Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.19 05:30

Demokratija Druskininkuose: pasisakymų sekundės tapo aukso vertės

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.03.19 05:30

Druskininkų opozicija reikalauja daugiau laiko pasisakymams tarybos posėdžiuose. Neriboti klausimų ir pasisakymų laiko nurodė ir teismas. Visgi kurorto meras įsitikinęs, kad protingam tarybos nariui norint užduoti klausimą užtenka ir 30 sekundžių.

Pasisakymų ir klausimų laikas Druskininkų taryboje buvo sutrumpintas dvigubai, dėl to buvo kreiptasi ir į teismą. Po teismo sprendimo laikas buvo pailgintas. Tiesa, opozicija tokį pailginimą vadina patyčiomis iš teismo sprendimo.

Mato pašaipą iš teismo sprendimo

Druskininkų savivaldybės tarybos opozicijos lyderis Konstantinas Rečkovas portalui LRT.lt pasakojo, kad dar prieš trejetą metų buvo sutrumpintas reglamente numatytas tarybos narių pasisakymo laikas. Anksčiau frakcijos, opozicijos ar daugumos vardu buvo galima kalbėti 5 minutes, o po pokyčių laikas buvo sutrumpintas daugiau nei perpus – iki 2 minučių.

Sutrumpėjo ir laikas skirtas individualiems pasisakymams bei klausimams. Anksčiau savo vardu kalbantis politikas pasisakymui turėjo 2 minutes, o po pokyčių tokiai kalbai liko viena minutė. Klausimo laikos buvo sutrumpintas perpus – nuo minutės iki 30 sekundžių.

Teismas pasakė, kad toks reglamentavimas, kokį priėmė Druskininkų taryba, yra neteisėtas.

Dėl tokios tvarkos Seimo narys Jurgis Razma kreipėsi į teismą. Pirmosios instancijos teismo sprendimas buvo apskųstas ir sausio pabaigoje Vyriausias administracinis teismas priėmė sprendimą, kuriuo pripažino, kad tokie laiko ribojimai sudaro dirbtines kliūtis tarybos nariams vykdyti savo pareigas.

„Ten, be kita ko, paminėta, kad tarybos posėdžiai yra pagrindinė tarybos veiklos forma, todėl tarybos nariai turi turėti pakankamai laiko pasisakyti diskusijose, užduoti klausimus. Teismas pasakė, kad toks reglamentavimas, kokį priėmė Druskininkų taryba, yra neteisėtas, jis prieštarauja vietos savivaldos įstatymui, varžo tarybos narių konstitucines teises bei įpareigojo tarybą nustatyti naują laiką“, – komentavo K. Rečkovas.

Visgi net ir po teismo sprendimo, kaip pasakojo tarybos narys, pasisakymų laikas nebuvo grąžintas į tokį, koks buvo prieš tai. Vietoje to, vasario pabaigoje vykusiame Druskininkų tarybos posėdyje prie sumažintų pasisakymo laikų buvo pridėta 10 sekundžių.

„Manome, kad tai yra pašaipa iš teismo sprendimo, nes 10 sekundžių yra visiškai nereikšmingas laiko tarpas. Tai nė iš tolo neprilygsta tam reglamentavimui, kuris galiojo iki tol“, – sakė K. Rečkovas, pridurdamas, kad po tokio tarybos sprendimo opozicija protestuodama paliko salę.

Paklaustas, kodėl pasisakymui skiriamas laikas yra toks svarbus, K. Rečkovas kalbėjo, kad skirtingoms politinėms jėgoms atstovaujantys tarybos nariai turi turėti teisę diskutuoti, išsakyti savo pozicijas ir ši teisė negali būti varžoma tarybos daugumos.

„Išeina taip, kad politinių jėgų ar rinkėjų atstovai, kurie nėra palankūs, gali būti tiesiog tildomi. Sudaromos nelygios sąlygos“, – sakė Druskininkų tarybos narys.

Sieks nustatyti įstatymu

Seimo narys J. Razma, kuris dėl Druskininkų taryboje susiklosčiusios situacijos ir kreipėsi į teismą, komentavo, kad teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama. Joje, anot parlamentaro, pasakyta, kad pasisakymų ir klausimų laiko trumpinimas yra negalimas.

„Bet vis tiek tyčiojamasi iš opozicijos. Simboliškai padidino tą laiką 10 sekundžių. <...> Ketinu kreiptis į Seimą. Teikiau projektą įstatymo lygiu, kad nebūtų tų ribojimų, kad jei nustatomi savivaldybėje ribojimai, jie būtų kaip pagal Seimo statutą, bent dvigubai ilgesni nei yra nustatyta dabar“, – sakė J. Razma.

Laiko turėtų pakakti

Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas portalui LRT.lt komentavo, kad atsižvelgiant į aukštesnės instancijos teismo sprendimą pasisakymų laikas buvo pailgintas. Tiesa, jis kalbėjo pritariantis pirmosios instancijos teismo sprendimui, kad 30 sekundžių yra pakankamas laikas užduoti klausimą.

Jūs pabandykite 40 sekundžių pasižymėti laikrodyje ir pati suformuluoti klausimą. Tas laikas yra labai ilgas.

„Druskininkų savivaldybės taryba atsižvelgė į teismo sprendimą ir laiką pailgino. <...> Kaip pasakė teismas, protingam, normaliam tarybos nariui 30 sekundžių ir pakankamas laikas suformuluoti klausimą. O jeigu jis turi tam tikrų problemų ir nesugeba suformuluoti protingo klausimo per 30 sekundžių, tai laikas buvo pailgintas“, – komentavo R. Malinauskas.

Be to, Druskininkų meras teigė, kad siūlymas prie sutrumpinto pasisakymų laiko pridėti dar 10 sekundžių atėjo iš opozicijos, o ne iš miesto valdančiųjų. R. Malinauskas taip pat pabrėžė, kad teismas negalėjo nurodyti grąžinti pasisakymų laiko į tokį, koks buvo anksčiau.

„Niekas nepasakė, kad prieš tai buvo geras ar blogas. <...> Antras teismas nusprendė, kad galbūt nepakankamas laikas, tai buvo pailginta. Jūs pabandykite 40 sekundžių pasižymėti laikrodyje ir pati suformuluoti klausimą. Tas laikas yra labai ilgas“, – teigė R. Malinauskas.

Trumpiau pasisako ir kauniečiai

Portalas LRT.lt primena, kad panaši situacija yra susiklosčiusi ir Kauno miesto savivaldybėje. Pasisakymų ir klausimų laikas ten taip pat yra sutrumpintas, o pailginti jo, net ir žinant teismo sprendimą dėl Druskininkų savivaldybės, panašu, kad neketinama.

„Miesto tarybos darbas nėra kažkokios iškrypęs noras pasirodyti, pasidemonstruoti, čia yra paruošiami klausimai, komitetai yra, ten gali diskutuoti nors kelias paras ar mėnesius, tada atneša į tarybą klausimą ir išsprendžia“, – LRT TELEVIZIJAI teigė Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

Šioje savivaldybėje kalbėjimo laikas ir buvo sutrumpintas, kai prieš penkerius metus rinkimus laimėjo „Vieningas Kaunas“ ir meru tapo V. Matijošaitis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi