Lietuvoje

2020.03.13 18:05

Atsako specialistai: kaip turite elgtis, jei grįžote iš Ispanijos ar kitų devynių ypatingos rizikos šalių

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.13 18:05

Savaitė Šveicarijoje, o dabar – tingus poilsis Malagoje ruošiantis kelionei namo į Lietuvą. Vilnietis Jokūbas sunerimo, kaip turės elgtis grįžęs į gimtinę. „Niekur nerandu aiškios informacijos, ką galiu ir ko negaliu daryti grįžęs. Turiu užsidaryti namie? Galiu eiti į parduotuvę? O jei turiu izoliuotis, tai kaip man parvykti iš oro uosto?“ – klausė vaikinas. 

Šiam LRT.lt skaitytojui teks oro uoste užpildyti specialią anketą, jam bus pamatuota temperatūra, o tuomet laukia 14 dienų saviizoliacija. Taip paaiškino Vyriausybės ryšių su visuomene patarėja Žydrė Lyčienė.

Ispanija įeina į ypatingos rizikos šalių sąrašą. Jame yra ir Italija, Prancūzija, Vokietija, Kinija, Honkongas, Iranas, Pietų Korėja, Singapūras, Japonija. Bet kokios kelionės į jas turi būti nutrauktos.

Kaip sakė Ž. Lyčienė, iš šių valstybių grižę žmonės privalo registruotis oro uostuose (anketą galima užpildyti ir internetu), ten jiems bus patikrinta sveikata. O paskui iš ypatingos rizikos šalių parsiradusiems žmonėms privaloma 2 savaičių saviizoliacija.

„Žinoma, to niekas nesukontroliuos, tai yra piliečio sąmoningumo reikalas“, – pabrėžė Vyriausybės atstovė.

Kaip į šią grupę patekusiam žmogui iš oro uosto pasiekti namus ar kitą saviizoliacijos vietą?

„Neturime tokių nurodymų, kad žmogus negali važiuoti taksi ar viešuoju transportu. Natūralu, kad žmogus turi saugotis. Gal yra galimybė, kad jį kas nors paimtų parvykusį?

Arba važiuoti su pavežėju, kur tarp vairuotojo ir keleivio būtų bent minimalus metro atstumas. Kiekvieno nepriveši ir nenuveši. Taip smulkiai neturime ką pasiūlyti, kaip jam saugiai parvykti.

Jei toks žmogus turėtų temperatūros ir kosėtų, jis būtų išvežtas skubiosios pagalbos automobiliu. O jei jaučiasi gerai, tai grįžęs iš ypatingos rizikos šalių pats sprendžia, kaip jam parsirasti namo, žinoma, stengiantis kuo labiau vengti kontaktų su žmonėmis“, – aiškino Ž. Lyčienė.

LRT.lt primena, kad visiems Lietuvos Respublikos piliečiams primygtinai rekomenduojama nutraukti ir atidėti visas keliones – iki 2020 m. balandžio 14 d. nevykti į visas užsienio valstybes.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.