Lietuvoje

2020.03.12 14:52

Seime – rezoliucija dėl Astravo atominės elektrinės: siūloma taikyti sankcijas jėgainės operatoriui

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.03.12 14:52

Grupė Seimo narių ketvirtadienį parlamente įregistravo Seimo rezoliuciją, kuria ragina Vyriausybę siekti, kad Europos Sąjunga (ES) įvestų sankcijas Baltarusijoje išdygusios Astravo atominės elektrinės (AE) operatoriui, „Rosatom“ ir kitoms įmonėms bei tarpininkams, kurie dalyvauja statant ir prekiaujant branduolinės jėgainės energija.

Parlamentarų grupė, kurioje yra ir valdančiųjų, ir opozicijos atstovų, Seime ketvirtadienį įregistravo Seimo rezoliuciją „Dėl energetinės nepriklausomybės ir Astravo branduolinės elektrinės keliamos grėsmės“, kuria ragina Vyriausybę įgyvendinti anksčiau priimtus sprendimus, susijusius Astravo AE gaminamos energijos neįsileidimu į Lietuvos rinką.

Rezoliucijoje Vyriausybė raginama užtikrinti, kad ES priimtų teisiškai įpareigojantį sprendimą dėl Astravo AE keliamų grėsmių ES gyventojams ir imtųsi atitinkamų veiksmų Baltarusijos ir Rusijos atžvilgiu

„(Raginama – LRT.lt) siekti, kad Europos Sąjunga įvestų sankcijas Astravo AE operatoriui, „Rosatom“ ir kitoms įmonėms bei tarpininkams, kurie dalyvauja statant ir prekiaujant nešvaria Astravo AE energija“, – teigiama rezoliucijos projekte.

Rezoliucijos autoriai taip pat ragina ministrų kabinetą „siekti, kad ES palaikytų Lietuvos principinę poziciją dėl elektros energijos neįsileidimo į ES šalių rinkas iš kaimyninių šalių, kuriose yra nesaugios, ES streso testų reikalavimų neatitinkančios ar tarptautines branduolinės saugos ir aplinkosaugos konvencijas pažeidžiančios branduolinės jėgainės“.

Dokumente Vyriausybė taip pat raginama nedelsiant parengti ir pateikti Seimui svarstyti įstatymo dėl 1963 m. Vienos konvencijos dėl civilinės atsakomybės už branduolinę žalą denonsavimo projektą, o taip pat parengti kitus teisės aktus, kurie apibrėžtų galimų avarijų Astravo branduolinėje jėgainėje padarinių likvidavimo Lietuvoje nuostatas bei nustatytų „dėl parengiamųjų darbų jau dabar patiriamų išlaidų įvertinimo bei žalos kompensavimo tvarką ir sąlygas“.

Rezoliuciją parengę parlamentarai siūlo siekti palaikymo iš ES, ES ir NATO valstybių-narių, Ukrainos, kitų regiono valstybių ir visos tarptautinės bendruomenės, „sprendžiant grėsmių, kylančių iš Astravo AE panaikinimą, nedelsiant parengti atitinkamą strateginės komunikacijos bei integruoto Lietuvos veiksmų įgyvendinimo planą“.