Lietuvoje

2020.03.10 15:20

Siūloma keisti amžiaus cenzą rinkimuose: į Seimą – nuo 21-erių metų

atnaujinta 16.06
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.03.10 15:20

Grupė parlamentarų siūlo numatyti, kad Seimo nariu galėtų būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, ne jaunesnis negu 21-erių metų.

Šią Konstitucijos pataisą Seime antradienį užregistravo grupė parlamentarų. Įstatymo projektą parengė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Idėją remia ir valdančiųjų („valstiečiai“, „socialdarbiečiai“), ir opozicijos (konservatoriai, socdemai, liberalai) atstovai.

Teisės akto pakeitimo projekto aiškinamajame rašte atkreipiamas dėmesys į tai, kad į Seimą galima rinkti asmenis nuo 25-erių metų, nors pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, kandidatuoti į Europos Parlamentą gali asmenys, sulaukę 21 metų amžiaus, o kandidatų į savivaldybės taryba gali būti asmuo sulaukęs 18 metų.

„Šiuo metu su 25 metų amžiaus riba, t. y. didžiausia kandidatams į nacionalinius parlamentus taikoma riba, taikoma tik 4 Europos Sąjungos valstybėse: Italijoje, Graikijoje ir Kipre ir Lietuvoje“, – teigiama įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

Dokumente pateikiama šios kadencijos Seimo narių amžiaus analizė: parlamentarų amžiaus vidurkis yra apie 50 metų, šiuo metu parlamente dirba tik 2 Seimo nariai iki 29 m. amžiaus.

„Nacionalinis parlamentas, siekdamas užtikrinti tinkamą visų demografinių grupių atstovavimą, turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šiuo metu jaunimas iki 25 metų savo tiesioginio atstovo Seime neturi. Galiojančio amžiaus cenzo kandidatuojant į Seimą sumažinimas paskatintų kryptingesnį jaunų žmonių atstovavimą ir didesnį dėmesį jaunimo politikos klausimams Seimo darbotvarkėje“, – motyvuojama teisės akto projekto aiškinamajame rašte.

Siūloma, kad Konstitucijos pataisa, jog Seimo nariu galėtų būti renkamas asmuo nuo 21 metų, įsigaliotų po artimiausių Seimo rinkimų, 2021 m. sausio 1 d.

Šiuo metu Konstitucijoje numatyta, kad Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 25 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.