Lietuvoje

2020.03.13 13:33

Lietuvoje patvirtinti dar trys koronaviruso infekcijos atvejai: Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje

kreipėsi į vyresnio amžiaus žmones; atnaujinta 14.37
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.13 13:33

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešime žiniasklaidai informuoja, kad Lietuvoje nustatyti trys nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai. Pranešama, kad užsikrėtusieji šiuo metu gydomi Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje. Viena iš užsikrėtusiųjų yra Ispanijos pilietė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga spaudos konferencijoje patvirtino, kad yra nustatyti trys nauji atvejai, jie visi yra įvežtiniai, kitaip tariant, virusas kol kas neplinta šalies viduje. Viena iš užsikrėtusiųjų yra Ispanijos pilietė iš Madrido, ji yra Vilniuje. Klaipėdoje užsikrėtusi moteris yra grįžusi iš Tenerifės, o Kaune esantis užsikrėtęs vyras yra grįžęs iš Italijos.

Lietuvoje patvirtinti dar trys koronaviruso infekcijos atvejai: Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje

Pranešama, kad nė vienas iš užsikrėtusiųjų nėra sunkus pacientas, jų sveikatos būklė nėra pavojinga, taip pat nė vienas nėra vyresnio amžiaus, kitaip tariant, priklausantis rizikos grupei. A. Veryga negalėjo pasakyti, ar Kaune užsikrėtęs vyras yra susijęs su jau anksčiau užsikrėtusia pora. Taip pat neaišku, kur, grįžę į Lietuvą, užsikrėtusieji galėjo lankytis.

Ministras pabrėžė, kad žmonėms, kurie yra grįžę iš viruso paveiktų teritorijų, būtina saviizoliuotis. Jis ragino nevažinėti į Latviją ar kitas kaimynines valstybes, rūpintis savo ir visuomenės saugumu. A. Veryga pabrėžė, kad kiekvienas kosintis ar sloguojantis žmogus negali būti patikrintas dėl koronaviruso, to, anot jo, nėra nei Latvijoje, nei Estijoje.

Kaip sakė A. Veryga, jei paaiškės atvejų, kad žmonės elgiasi neatsakingai, nors buvo perspėti, jiems gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė. Paskelbus karantiną, anot A. Verygos, atsirištų rankos taikyti sankcijas tiems, kurie nesilaiko būtinų rekomendacijų ir kelia grėsmę visuomenei.

„Bus sankcijos. Teiksime siūlymą kitą savaitę dėl karantino skelbimo valstybėje. Tada įsijungia labai griežtos ir teisinės priemonės. Labai atriša rankas tiems neklaužadoms, kurie keistai argumentuoja savo nesiizoliavimą. Jie sako, kad nebijo viruso. Čia ne apie baimę yra kalbama. Pasitelksime policiją, jei reikės, kad žmonės, kurie elgiasi nedrausmingai, būtų sudrausminti“, – sakė A. Veryga.

Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė teigė, kad Kaune esančio vyro atvejis, jos žiniomis, nėra susijęs su kauniečių pora, apie kurios užsikrėtimą pranešta anksčiau. Pranešama, kad jis buvo išvykęs slidinėti į Šiaurės Italiją.

Ministras kreipėsi į vyresniojo amžiaus žmones ir prašė, kiek įmanoma, stengtis likti namuose. Vyresnio amžiaus žmonės yra rizikos grupėje, jiems gali kilti daugiausia komplikacijų. A. Veryga taip pat kreipėsi į šeimas, kurios turi vaikų ir lankėsi viruso paveiktose teritorijose. Ministras ragino nevežti tokių vaikų prižiūrėti seneliams.

„Kai yra sustojęs ugdymo procesas, nevežkite vaikų prižiūrėti vyresnio amžiaus žmonėms. Užsikrėtęs vaikas persirgs lengvai, bet vyresnio amžiaus žmonėms tai didesnė rizika“, – sakė A. Veryga.

Ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad galimybė patiems savo lėšomis tirtis dėl koronaviruso greičiausiai bus, bet ji bus labai ribota. Pirmiausia, anot A. Verygos, tai bus daroma užtikrinant saugumą, nes pati baisiausia klaida būtų patiems lėkti į gydymo įstaigas.

„Jeigu užsikrėtęs žmogus nueis į gydymo įstaigą be jokios apsaugos, jis tiesiog užkrės personalą ir kitus žmones. Kitą savaitę bandysime susidėlioti tvarkas, kad tam tikruose taškuose būtų galima tyrimus paimti plačiau, bet ne bet kam ir ne bet kaip, o laikantis reikalavimų“, – kalbėjo ministras.

Jis ragino žmones, kurie lankėsi viruso paveiktose teritorijose imtis saviizoliacijos ir net jei jų tyrimas buvo neigiamas, nesilankyti viešosiose vietose, taip pat ir maldos namuose, prekybos centruose ir t.t.

Ministras ragino nesusigundyti apgavikų siūlomais vaistais nuo koronaviruso.

„Jeigu jie bus, jeigu jie atsiras, tai jie atsiras ne kur nors socialiniuose tinkluose, ne internete jie bus pardavinėjami, juos mes savo pacientams ir gyventojams pasiūlysime“, – kalbėjo A. Veryga.

„Šiuo metu nėra jokių vaistų sukurtų. Jeigu juos kas nors siūlo, tai yra spekuliacijos. Būkite labai atsargūs“, – pridūrė jis.

Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė prašė ramybės ir susikaupimo. Anot jos, infekcinių ligų stacionarai yra pasiruošę priimti ligonius, nes kol kas bendras sutarimas yra pacientus, kuriems nustatytas koronavirusas, gydyti stacionariai.

„Tačiau kitų patirtis rodo, kad kai kuriais atvejais gali būti sprendžiama dėl lengvesne forma sergančių pacientų, kad jie galėtų izoliuotis ir gydytis namuose. Šiuo metu labai išaugęs priėmimo skyrių darbas tiek Vilniuje, tiek Kaune, kurie turi tam tikrus respiracinio pobūdžio nusiskundimus ir yra keliavę. Tačiau kai kurie nusiskundimai yra nežymus. Tokiems žmonėms pagrindinis dalykas yra nustatyti infekciją, o tinkamai izoliuotis“ – kalbėjo medikė.

Pasak jos, kadangi kilusi diskusija dėl tyrimo prieinamumo, su SAM vadovybe diskutuota, kad planuojama 10 savivaldybių įrengti laikinas vietas, kur būtų galima saugiai galima paimti tyrimų mėginius.

Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė akcentavo, kad tyrimas atliekamas, jei atsiranda klinikiniai simptomai, tačiau visi grįžusieji turėtų būti atsakingi ir imtis saviizoliacijos.

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle pranešė, kad koronavirusas nustatytas vidutinio amžiaus klaipėdietei. Politikas rašė, kad moteris buvo pristatyta į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Meras rašė, kad tokiai situacijai buvo pasiruošta ir ragino gyventojus nepanikuoti.

LRT.lt primena, kad šiuo metu Lietuvoje užfiksuoti šeši koronaviruso atvejai. Kiek anksčiau koronavirusas nustatytas vienai šiaulietei ir kauniečių šeimai (vyrui ir moteriai), jie visi lankėsi Šiaurės Italijoje. Kol kas šie asmenys gydomi ligoninėse.

Dėl koronaviruso grėsmės Lietuvoje yra paskelbta ekstremali situacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.