat patvirtino, kad PD vadovybė planuoja mokėti algas pareigūnams, kurie turi nuolatinį kontaktą su žmonėmis, kuriems gali grėsti pavojus užsikrėsti koronavirusu.

„Policijos departamento vadovai priėmė sprendimą pareigūnams, kurių veikla yra susijusi su reagavimu į įvykius, mokėti priedą prie algos. Šiandien kalbama apie 10-ties procentų dydžio priedą“, – tvirtino V. Banelis.

PD Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Revita Janavičiūtė LRT.lt patvirtino, kad departamentas planuoja mokėti priedus pareigūnams, kurie fiziškai reaguoja į iškvietimus. Policijos atstovė taip pat patvirtino, kad ketinama, reaguojant į koronaviruso grėsmę, koreguoti pareigūnų veiklos pobūdį. Tiesa, anot jos, apie naujoves bus paskelbta vėliau.

LPDPS vadovas S. Grigonis LRT.lt taip pat pasakojo, kad policijos pareigūnai yra aprūpinti dezinfekcinėmis ir kitomis apsaugos priemonėmis, tačiau, anot jo, pastebimai, kad šių priemonių ne visur pakanka.

„Komisariatų koridoriuose nematau pakankamai dezinfekcinių priemonių, o mes kartu sėdime su migracijos darbuotojais. Pas juos žmonės iš užsienio nuolat vaikšto. Nėra gerai, dezinfekcinių priemonių trūksta, jų galėtų būti daugiau“, – pažymėjo S. Grigonis.

Anot jo, apsaugos priemonių, panašu, gali pritrūkti ir patruliams, mat šie teturi įprastą darbo įrankių komplektą.

„Respiratoriai, pirštinės yra pareigūnų komplektuose, bet tai yra tos pačios priemonės, kurios naudojamos, apieškant žmones. [...] Geriau būtų, jei išdalintų daugiau dezinfekcinių priemonių ir patruliams“, – svarstė S. Grigonis.

Pasieniečių atstovas: jei daugiau žmonių dirbs iš namų, darbas gali sutrikti

Reaguojant į koronaviruso grėsmę VSAT sustiprino į Lietuvą atvykstančių asmenų patikrą. LRT.lt kalbintas Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos (LPPPS) pirmininkas Jevgenijus Amelinas tikino, kad nepaisant dėl koronaviruso grėsmės pasieniečiams padidėjusio darbo krūvio, pareigūnai kol kas sugeba tinkamai atlikti savo pareigas.

„Respiratoriai, pirštinės, rankų dezinfekcija – viskuo yra aprūpinta“, – tikino J. Amelinas.

Anot jo, VSAT vadovybė daliai pasieniečių, kurių veikla nėra susijusi su fiziniu pasienio stebėjimu, suteikė galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

„Priimtas sprendimas, kad, jei kabinete dirba keturiese, tai du iš jų dirbs nuotoliniu būdu. Vėliau pareigūnai keičiasi, išleisdami kitus kolegas dirbti į namus“, – pasakojo pasieniečių atstovas.

J. Amelinas neslepia, kad nemažai pasieniečių pasinaudojo galimybe dirbti iš namų. Anot jo, dėl to VSAT veikla kol kas nenukenčia, tačiau, kaip teigė LPPPS vadovas, jei koronavirusas ims plisti ir dar daugiau pareigūnų dirbs nuotoliniu būdu ar išeis atostogų, tarnyboje gali kilti problemų.

„Jeigu mes kalbėtumėme apie žymiai didesnį žmonių skaičių, jeigu jie visi pradės dirbti nuotoliniu būdu ir ilgesnį laiką, tai sutrikimai tarnyboje yra galimi. Bet šiuo metu sutrikimų nėra“, – tikino pašnekovas.

LPPPS pirmininkas teigė, kad, jo žiniomis, pasieniečiams dėl padidėjusių darbo krūvių priedų prie algų mokėti neketinama. J. Amelino teigimu, tokio sprendimo VSAT ir neturėtų priimti. Jo manymu, jei koronaviruso atvejų daugės, verčiau pinigus investuoti į pareigūnų apsaugos priemonių pirkimą.

„Jei gautume papildomų pinigų, ar tai išspręstų problemą? Gerai buvo pasakyta, kad „netrukus vertę turės ne pinigai, o kiti dalykai, pavyzdžiui, maistas, apsaugos priemonės, galbūt vaistai, vanduo“.

Kai kalbame apie kažkokią neįprastą padėtį, tas pavojaus kompensavimas pinigais vargu, ar bus veiksmingas. Gydymas nuo šio viruso Lietuvoje, ačiū Dievui, kol kas yra nemokamas. Tu negali pasakyti, kad už gautus papildomus pinigus galėsi geriau gydytis. [...]

Sakyčiau, kad priedai prie algų yra perteklinis dalykas. Geriau tarnybų vadovai nukreiptų šituos pinigus į apsaugos priemonių pirkimą, kad pareigūnai išvengtų viruso, o ne atsidurtų situacijoje, kai bendraudami su žmonėmis, susirgtų tuo virusu, bet gautų didesnę algą. Kas iš to? Pinigai nepagydys“, – svarstė pasieniečių atstovas.

Vaikų priežiūra tampa iššūkiu

LRT.lt kalbinti pareigūnų profsąjungų vadovai neslėpė, kad Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centrui paskelbus, kad šalyje dėl koronaviruso grėsmės stabdoma ugdymo ir vaikų priežiūros įstaigų veikla, pareigūnai, kaip ir kiti nepilnamečius vaikus auginantys Lietuvos piliečiai, susidūrė su iššūkiu „kam prižiūrėti vaikus“.

NPPSS pirmininkas V. Banelis pasakojo, kad vaikus auginantys pareigūnai dirba pakaitomis, kad vaikai nebūtų palikti vieni namuose. Kiti pareigūnai, kurie negali dirbti nuotoliniu būdu ar išeiti atostogų, prašo artimųjų pagalbos.

„Pareigūnai kviečiasi į pagalbą močiutes, senelius, tetas, dėdes. Yra kolegų, kur šeimoje vyras ir žmona dirba tarnybos administracijoje, tai tėvai keičiasi – kelias dienas iš namų dirba vyras, kelias dienas iš namų padirba žmona ir tokiu būdu būna su vaikais“, – kalbėjo V. Banelis.

LPPPS vadovas J. Amelinas teigė, kad pasieniečiai vaikų priežiūros klausimą stengiasi spręsti kartu su savo vadovais.

„Jeigu auginamas vaikas, kuris eina į darželį arba mokyklą, priimtas sprendimas, kad toks darbuotojas gali dirbti nuotoliniu būdu. Jeigu to neįmanoma padaryti, jeigu tai pareikalaus per didelių resursų arba dėl tam tikros darbo specifikos pareigūnas negali dirbti iš namų, tada siūloma iki 14 dienų „pasiimti“ nedarbingumą, kad galima būtų prižiūrėti vaikus“, – pasakojo J. Amelinas.

LPDPS pirmininkas S. Grigonis neslėpė, kad policijos pareigūnams sunku suderinti vaikų priežiūrą ir darbą tarnyboje.

„Pareigūnai nežino, kur vaikus dėti. Ypatingai sunku toms pareigūnų šeimoms, kur abu tėvai turi nuolat būti darbe, nuolat dirbti su žmonėmis, kurie gali būti susirgę. Jų vaikai lieka namie, nėra, kam jais pasirūpinti“, – tvirtino S. Grigonis.