Lietuvoje

2020.03.13 10:38

LRT trumpai. Visi Vyriausybės ribojimai dėl koronaviruso – vienoje vietoje

Baiminantis koronaviruso išplitimo Lietuvoje, Vyriausybė ketvirtadienį patvirtino virtinę laikinų draudimų. Naujienų portalas LRT.lt pateikia visą draudimų ir ribojimų sąrašą.

Renginių draudimas

Priimtas sprendimas nuo kovo 13 iki 27 dienos uždrausti visoje Lietuvoje visus tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse organizuojamus sporto, kultūros, laisvalaikio, pramogų bei kitus renginius.

Atvirose erdvėse leidžiami tik tie renginiai, kuriuose dalyvauja ne daugiau kaip 100 asmenų ir kuriuose galima užtikrinti ypatingas apsaugos sąlygas. Atstumas tarp dalyvių turi būti ne mažesnis nei vienas metras, renginys turi būti skirtas ne rizikos grupės žmonėms, užtikrinta rankų dezinfekcijos ir higienos galimybė.

Įstaigų lankymo draudimas

Toms pačioms dviem savaitėms draudžiama lankyti kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigas, taip pat draudžiamas fizinis lankytojų aptarnavimas.

Be to, uždrausta vaikų, neįgailiųjų ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centrų veikla.

Ugdymo proceso stabdymas

Nuo kovo 13 dienos rekomenduojama, o nuo kovo 16 dienos iki kovo 27 dienos privaloma stabdyti ugdymo ir vaikų priežiūros procesą bei švietimo veiklą visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose, rekomenduojant pasinaudoti mokinių atostogomis ir pasiruošiant taikyti ugdymo procesą nuotoliniu būdu.

Vyriausybė nustatė, kad savivaldybės privalo užtikrinti vaikų priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu to neįmanoma įgyvendinti namuose.

Darbdaviams taip pat rekomenduota užtikrinti galimybes tėvams, auginantiems vaikus, dirbti nuotoliniu būdu. Jeigu tokios galimybės nėra, nedarbingumo pažymėjimai išduodami tokia pat tvarka, kaip įtariant kontaktą su infektuotu asmeniu. Valstybės institucijos įpareigotos sudaryti galimybę tėvams kreiptis dėl ligos išmokos, o pakeitus teisės aktus gauti dalinio darbo išmoką.

Kelionių ribojimai

Vyriausybės sprendimu bet kokios kelionės į ypatingos rizikos šalis (Italiją, Prancūziją, Vokietiją, Ispaniją, Kiniją, Honkongą, Iraną, Pietų Korėją, Singapūrą, Japoniją) turi būti nutrauktos.

Visiems šalies piliečiams primygtinai rekomenduojama mėnesiui nutraukti ir atidėti visas keliones į bet kokią užsienio šalį.

Draudimas skrydžiams iš Italijos į Lietuvą įsigalios kovo 16 dieną.

Nuo kovo 13 dienos taip pat uždraustas tarptautinis kelivių vežimas keleivinėmis kelių transporto priemonėmis, kai keleiviai vežami iš Lietuvos į Italiją reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais.

Užsienio reikalų ir Susisiekimo ministerijos įpareigotos pasirūpinti piliečių pargabenimu į Lietuvą iš šalių, patvirtintų valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu (šių šalių sąrašas dar nėra aiškus).

Žinia autobusų, traukinių ir keltų keleiviams

Valstybės institucijos įpareigotos užtikrinti į Lietuvos teritoriją įvažiuojančių keleivinių autobusų, traukinių ir keltų visų keleivių patikrą dėl koronaviruso.

Įvažiuojantiesiems į Lietuvą autobusuose, traukiniuose ar keltuose nustačius užsikrėtimo atvejį, visi simptomų neturintys keleiviai privalės būti izoliuoti. Vidaus reikalų sistemos pareigūnai turės palydėti juos iki jų gyvenamosios vietos.

Sustiprinta atvykstančiųjų kontrolė

Nuspręsta, kad visi atvykstantieji oro uostuose turi būti privalomai registruojami ir tikrinami. Asmenims, parvykusiems iš ypatingos rizikos šalių, privaloma 14 dienų izoliacija.

Sanitarinių informacinių postų skaičius pasienio punktuose padidintas iki dešimties.

Kiti sprendimai

Viešųjų pirkimų tarnybai rekomenduota pateikti išaiškinimą dėl viešųjų pirkimų sutarčių sąlygų keitimo galimybės perkančiosioms organizacijoms, siekiant užtikrinti viešųjų pirkimų sutarčių tęstinį vykdymą tais atvejais, kai suplanuoti renginiai buvo ar bus atšaukti dėl su koronavirusu susijusių aplinkybių.

Taip pat rekomenduota valstybės ir savivaldybių institucijoms kiek įmanoma aptarnauti gyventojus nuotoliniu būdu, vengiant tiesioginio kontakto.