Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.12 17:13

Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja piliečiams atidėti visas keliones

skrydžių iš Italijos neliks nuo pirmadienio

Skrydžiai į koronaviruso apimtą Italiją ir iš šios šalies į Lietuvą bus draudžiami nuo pirmadienio, iki tol reisai nebus ribojami siekiant leisti grįžti išvykusiems Lietuvos piliečiams. Rekomenduojama visiškai nevykti iš šalies, o visiškai nevykti nurodoma į dešimt valstybių.

„Priimtas sprendimas nuo kovo 16 dienos uždrausti skrydžius į ir iš Italijos, iki kovo 16-osios – leisti sugrįžti žmonėms, Lietuvos piliečiams, kurie yra Italijoje ir neriboti aviareisų iš Italijos į Lietuvą“, – Vyriausybės posėdyje teigė S. Skvernelis.

Rizikingomis dėl koronaviruso, anot užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, yra paskelbtos dešimt šalių. Anksčiau jis Vyriausybės posėdyje įvardijo, kad tai yra Kinija, Pietų Korėja, Singapūras, Japonija, Italija, Iranas, Prancūzija, Vokietija, Ispanija ir Honkongas.

Užsienio reikalų ministerija vėliau ketvirtadienį išplatino rekomendaciją piliečiams niekur nevykti iš šalies, tačiau griežtesni nurodymai išlieka dėl minėtų dešimties valstybių.

L. Linkevičius pabrėžia , kad ministerijos rekomendacijose nėra žodžio „draudžiama“, tik rekomenduojama nevykti, o gyventojams, keliantiems grėsmę savo ir aplinkinių sveikatai, nepaklususiems nurodymams, pavyzdžiui, užsidaryti dviems savaitėms į karantiną, bus taikomos sankcijos.

„Turi būti nutrauktos kelionės į dešimt šalių. To žodžio „uždraustos“ mes nenaudojam, bet žmonėms, kurie nepaklus, bus ir tam tikros sankcijos, nes yra grėsmė aplinkinių sveikatai, jie turi tai įvertinti. Anksčiau buvo penkių šalių sąrašas, dabar jau dešimt, mes jį atnaujinsim, jei reikės“, – BNS sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Jo siūlymu Vyriausybė ketvirtadienį nusprendė šią savaitę dar neuždrausti skrydžių iš Italijos į Lietuvą, kad Lietuvos piliečiai dar galėtų parvykti į šalį. Ministrų kabineto atstovai pabrėžia, kad už nurodymų, taip pat teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymą gali būti taikoma atsakomybė – net iki trejų metų laisvės atėmimas.

A. Veryga: sukontroliuoti bus sunku

Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Vyriausybė šiuo metu rekomenduoja visiškai nevykti iš Lietuvos, o minėtoms dešimčiai valstybių galioja ne rekomendacijos, o griežtesni nurodymai.

„Yra rekomendacija niekur iš Lietuvos nebevykti. Tai yra rekomendacija. Antra, tos dešimt šalių, kurios paskelbtos – yra nurodymas nevykdyti kelionių, kokiame etape jos bebūtų, ar tai dar tebūtų planavimas. Kontrolė yra sudėtinga, bet, aš manau, žmonės supranta, ką mes sakome. Manau, kad ir oro bendrovės reaguos į tuos dalykus“, – BNS sakė A. Veryga.

Jis sako, kad netrukus bus teikiami ir nurodymai atšaukti keliones ir agentūroms, vežančioms į Italiją autobusais.

„Ilgainiui neliks su kuo keliauti, nebent pėsčiomis“, – sakė jis.

A. Veryga taip pat pabrėžia, kad iš pavojingų šalių grįžtantiems ir nurodymų izoliuotis nepaisantiems asmenims gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.

„Pagal dabartinį išaiškinimą, jei tikrai tiktų tos nuostatos iš Infekcinių ligų kontrolės įstatymo, jei žmogus žinojo, jis buvo informuotas apie privalomą izoliaciją ir tai žinodamas ją pažeidinėjo, sąmoningai užkrėtė, gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė. Policija gali pradėti tokius tyrimus“, – tikino A. Veryga.

Penktadienį grįžtantiems iš šiaurės Italijos dar galioja tik rekomendacija dvi savaites būti užsidarius ir nekontaktuoti su aplinkiniais. A. Veryga pripažįsta, kad bus sunku sukontroliuoti, kaip to laikomasi. Atremdamas kritiką, jog patys grįžtantieji, nesiėmus jų griežtesnės kontrolės, gali prisidėti prie viruso plitimo, ministras tikina, kad kitos priemonės būtų neįmanomos.

„Mes prie kiekvieno policininko nepastatysime. O visus, kurie grįžta, suvaryti į vieną vietą ir uždarius laikyti – irgi nerealus sprendimas“, – sakė politikas.

Lietuvoje iki šiol nustatyti trys užsikrėtimo COVID-19 atvejai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi