Lietuvoje

2015.09.28 17:24

Ieško būdų, kaip užkardyti rinkėjų papirkinėjimą per rinkimus

ELTA2015.09.28 17:24

Vidaus reikalų ministerijoje pirmadienį surengtas pirmas pasitarimas, skirtas rinkėjų papirkinėjimo per rinkimus užkardymui aptarti.

Per pasitarimą pasidalinta informacija ir patirtimi, susijusia su balsų pirkimais, aptartos bendradarbiavimo ir veiksmų koordinavimo galimybės bei priemonės, kurios padėtų užkirsti kelią balsų papirkinėjimui rinkimų į 2016 m. Seimą metu.

Kaip po pasitarimo sakė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, jeigu tarnyboms suteikiamas kriminalinės žvalgybos įrankis kovojant su rinkėjų papirkinėjimu, reiktų žiūrėti ir įstatymo normas, apibrėžiančias nusikalstamą veiką.

„Turėjome pavyzdį, kai buvo konstatuota, kad nebuvo padarytas nusikaltimas iki galo, tai nėra baigtinis nusikaltimas ir už kėsinimąsi nėra atsakomybės. Toliau matome didelę problemą tarp bandymo papirkti, nors yra fiksuojami pinigų perdavimai, tačiau nėra ryšio, ar tikrai pinigų perdavimas lėmė apsisprendimo apsikeitimą – galvojo balsuoti už vieną partiją, gavo kažkokią sumą pinigų, balsavo už kitą. Tai, matyt, turėtume diskutuoti apie kėsinimąsi šias nusikalstamas veikas padaryti, o ne apie patį galutinį rezultatą“, – sakė ministras S. Skvernelis.

Ministras taip pat pabrėžė visuomenės nuomonės šiuo klausimu keitimą ir tai, kad prie to esą labai prisidėtų nevyriausybinės organizacijos, dalyvaujančios balsų pirkimo užkardyme.

„Tai, manau, turėtų būti tikrai brandžios pilietinės visuomenės pavyzdys, kad tai negali būti toleruotina. Turime suvokti, kad dalis žmonių, kurie parsiduoda ir parduoda savo balsą, iškreipia pačią žmonių valią, ir mes matome galbūt kitokius rezultatus, negu realiai jie atspindi mūsų žmonių nuomonę arba galėtų atspindėti pasirinkimą“, – teigė vidaus reikalų ministras ir pridūrė tikįs, kad iki kitais metais vyksiančių Seimo rinkimų pavyks panaikinti teisines spragas, jog būtų galima kovoti su šiuo reiškiniu.

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas skaičiavo, kad per praėjusius savivaldos rinkimus policija užregistravo net 568 pranešimus dėl galimai padarytų pažeidimų rinkimų metu. Pagal apskritis daugiausiai pažeidimų buvo Vilniaus apskrityje (175 pranešimai), Tauragės – 67, Utenos – 61, Alytaus – 97, Kaune – 44.

Iš visų šių įvykių buvo surašyti 48 Administracinių teisės pažeidimų protokolai ir 30-čiai paskirtos baudos, svyruojančios nuo 20 iki 300 eurų, keturiais atvejais skirti įspėjimai, pradėti 55 ikiteisminiai tyrimai. 14 iš šių ikiteisminių tyrimų šiuo metu tebevyksta, 3 yra perduoti teismui.

Policijos generalinis komisaras pabrėžė, kad nemažai nusikaltimų išaiškinta vykdant kriminalinę žvalgybą, sustiprinus policijos pareigūnų patruliavimą prie rinkimų apylinkių ir pan.

L. Pernavas mano, kad ateityje irgi būtina taikyti tas pačias priemones, kurių buvo imtasi ir ankstesnių rinkimų metų, pavyzdžiui, Policijos departamento pareigūnams kartu visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ atstovais vykti į rinkimų apylinkes, stebėti, ar nėra pažeidimų, bendradarbiauti su Vyriausiąja rinkimų komisija.

Taip pat, anot policijos generalinio komisaro, būtų naudinga viešinti teismų sprendimus apie priimtas bausmes dėl nusikalstamų veikų, susijusių su rinkimais, aktyviai taikyti nustatyta tvarka Kriminalinės žvalgybos įstatyme numatytas priemones. Jis tikino taip pat siūlysiąs tam tikrų griežtinimų ir pakeitimų, tačiau, pirmiausia, pabrėžė sąmoningumą.

„Kiekvienas, tarp jų ir politinės partijos, turėtume būti suinteresuoti, kad rinkimai būtų sąžiningi. Jei kiekvienas taip darysime, tikrai policijos šiuo atveju nereikės“, – sakė L. Pernavas.

Kitą pasitarimą, skirtą rinkėjų papirkinėjimo per rinkimus užkardymui aptarti, numatoma surengti po poros mėnesių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt