Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.10 18:53

Po Seimo narių susitikimo su Bako pranešėju – nurodymas VSD pateikti duomenis apie visų kandidatų aplinkas

Bakas: VSD informaciją rinko ne savo iniciatyva; atnaujinta 20.03

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai antradienį lankėsi Valstybės saugumo departamento (VSD) pastate, kur aiškinosi, kaip žvalgyba tikrina informaciją apie asmenis. Žvalgybos institucijoje politikai susitiko su pranešėju, pateikusiu komiteto nariui Vytautui Bakui informaciją apie VSD tikrintą tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką.

NSGK pavedė VSD pateikti informaciją apie visus žvalgybos veiksmus, tikrinant pernykčių kandidatų į prezidentus aplinkas.

Pareigūnas, kuriam suteiktas pranešėjo statusas, teigė manantis, kad tikrindami tik G. Nausėdos aplinką žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus. V. Bako vertinimu, pateikti duomenys rodo, kad VSD galėjo kištis į politinius procesus.

„Pranešėjo išklausėme, pranešėjas pateikė tą pačią informaciją, kuri buvo viešojoje erdvėje“, – sakė D. Gaižauskas.

Kaip teigė Komiteto pirmininkas, pranešėjas susitikimo metu patvirtino visą informaciją, kuri yra viešojoje erdvėje, atsakė į NSGK narių užduotus klausimus. Po pokalbio, anot D. Gaižausko, daugiau klausimų nekilo.

Taip pat pirmininkas patvirtino, kad buvo tikrinti visų kandidatų į prezidentus aplinka, tačiau nepatikslino, ar buvo tikrintos ir pretendentų arba numanomų kandidatų aplinkos.

Kaip žurnalistams teigė D. Gaižauskas, VSD turėjo pagrindą tikrinti kandidatus į prezidentus ir jų aplinką.

„Pasitikrinome ir galime teigti, kad VSD rinkimų metu turėjo teisę ir visus pagrindus tikrinti informaciją apie kandidatus į prezidentus ir jų aplinką. Taip pat aiškinomės, kaip vykdomos šios procedūros, kaip tikrinama, kokiomis duomenų bazės naudojamasi. Gavome visą medžiagą, kurios prašėme ir komitetas su ja buvo supažindintas“, – tikino komiteto pirmininkas.

Kaip sakė D. Gaižauskas, NSGK parlamentinę kontrolę tęs, todėl VSD turės komitetui pateikti pilną informaciją apie tikrintus kandidatus, jų aplinką.

„Dėl laiko stokos, nes informacijos nemažai, suformulavome pavedimą VSD pateikti komitetui informaciją apie visus tikrintus kandidatus į prezidentus, jų aplinką, teisėtumą, taip pat visą informaciją, kuri buvo pateikta viešojoje erdvėje – visos pavardės, patikrinant visus teisėtumus ir tą informaciją papildomai pateikti komitetui, nes komitetas parlamentinės kontrolės nebaigė ir ją tęsia“, – sakė jis.

Parlamentaras užtikrino, kad išvadas komitetas pateiks po baigto tyrimo, išnagrinėjus visą gautą informaciją.

Bakas laikinai atsisako parlamentinio tyrimo, bet turi naujų kaltinimų VSD

V. Bakas siekė inicijuoti parlamentinį tyrimą pranešimo turinio patikrinimui, motyvuodamas tuo, jog teisėsauga tyrimo nepradėjo.

„Jeigu anksčiau mes nerasdavom susitarimo, buvo įvairių nuomonių, tai šįkart mes vieningai sutarėme dėl sprendimų komitete ir, kaip minėjo pirmininkas, nuspręsta padaryti, jeigu teisingai išsireikšiu, savotišką patikrų auditą“, – žurnalistams VSD teigė parlamentaras.

Jis teigė pritaręs idėjai, kad kol kas situaciją nagrinėtų tik NSGK, nors vis dar tvirtino tikintis parlamentinio tyrimo idėja.

„Visi visgi sutarėme, kad situacija yra pakankamai rimta, kad komitetas atliktų kol kas komiteto rėmuose tyrimą“, – kalbėjo V. Bakas.

Daug klausimų stebėtojams kelia pranešėjo informacijoje esantys duomenys, kad VSD vadovybė nurodė tikrinti G. Nausėdos komandą 2018 metų viduryje, nors tuo metu jis nei buvo paskelbęs apie kandidatavimą į prezidentus, nei pristatęs savo aplinkos žmones.

Politikai po susitikimo atsakymo, kaip VSD galėjo turėti duomenis, kas bus G. Nausėdos komandoje, teigė negavę.

Parlamentarai taip pat nepateikė tikslių atsakymų, kelių kandidatų į prezidentus komandas žvalgyba patikrino.

Konservatorius Laurynas Kasčiūnas atsisakė komentuoti, ar turi žinių, ar VSD tikrino jo partijos iškeltos kandidatės Ingridos Šimonytės komandą: „Tai mes dabar tą ir išsiaiškinsime. Dabar aš nekomentuoju to klausimo“.

V. Bakas teigė žinių, ar buvo tikrintas buvęs jo bendražygis premjeras Saulius Skvernelis, neturintis.

Politikai taip pat pranešė išsiaiškinę, kad užduotį patikrinti kandidatų komandas žvalgybininkams suformulavo VSD direktorius Darius Jauniškis. Vis dėlto versijos, ar jis padarė tai savo iniciatyva, išsiskyrė.

„Šią užduotį suformulavo VSD vadovas. Kiek paaiškėjo šio klausymo metu, tai buvo padaryta ne savo iniciatyva. Aš norėčiau sulaukti audito išvadų ir tada turėsime sprendimą. <...> Aš kalbu apie paskatas. Buvo aplinkybės, kurios paskatino VSD vadovą tą padaryti“, – tvirtino V. Bakas, vadovavęs NSGK 2016-2019 metais.

L. Kasčiūnas tikino, jog tai buvo tik VSD vadovo sprendimas.

„Mes nesužinojome jokio išorinio veikėjo, kuris būtų to paprašęs“, – sakė Seimo narys.

Antradienio rytą Seime lankęsis VSD vadovas tvirtino, kad žvalgyba tikrino visų kandidatų į prezidentus aplinkas ir tai buvo daroma teisėtai, siekiant užkirsti kelią užsienio šalių kišimuisi pernykščius į šalies vadovo rinkimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi