Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.10 17:41

Iš užkrėstų šalių grįžę, bet sveiki asmenys nebegaus nedarbingumo pažymėjimų

ministerija griežtina apsaugos priemones
LRT.lt, BNS 2020.03.10 17:41

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino tyrimo dėl koronaviruso Lietuvoje sąlygas, taip pat pasikeitė ir rekomendacijos atvykusiems iš koronaviruso rizikos kraštų. 

Nuo kovo 10 dienos tyrimai dėl koronaviruso bus atliekami ne tik asmenims, grįžusiems iš koronaviruso rizikos šalių ir galimai turėjusiems sąlytį su tikėtu ar patvirtintu COVID-19 atveju, bet ir tiems, kuriems pasireiškė staigus karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam reikalinga hospitalizacija, tačiau nenustatoma šių simptomų priežastis.

Kartu keičiasi nedarbingumo suteikimo tvarka. Nuo kovo 10 dienos iš koronaviruso šalių grįžusiems asmenims nebebus suteikiamas dviejų savaičių nedarbingumas, jeigu jiems nepasireiškia ligos požymiai arba jeigu jie neturėjo kontakto su užsikrėtusiu koronavirusu žmogumi. Šiems asmenims siūloma dvi savaites vengti socialinių kontaktų: nesilankyti viešose vietose, pagal galimybes nesinaudoti viešuoju transportu, stengtis laikytis ne mažiau kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių, nesikviesti svečių į namus, jei yra galimybė – dirbti iš namų.

Tuo atveju, jei sveikatos stebėjimo metu išsivysto ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), nedelsiant skambinti telefonu skubios pagalbos telefonu 112.

„Visą informaciją su tiksliomis instrukcijomis, kaip elgtis, trumposiomis SMS žinutėmis gaus visi keliautojai. Svarbu tai, kad skirtingi operatoriai žinutes išsiunčia skirtingu metu, o žinutes gauna visi, kurių mobilieji telefonai buvo gavę pasveikinimo žinutes atvykus į užsienio šalį. Jei keliautojas roamingo paslauga nesinaudoja, žinutės negaus“, – dėmesį atkreipia SAM.

Darbdaviams rekomenduojama posėdžius, pasitarimus bei konferencijas organizuoti naudojant vaizdo ir garso konferencinį ryšį, siekiant maksimaliai sumažinti viruso plitimo grėsmes.

Valstybės ir savivaldybių institucijoms, įstaigoms, įmonėms ir organizacijoms, kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims rekomenduojama dažnai vėdinti patalpas, pasirūpinti dezinfekcinėmis priemonėmis, laikytis kitų SAM rekomendacijų dėl apsaugos nuo koronaviruso.

Visos šalies savivaldybės privalo pasirūpinti specialiomis izoliavimo ir gydymo patalpomis. Jos skirtos ligoniams ir žmonėms, įtariamiems, kad serga, taip pat žmonėms, turėjusiems sąlytį su ligoniu ar galimai sergančiuoju, tuo atveju, jeigu jų gyvenamosios patalpos neatitinka higienos sąlygų ir nėra galimybės izoliuotis nuo kitų kartu gyvenančių žmonių.

Patalpos turės atitikti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro higienos sąlygų reikalavimus. Numatyta, kad šie reikalavimai SAM privalo būti pateikti iki 2020 m. kovo 12 d. darbo pabaigos.

Kartu išplėstas koronaviruso rizikos šalių sąrašas. Dėl sparčiai plintančios infekcijos nerekomenduojama vykti į Kiniją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją, Singapūrą, Vokietiją, Prancūziją, Ispaniją ir visą Italiją.

Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras (VESOC) kartu pavedė Susisiekimo ministerijai iki ketvirtadienio perduoti SAM visą informaciją dėl galimybės atšaukti tiesioginius ir jungiamuosius skrydžius į/iš Kinijos, Honkongo, Irano, Japonijos, Pietų Korėjos, Singapūro, Italijos, Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos.

Valstybės ekstremalių situacijų centro vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, būtina maksimaliai pasirengti visiems galimiems scenarijams.

„Nuolat kartojame, kad kiekviena diena yra naujas iššūkis, o naujojo koronaviruso akistatoje sprendimai turi būti priimami žaibiškai, bet pamatuotai. Todėl turime numatyti kelis žingsnius į priekį, sudėlioti visus už ir prieš, svarbiausiu prioritetu laikydami Lietuvos žmonių sveikatą. Jei dėl to reikėtų riboti ar išvis uždaryti skrydžius į/iš paveiktų teritorijų – tai ir būtų padaryta“, – sako ministras A. Veryga.

Trečiadienį vykusiame VESOC posėdyje nuspręsta, kad dėl skrydžių iš Lietuvos į visą Italiją ir iš jos atšaukimo turi spręsti visos oro linijų bendrovės, joms išsiųstos rekomendacijos.

Keliaujantiems Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“ ir gauti aktualią konsulinę informaciją, tiesioginius ministerijos pranešimus esant krizinei situacijai užsienio šalyje.

Koronavirusu pasaulyje užsikrėtė per 116 tūkst. žmonių, per 4 tūkst. mirė. Daugiausiai žmonių užsikrėtė Kinijoje, per 80 tūkst. gyventojų, antroje vietoje pagal užsikrėtusių skaičių yra Italija su daugiau kaip 9 tūkst. koronaviruso atvejų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi