Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.18 18:17

Signataras Albertas Šimėnas dabartiniams politikams linki ginti Lietuvos interesus

Signataras Albertas Šimėnas LRT TELEVIZIJAI sako, kad prieš tris dešimtmečius atkurta nepriklausomybė padėjo pamatą, kurio sugriauti neįmanoma, mat teisė atšaukti tokius sprendimus priklauso visai Lietuvos tautai.

„Ir didžiausiems Lietuvos priešams buvo aišku, kad Lietuvos žmonės niekada nebalsuos, laisva valia, už tai, kad Lietuva vėl būtų okupuota ar kieno nors valdoma“, – įsitikinęs signataras.

A. Šimėnas prisimena tuometį neapibrėžtumą, politinį, ekonominį ir karinį spaudimą. Jis sako, kad dar reikia laiko įvertinti to meto sprendimus, nes jie atitiko laikmetį ir kilusius iššūkius.

„Neapibrėžtumas buvo aiškus, jau skelbiant nepriklausomybę. Kas mūsų laukia? Kaip bus?, – prisimena Kovo 11-osios Akto signataras. – Kaip jau bus, tada ir spręsim – pagal susiklosčiusias sąlygas, susiklosčiusias aplinkybes, mes juk neturėjome net tiesioginių ryšių su užsienio šalimis.“

Susitikimas su signataru – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Signataras Albertas Šimėnas: prieš tris dešimtmečius atkurta nepriklausomybė padėjo pamatą, kurio sugriauti neįmanoma

Buvo didžiulis ekonominis spaudimas, prisimena signataras. „Ekonominė blokada, politinis spaudimas, karinis šantažas – tada reikėjo kurti nepriklausomą Lietuvą būtent tokiomis sąlygomis. Niekas negalėjo pasakyti, kaip mums klostysis reikalai, – pasakoja A. Šimėnas. – Orakulo juk jokio nebuvo.“

Signataras taip pat prisimena, kad apgalvoti reikėjo visus galimus variantus, tarp jų ir blogiausius. „O kai geriausias variantas (įvyko – LRT.lt), tai viskas gerai. Galbūt po kurio laiko bus galima suvokti, kad vis tik tokie sprendimai atitiko to meto laikmetį. Ir jie buvo teisingi“, – neabejoja Kovo 11-osios Akto signataras.

„30 metų, tie pamatai, kurie buvo padėti, jie buvo labai svarbūs ir ant jų išaugo valstybės rūmas toks, kokį mes turime, – sako A. Šimėnas. – Mes ne tik pasitraukėme iš tos sovietinės erdvės, bet mums dar gi pavyko išvengti Rusijos „globos“ (signataras pabrėžia kabutes – LRT.lt).“

Kovo 11-osios signataras sako, kad mūsų šaliai pavyko sukurti valstybės institutus, kurie charakteringi progresyvioms šalims. „Ir Lietuva dabar yra būtent tokia. Mes atsidūrėme toje erdvėje, kurioje galimybės yra visiškai kitokios“, – neabejoja pašnekovas.

Niekas negalėjo pasakyti, kaip mums klostysis reikalai. Orakulo juk jokio nebuvo.

Anot A. Šimėno, „labai dažnai, ir visiškai pagrįstai, negatyviai vertiname savo valdžios sprendimus, nuolat sakome, kad ne taip, ne tą daro“. „Tačiau negalime nematyti kito fakto, kad mūsų gyvenimo kokybė, gyvenimo lygis yra, iš esmės, gerokai aukštesnis, negu visų kitų posovietinių valstybių, kurios buvo sąjungos erdvėje“, – mano signataras.

Vis tik, pasak jo, „valstybės rūmas yra ne be trūkumų“. „Visų pirma turime didžiulę ir nuolat didėjančią socialinę atskirtį, – sako Nepriklausomybės Akto signataras. – Būtent šitie skirtumai sąlygoja didžiulę emigraciją iš Lietuvos – pačių veikliausių ir energingiausių žmonių.“

Politikams signataras sako norintis palinkėti, kad aukščiausiu prioritetu jiems būtų Lietuvos didieji interesai. „Ir juos ginti taip, kaip buvo 1990-1991 metais. Reikia tikrai tikėti Lietuvos valstybe. Visada. Ir, siekiant tikslų, būti ryžtingais, juos pasiekti, kad Lietuva galėtų didžiuotis ne tik savo praeitimi, bet ir dabartimi“, – šių dienų politikams linki Kovo 11-osios Akto signataras A. Šimėnas.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi