Lietuvoje

2020.03.11 11:55

Gitanas Nausėda vėliavų pakėlimo ceremonijoje Vytautą Landsbergį vadino prezidentu

atnaujinta 12.30
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.11 11:55

Trečiadienį Lietuva mini valstybės nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. Nors kai kurių minėjimo renginių buvo atsisakyta, tradiciškai prie Seimo esančioje Nepriklausomybės aikštėje iškeltos vėliavos.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda vėliavų pakėlimo ceremonijoje kreipėsi į nepriklausomos respublikos piliečius. Jis kalbėjo, kad prieš 30 metų prie Seimo esančioje aikštėje tūkstančiai Lietuvos piliečių laukė, kol bus atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Kaip sakė prezidentas, nors iki valstybės atkūrimo de jure buvo likusios dar kelios valandos, susirinkusieji aikštėje ir tūkstančiai laukę prie televizijos ir radijo imtuvų, jautėsi nepriklausomos Lietuvos piliečiais.

„Mes neturėjome Lietuvos Respublikos pasų, tik tądien oficialiai susigrąžinome valstybės pavadinimą ir herbą, tačiau širdyse mes jau gyvenome suverenioje valstybėje“, – sakė G. Nausėda.

Kaip sakė šalies vadovas, Lietuvos valstybė buvo okupuota, tačiau joje visada išliko nepriklausomos Lietuvos Respublikos piliečių dvasia – nuo partizaninės kovos didvyrių, iki Helsinkio grupės, Lietuvos laisvės lygos, Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos leidėjų, ekologinių judėjimų pradininkų.

„Lietuvoje visada buvo laisve kvėpuojančių, laisve ginančių ir už idealus kovojančių žmonių. Jų auka, drąsa ir ryžtas tapo postūmiu, pakeitusiu istoriją“, – kalbėjo prezidentas.

Į Vytautą Landsbergį kreipėsi kaip į prezidentą

Jis pabrėžė, kad prisiminenant 1990-uosius, dažniausiai minima vienybė. Buvo viena idėja, vienas troškimas, Sąjūdžio dvasia, apie kurią sukosi visa Lietuva. Vienybė, kaip sakė prezidentas, buvo ta jėga, kuri suskaldė imperiją.

„Nepriklausomybės akto signatarai buvo labai skirtingi žmonės, su skirtingomis patirtimis, skirtingais požiūriais, tačiau viena idėja – nepriklausoma Lietuva – suvienijo juos svarbiausiam gyvenimo sprendimui. <...> Rinkdama Aukščiausiąją Tarybą tauta išreiškė pasitikėjimą žmonėmis, kuriems širdyse atnešė troškimą, nepriklausomos valstybės atkūrimą ir tas pasitikėjimas nebuvo išduotas.

Prezidentas Vytautas Landsbergis, taip, aš nesuklydau, prezidentas, nes šiame žodyje geriausiai atsispindi darbai, kuriuos jis padarė, kaip valstybės vadovas.

Prezidentas Vytautas Landsbergis, taip, aš nesuklydau, prezidentas, nes šiame žodyje geriausiai atsispindi darbai, kuriuos jis padarė, kaip valstybės vadovas (šiuos G. Nausėdos žodžius lydejo plojimai – LRT.lt). Jis buvo tas žmogus, kurio lyderystė prieš 30 metų buvo labai svarbi nepriklausomos Lietuvos atkūrimo dalis. Skaudu, kad kovo 11-ąją Vytautas Landsbergis jaus ir asmeninę netektį. Užuojauta, prezidente“, – sakė G. Nausėda.

Jis dar kartą reiškė užuojautą dėl V. Landsbergio žmonos Gražinos Ručytės-Landsbergienės netekties. Muzikė, pedagogė Anapilin iškeliavo antradienį, Kovo 11-osios išvakarėse. G. Nausėda kalbėjo, kad G. Ručytė-Landsbergienė buvo neatsiejama nepriklausomos Lietuvos dalis.

V. Pranckietis: būti lietuviu reikėjo drąsos

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis Nepriklausomybės aikštėje kalbėjo, kad trys laisvos šalies dešimtmečiai išaugino įvairialypę modernaus lietuvio tapatybę.

„Prieš trisdešimt metų būti lietuviu reikėjo drąsos. Teko priešintis, elgtis „kitaip“, bet žinojome, kad siekiame nepriklausomybės ir tai tvirtai jungė visus. Šis siekis buvo pasitiktas ekonominėmis manipuliacijomis, smurtu ir agresija. Tačiau tautos siela, lietuvio tapatybė liko gyva ir sveika. Tapatybė vienijo mus, saugojo mus ir suteikė pasiryžimo susigrąžinti tai, kas mums priklausė – laisvę”, – kalbėjo V. Pranckietis.

Anot parlamento vadovo, galima drąsiai teigti, kad Lietuvoje nuoširdžiai puoselėjamos įvairios pasaulėžiūros, klesti nuomonės. Jis sakė, kad nebebijome kalbėtis, o kiekvienas Lietuvoje ištartas žodis yra tikrai laisvas, o bandymus nepaisyti demokratijos pasitinka griežta ir reikli pilietinė sąžinė.

„Suprantama, kad lietuvio tapatybę jaučiame savitai, o tai suburia plačią visuomenę į pažiūrų ir vertybių pogrupius. Šviesios atminties Leonidas Donskis yra pavadinęs tai „įaudrinta tapatybe“, kai tvirtas savęs ir prigimties suvokimas nuolat reikalauja garantijų ir patvirtinimo.

Tikiu, jog tai, kad likimas lėmė mums šiandien susitikti lauke, po Nepriklausomybės aikštės vėliavomis, yra dar vienas toks mūsų bendros tapatybės patvirtinimas. Tai – laisvės prasmės priminimas. Čia įvairiausios mūsų tautos sielos stojo ginti laisvės. Čia buvo paliktos laisvės aukos ir, saugomas barikadų čia gimė pasiryžimas nepasiduoti“, – vėliavų pakėlimo ceremonijoje kalbėjo Seimo pirmininkas.

Prie Seimo esančioje Nepriklausomybės aikštėje vykstančioje vėliavų pakėlimo ceremonijoje sveikinimo kalbas sakys šalies vadovai, vėliau vyks eitynės „Nepriklausomybės atkūrimo kelias“. LRT trečiadienį, 21 val. 30 min. tiesiogiai transliuos šventinį koncertą „22.44 Lietuvos laiku“ iš Nepriklausomybės aikštės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.