Lietuvoje

2020.03.12 18:26

ESO atstovas apie praūžusią audrą: tai sudėtingiausia situacija per pastarąjį dešimtmetį

atnaujinta 10.02
LRT.lt, LRT RADIJAS, Sniegė Balčiūnaitė, Jūratė Damulytė, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2020.03.12 18:26

Penktadienio 8 val. patikslintais duomenimis visoje Lietuvoje be elektros suskaičiuota iki 100 tūkst. namų ūkių, rašoma pranešime spaudai.

Atnaujinta 10.02

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas BNS penktadienio rytą sakė, kad, pirminiais duomenimis, ženklios žalos uostamiestis nepatyrė, tačiau naktį upės vanduo buvo užtvindęs dalį senamiesčio.

„Kadangi vėjas buvo tos krypties, kada į Danę varė iš marių vandenį, buvo užpilta dalis senamiesčio – Žvejų gatvė buvo paskendusi 10–20 centimetrų, bet paskui gavau pranešimą, kad prieš antrą valandą nakties vanduo jau pradėjo sugrįžinėti į lietaus nuotekų šulinius ir tas potvynis senamiestyje baigėsi“, – sakė meras.

Jis minėjo, kad vienu pagrindinių rūpesčių uostamiestyje buvo virtę medžiai.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser BNS sakė, kad audros padariniai Kuršių nerijai dar nustatinėjami. Pirminiais duomenimis, prie Nidos laiptai atrodo sveiki, nuplauta apie 100 metrų kopagūbrio, tačiau, ar nerijai padaryta rimtesnės žalos, paaiškės šiek tiek vėliau.

Klaipėdos uosto direkcija skelbia, kad ketvirtadienio vakarą pajūryje siautėjusi audra buvo „viena stipriausių per pastarąjį dešimtmetį“.

Uosto duomenimis, didžiausias fiksuotas vėjo greitis – 37,9 metro per sekundę, bangų aukštis siekė 5–6 metrus. Įsismarkavęs vėjas gerokai pakėlė ir vandens lygį – uosto akvatorijoje jis siekė maždaug 130 centimetrų.

Šį rytą laivyba Klaipėdos uoste atnaujinta, vėjo greitis siekia 14–17 metrų per sekundę.

Atnaujinta 9.49

Palangos miesto savivaldybė meras Šarūnas Vaitkus socialiniame tinkle pasidalino įrašu apie situaciją Palangoje.

„Rąžės upė išsiliejo iš krantų ir užtvindė dviračių tako atkarpą nuo Basanavičiaus gatvės į šiaurinę pusę, užtvindė ir mišką. Daug medžių nugriuvusių ant važiuojamosios kelio dalies, kiemuose. Kai kur nėra elektros“, - rašo Palangos meras.

Š. Vaitkus nurodė, kad tvarkymo darbai pradėti, tačiau jie gali užtrukti iki savaitės. „ Visu pajėgumu dirba policijos, priešgaisrinės tarnybos pareigūnai”, - savo įraše nurodo meras.

Atnaujinta 9.33

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas BNS penktadienio rytą sakė, kad, pirminiais duomenimis, ženklios žalos uostamiestis nepatyrė, tačiau naktį upės vanduo buvo užtvindęs dalį senamiesčio.

„Kadangi vėjas buvo tos krypties, kada į Danę varė iš marių vandenį, buvo užpilta dalis senamiesčio – Žvejų gatvė buvo paskendusi 10–20 centimetrų, bet paskui gavau pranešimą, kad prieš antrą valandą nakties vanduo jau pradėjo sugrįžinėti į lietaus nuotekų šulinius ir tas potvynis senamiestyje baigėsi“, – sakė meras.

Jis minėjo, kad vienu pagrindinių rūpesčių uostamiestyje buvo virtę medžiai.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser BNS sakė, kad audros padariniai Kuršių nerijai dar nustatinėjami. Pirminiais duomenimis, prie Nidos laiptai atrodo sveiki, nuplauta apie 100 metrų kopagūbrio, tačiau, ar nerijai padaryta rimtesnės žalos, paaiškės šiek tiek vėliau.

Atnaujinta 8.37

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) penktadienį iki 6 valandos ryto sulaukė 471 iškvietimo dėl audros padarinių – praūžusi audra nusinešė vienos moters gyvybę, apgadinta 13 automobilių.

Kaip BNS informavo PAGD Situacijų koordinavimo skyriaus atstovai, per pastarąją parą daugiausia iškvietimų sulaukta šalinti ant elektros laidų, statinių, automobilių nuvirtusių medžių, nutrauktų elektros laidų.

Daugiausia iškvietimų sulaukta Klaipėdos apskrityje – 93, Vilniaus apskrityje – 66, Panevėžio, Kauno, Šiaulių, Utenos apskrityse – daugiau nei 40 iškvietimų, Marijampolės apskrityje – daugiau nei 20.

Anot PAGD atstovų, iš viso gauta 13 pranešimų apie ant automobilių užvirtusius medžius, daugiau nei pusė, septyni pranešimai, gauti Klaipėdoje. Šalinti medžius nuo automobilių gelbėtojai vyko ir Kaune, Lazdijuose, Plungėje, Elektrėnuose.

Lietuvoje ketvirtadienio vakarą ir naktį siautė stipri audra, vėjo gūsiai siekė 20–25 m/s, o pajūryje net iki 32 m/s.

Atnaujinta 8.29

Sudėtingiausia padėtis Klaipėdos regione, čia bene du trečdaliai visų gedimų. Kita zona, kuriai didelę žalą padarė uraganinis vėjas – Šiaurės Lietuva (Kupiškis, Pasvalys, Rokiškis, Biržai, Anykščiai, Zarasai ir kiti rajonai).

ESO teigia, kad visą naktį dirbo maksimalus ESO ir rangovų organizacijų darbuotojų skaičius. Tačiau ne visur buvo Ne visur įmanoma buvo privažiuoti, žalos mastas matomas ir dar vertinimas.

Atnaujinta 7.58

Dėl stipraus vėjo visoje Lietuvoje penktadienio rytą be elektros dar yra 130 tūkst. namų ūkių, pranešė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

„Daugiausia Klaipėdos regione ir šiaurės Lietuvoje“, – BNS komentavo ESO atstovas Tomas Kavaliauskas.

Pasak T. Kavaliausko tokios sudėtingos situacijos nebuvo maždaug pastarąjį dešimtmetį.

Atnaujinta 7.41

Šilutės rajone, Gorainių kaime, ugniagesiai gelbėtojai tramdo didžiulį gaisrą. Kaip LRT RADIJĄ informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai, dega 4 pastatai su keliais sandėliukais ir garažais. Visi pastatai – ūkinės paskirties, jie priklauso skirtingiems savininkams. Žmonės nenukentėj, bandoma apsaugoti gyvenamuosius namus.

Gaisro priežastys nustatinėjamos, gesinimo darbus sunkina stripus vėjas.Tuo metu tame pačiame Šilutės rajone, tik kitame Šyšgirių kaime vienoje fermoje įgriuvo stogas. Jis prispaudė apie šimtą viduje esančių galvijų. Šiuo metu vyksta gelbėjimo darbai, ardomos konstrukcijos, bandoma išvesti gyvulius. Neatmetama, kad fermos stogas įgriuvo dėl stipraus vėjo.

Atnaujinta 23.23

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) ketvirtadienį iki 22 valandos vakaro sulaukė per 200 iškvietimų dėl audros padarinių.

Kaip BNS informavo PAGD Situacijų koordinavimo skyriaus atstovai, nuo 6 ryto iki 22 val. ugniagesiai iš viso buvo kviesti 254 kartus, daugiau nei 200 kartų jie vyko šalinti medžių, nutrauktų elektros laidų.

Daugiausia iškvietimų dėl medžių sulaukta Vilniaus rajone ir mieste – 18, Tauragėje, Ukmergėje, Rokiškyje, Trakuose, Panevėžyje ir šių miestų apylinkėse – po 9-11, Klaipėdoje ir rajone – 8 kartus, Kaune ir Šakiuose – po 7 iškvietimus.

PAGD Situacijų koordinavimo skyriaus (SKS) atstovas BNS sakė, kad daugiausiai skambučių sulaukiama dėl ant kelio ar ant elektros linijų nuvirtusių medžių, dėl nutrauktų elektros laidų.

Siaučiantis vėjas jau pareikalavo ir vienos gyvybės. Ukmergėje vėjo nuplėštas stogo fragmentas prispaudė ir mirtinai sužalojo pro šalį ėjusią moterį.

Lietuvoje ketvirtadienio vakarą ir naktį prognozuojama stipri audra, vėjo gūsiai gali siekti 20–25 m/s, o pajūryje net iki 32 m/s.

Atnaujinta 22.18

Kaip praneša Klaipėdos naujienų portalas ve.lt, po liūties ir kone uraganinio vėjo, apsemtas šio miesto senamiestis, jau užlieta Žvejų gatvė.

Skaitytojai dalinasi nuotraukomis su Danės upės išsiliejimu, o stipraus vėjo gūsiai ant važiujamosios kelio dalies nuvertė ne tik kelis medžios, tačiau ant kelio atsidūrė ir biotualetas.

Pranešama ir apie nemažai atvejų, kai virsdami medžiai, tvoros ar vėjo nupūsti atliekų konteineriai apgadino netoliese stovėjusius automobilius. Taikos ir Jūrininkų prospektuose vėjas apgadino šviesoforų stulpus.

Atnaujinta 21.52

Kaip skelbia ESO – naujausiais duomenimis be elektros virš 130 tūkst. namų ūkių Lietuvoje.

Vėjas, kurio gūsiai viršija 30 m/s, visu smarkumu smogė pajūrio regionams – be elektros ESO priskaičiuoja virš 100 tūkst. namų ūkių, dar apie 30 tūkst. – įvairiuose kituose Lietuvos regionuose.

„Situacija labai sudėtinga, vietomis fiksuojami pakartotiniai gedimai. Iki vidurnakčio ir po vidurnakčio pajūrį talžantis vėjas turėtų „atkeliauti“ ir į kitus Lietuvos rajonus. Darytina prielaida, kad naktį nerimstantis vėjas gedimų skaičius išaugins dar ne viena dešimtimi tūkstančių namų ūkių“, – teigia ESO.

Atnaujinta 19.58 val.

Pagal atnaujintus duomenis, ESO jau fiksuoja apie 50 tūkst. namų ūkių visoje Lietuvoje neturinčių elektros energijos.

Per Lietuvą keliaujantis stiprus vėjas verčia medžius, jų šakas, kas lemia elektros tinklo sutrikimus. ESO stengiasi ne tik fiksuoti pačius gedimus, bet ir operatyviai juos sutvarkyti.

„Per Lietuvą keliauja stipriai įsismarkavęs vėjas, mūsų specialistai vos spėja fiksuoti gedimus. Jau esame užregistravę apie 50 tūkst. namų ūkių per visą Lietuvą, kuriems sutrikęs elektros tiekimas. Pranešimų srautas neslūgsta, todėl labai prašome į klientų aptarnavimo centrą skambinti tik iš nutolusių kaimų ar gyvenviečių. Miestų ir miestelių gyventojų prašome nepranešinėti apie gedimus, nes ESO galbūt jau žino apie gedimą, tą lengvai galima pasitikrinti ESO gedimų žemėlapyje www.eso.lt/zemelapis“, – savo pranešime teigia ESO.

Įmonė prašo skambinti tik tuos, kurie patys pamatė nutrūkusius laidus ar pavojingai atrodančius kitus elektros įrenginius.

Be to, pranešimus patogiai galima pateikti internetu: https://www.eso.lt/lt/eso-kontaktai/registruoti-gedima.html

„Atsiprašome dėl nepatogumų ir prašome kantrybės, jei specialistai ne iš karto atsiliepia į skambutį ar uždelsia sutvarkyti gedimą. Gedimų šalinimui pasitelktos labai gausios ESO ir rangovų pajėgos, dirba virš 100 operatyviųjų brigadų arba apie pustrečio šimto ESO ir rangovų darbuotojų“, – skelbia ESO.

Klaipėdos uoste dėl oro sąlygų toliau ribojama laivyba

Klaipėdos jūrų uoste dėl ypač stipraus vėjo ketvirtadienio vakarą toliau ribojama laivyba, įplaukti ir išplaukti laukia po vieną laivą.

„Laivyba ribojama. Vėjas iki 30 metrų per sekundę, vidutiniškai – apie 25-27 metrai per sekundę. Bangų aukštis – 5 metrai“, – BNS komentavo uosto atstovė Dovilė Ringis.

Laivyba apribota trečiadienio popietę.

Hidrometeorologijos tarnyba ketvirtadienį įspėjo apie Lietuvos link artėjančią smarkią audrą.

Prognozuojama, kad vėjo gūsiai sieks 20-25, vakariniuose rajonuose – 28-30, pajūryje – iki 32 metrų per sekundę.