Lietuvoje

2020.03.11 10:42

Istorinius kadrus įamžinęs LRT fotografas – apie ypatingą akimirką ir kuo lemtingą dieną padėjo Juršėnas

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.11 10:42

Nors prabėgo 30 metų, LRT fotografas Paulius Lileikis dar pamena tą jausmą, Kovo 11-ąją tvyrojusį Aukščiausiojoje Taryboje-Atkuriamajame Seime. Istorines nepriklausomybės atkūrimo akimirkas įamžinęs fotografas kalbėjo, kad euforiją juto visi.

Tuo metu Pauliui buvo 23-eji, jis dirbo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Klaipėdos krašto savaitraštyje „Mažoji Lietuva“. Kaip prisiminė fotografas, leidinys buvo populiarus visoje šalyje, tad ir Vilniuje buvo įsteigtas korespondentinis punktas.

P. Lileikis užfiksavo galybę Sąjūdžio akimirkų, pasakojo praktiškai gyvenęs Sąjūdžio būstinėje ant laiptų, kai ten vykdavo posėdžiai. Tad ir didelę dalį Sąjūdžio žmonių jis pažinojo.

„Ta diena brendo, artėjo. Tą rytą aš prisisukau juostų, bet kažkodėl pamiršau pasirūpinti leidimu (įeiti į Aukščiausiąją Tarybą – LRT.lt). Vienintelis būdas ten patekti buvo prasmukti, prie ko nors prisitrinti. <...>

Prieš akis išdygo Česlovas Juršėnas. Čiupau jam už parankės ir sakau „Laba diena, Česlovai, darykit, ką norit, bet aš turiu pakliūti į vidų. Sakykit, kad aš jūsų giminaitis ar kas“. <...> Priėjome prie Aukščiausios Tarybos, ten stovėjo apsauga, visus tikrino. Č. Juršėnas kiek pasimetė, sako „jis su manim“. Taip ir praėjome“, – prisiminė LRT fotografas P. Lileikis.

Tuo metu prie Aukščiausiosios Tarybos-Akturiamojo Seimo jau buvo susirinkusi minia žmonių. P. Lileikio nuotraukuose užfiksuotos jų emocijos, matyti, kokius plakatus jie laikė. Atrodo, 30-ies metų senumo kadruose užfiksuoti veidai taip ir laukia, kol Lietuva bus paskelbta nepriklausoma, laisva valstybe.

Aukščiausioje Taryboje-Atkuriamajame Seime tvyrojo pakili nuotaika. Nuotraukose matyti, kad posėdžių salėje susirinkę deputatai šypso, atrodo taip pat laukia, kol galės priimti svarbiausią valstybei sprendimą. Kaip kalbėjo Paulius, visi suprato, kad netrukus kažkas įvyks. Tą jausmą jis palygino su savijauta, kuri apima prieš pat didelę svarbaus spektaklio premjerą ar koncerto pradžią.

„Atmosfera buvo nereali – jau tuoj, tuoj. <...> Vaikščiojau toje salėje, fotografavau, kaip mokėjau. <...> Dar ir dabar man prieš akis stovi tas momentas, kai visa salė atsistojusi skandavo „Lietuva, Lietuva“, kai didžiulė trispalvė pakilo ir uždengė tą tarybinį herbą“, – prisiminė P. Lileikis.

Jo darytose fotografijose įamžintas deputatų džiaugsmas, paskelbus, kad Lietuva nuo šiol yra nepriklausoma valstybė. Nuotraukose matyti džiaugmų švytintys Vytauto Landsberio, Vytenio Andriukaičio, Nijolės Oželytės bei kitų Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarai.

Jam begeriant kavą bufete, atbėgo kolega ir pranešė, kad nuo Aukščiausios Tarybos pastato lauke nukabinamas tarybinis herbas. Viską metęs P. Lileikis išlėkė fotografuoti istorijos dalimi tapusio momento. Žmonių, kaip prisiminė, buvo be galo daug.

Netrukus baigėsi ir fotoaparato juostelės. P. Lileikis tuo metu sakė gyvenęs netoli Aukščiausios Tarybos. Namo patraukė pėstute. Eidamas dar negalėjo patikėti, kokio įvykio liudininku ką tik tapo.

„Eidamas namo kažką niūniavau, dainavau. Galvojau „nejaugi tai tikrai įvyko?“. Visi buvo euforijoje. Tarsi norėjosi sau įžnybti, kad nesapnuoju, kad tikrai taip buvo“, – užplūdusias emocijas prisiminė P. Lileikis.

Atsiminė jis ir namiškių klausimus, kurie viską matė per televiziją ir stebėjosi, kad jų artimas žmogus buvo taip arti vienos svarbiausių akimirkų. Tiesa, kaip kalbėjo fotografas, tai, ką jo artimieji matė per televiziją, buvo viena, o gyvenimas virė ir už salės ribų.

Kaip kalbėjo P. Lileikis, dar kurį laiką visi gyveno euforijoje, vyko palaikymo akcijos, mitingai, koncertai. Tačiau kartu buvo ir nežinomybė, kas laukia toliau.

Populiariausi

Petras Gražulis
5

Lietuvoje

2021.04.12 16:02

Akibrokštas Klaipėdoje: miesto centre – Gražulio šokiai skambant prieš homoseksualius asmenis nukreiptam kūriniui

įvykiu susidomėjo pareigūnai, situaciją žada įvertinti ir Seimo etikos sargai
5
Remigijus Šimašius
9

Lietuvoje

2021.04.12 14:13

Šimašius: Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos koronaviruso pacientams skirtos lovos

penktadienį sostinėje bus pradėti skiepyti vyresni negu 55 metų asmenys; atnaujinta 15.12
9