Lietuvoje

2020.03.12 10:13

Veryga užsiminė apie galimas naujas priemones dėl koronaviruso: bus ribojamos lietuvių kelionės?

atnaujinta 11.46
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.03.12 10:13

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad ketvirtadienį Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centras svarstys naujas prevencines priemonės dėl koronaviruso. Ministras užsiminė, kad Lietuvoje gali būti ribojami vieši masiniai renginiai, gali būti stabdomas ugdymo procesas ir ribojamos lietuvių kelionės.

„Šiandien Vyriausybė organizuoja neeilinį posėdį ir kelios priemonės bus svarstomos. [...] Vienas priemonė – dėl viešų renginių – tiek viešų, tiek ir atvirų. Kita priemonė – ugdymo įstaigos. Ir trečia, apie ką bus kalbama – kelionės, tai yra skrydžiai ir ne tik skrydžiai. Kai bus apsispręsta, tada galėsime tiksliai pasakyti“, – ketvirtadienį Seime po opozicinių frakcijų posėdžio, žurnalistams sakė A. Veryga.

Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centrui vadovaujantis A. Veryga, paklaustas, ką reikėtų daryti vaikus auginantiems medikams, jei būtų stabdomos pamokos, užsiminė, kad gydytojams teks ir toliau dirbti, o savo vaikus jie esą galėtų palikti seneliams, kaimynams.

„Turėsime organizuotis, galvoti. Yra ekstremali situacija, supraskime, kad turėsime kūrybiškai ieškoti tų sprendimų. Galvosime apie visokius variantus. Dėl nedarbingumo – medikai neturi tos prabangos. Jiems, deja, šioje situacijoje reikia dirbti. Turime kaimynus, senelius. Supraskime, kad tai nėra eilinė situacija. Turėsime susitelkti, būti pilietiški, kūrybiški“, – svarstė sveikatos apsaugos ministras.

A. Veryga tikino, kad gydymo įstaigos šiuo metu yra pasiruošusius galimam koronaviruso atvejų Lietuvoje augimui. Vis dėlto, anot jo, jei infekuotųjų skaičius bus labai didelis, nepadės ir dabartinis medikų pasiruošimas.

„Jeigu bus tiek daug pacientų, kad jie tiesiog užplūs ligonines, joks pasirengimas nepadės, nes, jei tiesiog fiziškai nebus kam prieiti ir nebus kam teikti pagalbą, tai nesvarbu, kiek turėsime įrangos, lovų, vis tiek bus blogai. Geriau, kad taip nebūtų, dėl to ir svarstomos tos priemonės – maksimaliai izoliuotis, nes tai yra pagrindinė priemonė, kuri leidžia valdyti (koronaviruso – LRT.lt) plitimą“, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

A. Veryga neslėpė, kad artimiausiu metu Vyriausybėje gali būti kalbama ir apie galimą ribojimą lankytis kavinėse, kitose viešose maitinimo įstaigose.

„Turėsime ir apie tai pagalvoti“, – užsiminė ministras.

Jis užsiminė tikinis, kad Lietuva bus aprūpinta ir apsauginėmis kaukėmis. A. Verygos teigimu, medikams jų kol kas pakanka.

„Dėl kaukių, tai mes neturime, kaip jų pasigaminti. Tikimės, kad jas atveš vis tik, nes ta pati Kinija vėl paleidžia gamybą, atsinaujina, tai turėtų kaukės atkeliauti. Mums dabar svarbiausia – aprūpinti medicinos personalą. Kol kas įstaigos visko turi“, – kalbėjo A. Veryga.

LRT.lt primena, kad Lietuvoje yra fiksuoti trys koronaviruso atvejai.

Opozicijos kritika: prevenciniai veiksmai yra nepakankami

Opozicinės konservatorių frakcijos atstovė Irena Degutienė po opozicinių frakcijų posėdžio žurnalistams sakė pasigendanti aktyvesnio premjero Sauliaus Skvernelio vaidmens, svarstant prevencines priemones dėl koronaviruso.

Be to, I. Degutienės manymu, Vyriausybė, kovodama prieš galimą koronaviruso plitimą, esą ignoruoja Europos ligų kontrolės centro rekomendacijas.

„Ten yra toks atvejo aprašymas. [...] Pagal tai, tokius, kas sloguoja, kosti, kad ir neturi temperatūros [...], reikėtų tirti, imant kraujo mėginį, aiškinantis, ar tai nėra koronavirusas. Tuo metu pagal sveikatos apsaugos ministro komentarą, tikrinami tik tie, kurie buvo išvykę iš Lietuvos, kurie buvo tose valstybėse, kur yra karantinas, kur yra galimybė užsikrėsti. Reiškia, prevencinio simptominio veiksmo Lietuva nedaro, – komentavo I. Degutienė.

Opozicijos atstovė piktinosi, kad Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro rekomendacijų dėl koronaviruso nebūtinai yra paisoma.

„Susidaro įspūdis, kad tikrai mes kol kas įsivaizduojame, kad gyvename kažkokioje izoliuotoje saloje“, – neslėpė nuostabos parlamentarė.

Ji teigė, kad opozicijos atstovė A. Verygai siūlė atkreipti dėmesį į kitos užsienio valstybėse paskelbtas rekomendacijas dėl koronaviruso grėsmės.

„Mūsų nuomone, reikia imtis tų griežtų priemonių, o ne rekomendacijų“, – pažymėjo konservatorė.

Socialdemokratė Rasa Budbergytė savo ruožtu ragino Vyriausybę nepamiršti apie rezervo fonde sukauptas lėšas, kurios gali būti panaudotos kovai su koronaviruso galimu plitimu šalyje.

„Pinigų negalima taupyti žmonių sąskaita. O šiandien mes girdime ir apie nedarbingumo lapelius, ir apie tai, ar mokėsime medikams, kurie, jei sergamumas didės, kovos trigubai daugiau negu kad jie uždirba, ar mes tikrai nupirksime brangius testus. Viskas atsiremia į pinigus, bet mes raginame Vyriausybę netaupyti pinigų, net ir galvojant, kaip galbūt pastimuliuoti ekonomiką“, – kalbėjo Seimo narė.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen žurnalistams pranešė, kad opozicinių frakcijų posėdyje kėlė klausimą, kodėl Lietuvoje atlikta tik apie 300 testų dėl koronaviruso.

„Kitų šalių tyrimai rodo, kad kasdien, prasidėjus epidemijai, (koronaviruso atvejų – LRT.lt) skaičius didėja apytikriai 30-čia procentų. Mes šiandien, atrodo, turime kažkokį laiko rezervą ir galime žiūrėti ne tik į Italiją, bet į Skandinavijos valstybes, į tai, kokių drastiškų, drakoniškų priemonių jos imasi“, – kalbėjo liberalė.

V. Čmilytė-Nielsen ragino Vyriausybę imtis adekvačių, tačiau veiksmingų, ryžtingų priemonių dėl kovos su koronaviruso galimu plitimu.

Opozicinės partijos išplatino pranešimą su reikalavimų sąrašu. Pateikiame jį:

1. Dėl pandemijos masto multiproblematiškumo koordinavimą pakelti į Vyriausybės lygmenį ir Ministrui Pirmininkui pačiam tiesiogiai imtis vadovavimo pandeminės situacijos suvaldymui Lietuvoje.

2. Išnaudoti Lietuvos turimas laboratorijų galimybes ir tirti kuo daugiau atvejų, kad būtų išaiškintas kuo tikslesnis viruso paplitimo mastas, taip pat sudarant galimybę, esant motyvuotiems žmonių pageidavimams, patiems susimokėjus, tirtis dėl COVID-19 diagnozės.

3. Nutraukti ugdymo procesą švietimo įstaigose ir pagal galimybes organizuoti nuotolinį mokymą ir sudaryti galimybes supaprastinta tvarka gauti nedabingumo pažymėjimus tėvams ar asmenimis prižiūrintiems vaikus.

4. Sekant Izraelio pavyzdžiu griežtai kontroliuoti į Lietuvą atvykstančiuosius: drausti skrydžius iš didžiausių koronaviruso paplitimo šalių, o visiems grįžtantiems bei atvykstantiems – taikyti privalomą dviejų savaičių karantiną.

5. Uždrausti organizuoti masinius renginius: koncertus, konferencijas, sporto renginius ir kitus, o suplanuotus – atšaukti.

6. Imtis būtinų priemonių apsaugant visus medicinos darbuotojus, skiriant reikalingas asmens apsaugos priemones, nediskriminuojant dirbančių valstybinėse ir privačiose gydymo įstaigose.

7. Skirti reikiamas lėšas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo rezervo ir užkardyti viruso plitimą bei pasekmių šalinimą aprūpinant gydymo įstaigas reikalingomis priemonėmis medicinos darbuotojų saugumui ir inventoriumi reikalingu ligonių gyvybių gelbėjimui.

8. Nedelsiant paskelbti bendrą išsamų komunikatą su detalia informacija šalies gyventojams kokių veiksmų ir kokiais atvejais būtina imtis. Komunikate informuojant kokių priemonių imsis Vyriausybė, jei viruso paplitimo mastas sparčiai augs, kad šalies gyventojai būtų užtikrinti, kad Valstybė pasiruošusi, žino, geba ir valdo situaciją.

9. Koronaviruso ligą priskirti „ypač pavojingų ligų kategorijai“ ir taip užtikrinti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, kurie prižiūri koronos virusu sergančius asmenis, ar vykdo epidemijų profilaktikos priemones pavojingų ligų židiniuose, teisę į draudimą darbingumo netekimo atveju, papildomos kompensacijos netekus sveikatos ar mirus.

10. Užtikrinti teisę į draudimą darbingumo netekimo atveju medikams, socialiniams darbuotojams priskiriama liga prie pavojingų, o ne ypač pavojingų.

11. Pasirūpinti, kad sveikatos ir socialines paslaugas teikiantys darbuotojai būtų aprūpinti būtinomis apsaugos priemonėmis.

12. Skubiai parengti Lietuvos ekonomikos gelbėjimo planą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.