Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.29 09:14

Dalis frakcijų dėl kandidatės į gen. prokurores apsispręs tik prieš balsavimą

Seimo darbotvarkėje numatyta, kad antradienį, rytiniame posėdyje, bus balsuojama dėl prezidentės pasiūlytos Editos Dambrauskienės kandidatūros į generalinio prokuroro postą. Tačiau iki antradienio su Kaišiadorių apylinkės teismo vadove buvo susitikę tik konservatorių ir socialdemokratų frakcijos bei Mišri Seimo narių grupė. Kitos frakcijos su E. Dambrauskiene bandys pabendrauti likus vos porai valandų iki Seimo posėdžio, kurio metu balsavimas vyks slaptai.

Iš karto po to, kai praėjusią savaitę Seime E. Dambrauskienė buvo pristatyta kaip kandidatė į generalinio prokuroro postą, pasigirdo kalbų, esą ar neatsitiks taip, kaip su jos kolega, Kauno apygardos teismo vadovu Nerijumi Meilučiu, kurį birželio mėnesį prezidentė buvo pasiūliusi šioms pareigoms, bet Seimas nemenka balsų persvara nepritarė jo kandidatūrai. 

LRT.lt  dar prieš balsavimą Seime pabandė pasiaiškinti, kokios nuotaikos frakcijose ir kaip jos ketina balsuoti už E. Dambrauskienę.

Mišri grupė – laisvi šauliai

„Mūsų frakcijoje nebūna išankstinių susitarimų dėl balsavimų. Mes elgiamės kaip laisvi šauliai“, – šyptelėjo Mišrios Seimo narių grupės atstovas Povilas Urbšys, paklaustas, ar buvo priimtas sprendimas, kaip balsuoti dėl E. Dambrauskienės kandidatūros.

Todėl, kaip balsuos kolegos frakcijoje, jis atsakyti negalėjo. Tačiau prisipažino, jog jo paties skeptiškas požiūris į prezidentės kandidatę po susitikimo su ja tik dar labiau sustiprėjo.

„Mane privertė suklusti tai, kad viešojoje erdvėje pasigirdo informacijos, jog ji galėjo piktnaudžiauti savo padėtimi ir klastoti dokumentus, po to, kai Kaišiadorių apylinkės teisme buvo atliktas patikrinimas, ar užtikrinamos sąlygos, priimant sprendimus dėl lygtinio paleidimo įkalinimo įstaigose. Todėl grupė Seimo narių praėjusį ketvirtadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad būtų nustatyta, ar E. Dambrauskienės veiksmuose nėra nusikaltimo sudėties.

Negana to, dar vienas įdomus faktas – šių metų gegužę Teisėjų atrankos komisija E. Dambrauskienės nepatvirtino į Vilniaus apygardos teismo teisėjo pareigas vien dėl to, kad prezidentūra ją bruko į šią vietą, ignoruodama Teisėjų atrankos komisijos pasiūlytus kandidatus. Todėl abejonės dėl E. Dambrauskienės kandidatūros išlieka“, – sakė P. Urbšys.

Tarp liberalų yra ir skeptikų

Liberalų sąjūdžio frakcija su E. Dambrauskiene susitiks, likus tik pusvalandžiui iki Seimo posėdžio.

Frakcijos vadovas Eligijus Masiulis teigė, kad kol kas vieningos nuomonės jie neturi.

„Tarp mūsų yra ir skepsio. Žiūrėsim, kaip ji atrodys per pokalbį frakcijoje. Gali būti ir taip, kad nutarsime balsuoti laisvai“, – kalbėjo E. Masiulis.

Socialdemokratų ir konservatorių požiūris sutapo

Socialdemokratai su E. Dambrauskiene jau buvo susitikę praėjusią savaitę, o prieš pat Seimo posėdį frakcija dar rinksis, kad priimtų galutinį sprendimą, kaip balsuoti.

„Žinau, kad grupė Seimo narių pasirašė kreipimąsi (į Generalinę prokuratūrą – red.), bet nežinia, kiek jis pagrįstas. Ar kas nors iš mūsų frakcijos irgi pasirašė po juo, netikrinau. Manau, kad balsuosime už E. Dambrauskienės kandidatūrą. Jei ilgiau ieškosime kandidato į generalinio prokuroro postą, gali būti ir dar blogia“, – sakė Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė.

Pirmasis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma teigė, kad buvo nutarta pritarti prezidentės pasiūlytai kandidatei Generalinės prokuratūros vadovo vietai užimti.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcija net nepanoro susitikti su E. Dambrauskiene. Jos nariams pakako pretendentės pasirodymo per Seimo plenarinį posėdį, kad suprastų, jog kandidatė tikrai verta tokio aukšto posto.

„Tvarkiečiai“ ir „darbiečiai“ – draskomi abejonių

 „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos vedlys Petras Gražulis prisipažino, jog po E. Dambrauskienės pasirodymo Seime praėjusią savaitę buvo linkęs balsuoti už jos kandidatūrą, tačiau jo pozicija smarkiai susvyravo po keleto straipsnių žiniasklaidoje. 

Panašiai kalbėjo ir šios frakcijos atstovas, Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis: „Dar norėčiau išgirsti E. Dambrauskienės atsakymus į kai kuriuos klausimus, kurie man iškilo po kai kurių komentarų ir laidų televizijoje“.   

Darbo partijos frakcijoje, pasak jos vadovo Kęstučio Daukšio, nuotaikos įvairios, todėl vieningos pozicijos, kaip balsuoti dėl E. Dambrauskienės kandidatūros, pirmadienio vakare nebuvo: „Mums dar reikia su ja pasikalbėti. Susitiksime antradienį prieš Seimo posėdį“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi