Lietuvoje

2020.03.10 21:54

Monkevičius apie sovietinius laikus šlovinusią mokytoją: į tai turime reaguoti labai rimtai

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.03.10 21:54

„Tai turi būti įvertinta labai rimtai. Negali būti tokių pamokų. Negali mokytojas šitaip interpretuoti mūsų istorijos. Nesvarbu, ar jis rusų kalbos, ar kito dalyko mokytojas“, – LRT RADIJUI sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Dvi mokytojos, viena Visagine, kita – Klaipėdoje, pastaruoju metu sulaukė visuomenės dėmesio. Praėjusią savaitę buvo sumušta lietuvių kalbos mokytoja Visagine. Kaip manoma, tautiniu pagrindu. O štai Klaipėdoje prieš kurį laiką rusų kalbos mokytoja Galina Liachova per pamokas mokiniams kalbėjo apie sovietmečio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino šlovinimą.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius sako nematantis šiose abiejose situacijose nieko naujo. „Visada visuomenėje yra žmonių, kurie įvairiai irskirtingai mąsto. Matyt, mes neturėjome galimybių anksčiau žinoti, kad štai būna tokių pamokų, paskaitų, gal netgi universitetuose, kur žmonės labai subjektyviai savo nuomonę reiškia“, – tikina A. Monkevičius.

Monkevičius apie minimalaus egzaminų vidurkio atsisakymą: girdžiu daug nepagrįstos kritikos

Ministras sako, kad ateities mokytoją mato kaip aktorių, o klasę – kaip atvirą sceną. „Aš galiu garantuoti, kad po dvidešimties metų mokytojas bus kaip aktorius atviroje scenoje: visi jį matys, – įsitikinęs švietimo, mokslo ir sporto ministras. – Visi matys, ką jis kalba. Ir jau dabar tai atsitinka.“

Pasak jo, šiuolaikinės technologijos sudaro galimybę mokytojui būti matomam, kad visi matytų jo vertybinę ir pilietinę poziciją. „Dabar išlenda tokie epizodai, tačiau, mano nuomone, į juos turime labai rimtai reaguoti“, – tvirtina pašnekovas.

Paklaustas, ar Klaipėdos Vydūno gimnazijos rusų kalbos mokytoja, pamokose šlovinusi V. Putiną ir sovietinius laikus, gali likti dirbti švietimo įstaigoje, ministras sako, kad šis reikalas bus sprendžiamas jau kitą savaitę. „Kiek žinau kitą savaitę (kovo 17-tą dieną – LRT.lt) savivaldybės specialiai sudaryta komisija tai įvertins“, – sako A. Monkevičius.

Visada visuomenėje yra žmonių, kurie įvairiai ir skirtingai mąsto. Matyt, mes neturėjome galimybių anksčiau žinoti, kad štai būna tokių pamokų, paskaitų, gal netgi universitetuose, kur žmonės labai subjektyviai savo nuomonę reiškia.

Ministras tikisi, kad vadovaujantis teisės aktais, bus priimtas tinkamas sprendimas. „Nenoriu to verdikto dabar pasakyti. Manau, kad tai turi būti įvertinta labai rimtai. Negali būti tokių pamokų. Negali mokytojas šitaip interpretuoti mūsų istorijos. Nesvarbu, ar jis rusų kalbos, ar kito dalyko mokytojas, – dėsto A. Monkevičius. – Kaip ji bus įvertinta, palikime tai įvertinti savivaldybei.“

Ministras taip pat kelia mintį, kad gera ir save gerbianti mokykla apie istorijos vertinimą turėtų kelti diskusijas savo viduje, kalbėtis su tėvais.

„Manau, kad tai yra gera proga mokykloms pakalbėti apie tai, kaip jos vertina istoriją, kaip ta istorija yra dėstoma. Kartu reikia pasidžiaugti, kad vaikai į tokias situacijas reaguoja ir supranta, kad tai nėra gerai. Manau, kad ta mokykla yra nebloga ir ji eis tuo (vidinių diskusijų – LRT.lt) keliu“, – tikisi švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius.

Visas pokalbis su ministru kitomis temomis – radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius

Monkevičius apie minimalaus egzaminų vidurkio atsisakymą: girdžiu daug nepagrįstos kritikos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.