Lietuvoje

2020.03.10 10:59

Bažnyčia visomis medikų rekomendacijomis dar nesirems: švęsto vandens nėra jau 10 dienų

Komunijos dalijimo tvarka kol kas nesikeis, ragina nebučiuoti kryžių

Lietuvos bažnyčios atstovai kol kas į medikų rekomendacijas atsižvelgs tik iš dalies, tačiau pabrėžia, kad tikintieji bent kuriam laikui turėtų atsisakyti artimesnio kontakto ar bučiuoti kryžius bei kitas relikvijas, nors tai yra sena krikščionių tradicija.

Medikų teigimu, šventikai galėtų imtis tam tikrų priemonių ir taip sumažinti galimybes šio pavojingo viruso galimam plitimui šalyje. Kelios iš tokių priemonių – pakeisti šv. Komunijos dalijimo būdą – paduoti ją tikintiesiems į rankas, be to, dalyti Komuniją dvasininkai turėtų mūvėdami vienkartinę higieninę pirštinę, taip pat bažnyčiose nebelaikyti švęsto vandens bendram naudojimuisi.

Bažnyčia reaguoja į koronaviruso grėsmę: nebėra švęsto vandens, rekomenduojama nebučiuoti kryžių

Bažnyčia kai kurių priemonių jau ėmėsi, tačiau visomis rekomendacijomis nesirems

Kaip teigia Bažnyčios atstovai, ji bendradarbiauja su valstybės institucijomis, imamasi priemonių, kurių reikia, atsižvelgiant į grėsmės lygį.

Pasak Lietuvos Vyskupų Konferencijos generalinio sekretoriaus kunigo Kęstučio Smilgevičiaus, esame laimingi, kad bent kol kas taikyti ekstremaliausių priemonių dar nebūtina.

„Lietuvoje šiuo metu lygis neaukštas, ir tos priemonės, kurių jau imtasi, mūsų įsitikinimu, pakankamos“, – teigia K. Smilgevičius.

Pasak jo, švęsto vandens maldos namuose nebėra apie 10 dienų, tačiau tai nereiškia, kad kunigai atsisakys apšlakstymo ritualo per sekmadienines pamaldas.

„Ši priemonė šiuo metu būtina, visoje Lietuvoje ji buvo greit įgyvendinta. Labai svarbu nepervertinti pavojaus ir negąsdinti, tačiau nereikėtų į virusą žiūrėti aplaidžiai“, – sakė K. Smilgevičius.

Nors Lietuvoje situacija dar nėra itin ekstremali, Bažnyčios atstovai ragina vengti kontakto maldos namuose, taip pat bent kuriam laikui atsisakyti tradicijos bučiuoti kryžius ar kitas relikvijas.

„Tikriausiai girdėjote, kad nebeliko švęsto vandens, laikinai atsisakoma artimo kontakto, kad būtų užkirstas kelias virusui plisti. Rekomenduojame nebučiuoti kryžių ar kitų relikvijų, nors tai yra tradicija“, – sakė Kęstutis Smilgevičius.

Tiesa, kalbėdamas apie medikų rekomendacijas, K. Smilgevičius sako, kad visa gauta informacija vertinama, o jei tik paaiškėtų, kad reikia imtis kitų būtinų priemonių, žinoma, nedelsiant jų bus imamasi.

„Jeigu susidarytų tokios sąlygos, žinoma, neatmetame, kad reaguojama būtų kitaip“, – teigia kunigas Kęstutis Smilgevičius.

Bažnyčia reaguoja į grėsmės lygį, tačiau nemano, kad tikintiesiems reikėtų visiškai vengti bažnyčios ir pamaldų. Pasak K. Smilgevičiaus, pamaldos tai nėra mugė, žmonių susirenka mažiau, tačiau situaciją reikėtų vertinti atsakingai.

„Šiuo metu tikrai nereikėtų vengti tų masinių susibūrimo vietų, be to, mūsų bažnyčios nėra didelės, tai nėra mugė. Tačiau reikėtų sąmoningai vertinti aplinką, jei žmogus kosti ar čiaudi, reikėtų tą žmogų informuoti ar tiesiog atsitraukti, taip pat plauti rankas, tam yra sudarytos sąlygos ir parapijos centruose. Panašias rekomendacijas teikia iš Bažnyčia“, – teigia Bažnyčios atstovas.

Bažnyčia taip pat aktyviai stebi situaciją, reaguojama į kiekvieną pokytį, todėl neatmetama, kad, grėsmės lygiui pasikeitus, ir bažnyčiose gali keistis tam tikros sąlygos.

„Be abejo, žmogus pats visada įsivertina, kaip jaučiasi. Ir jei savijauta prasta, tai ne tik tada, kai virusas plinta, bet ir šiaip geriau neik ir apsaugok save ir kitus. Noriu priminti, kad sekmadienio mišių pareiga galioja tik tiems, kurie tą pareigą gali įvykdyti, tai yra sveikiems žmonėms. Jei žmogus blogai jaučiasi, verčiau tegul lieka namie. Kitas dalykas, bažnyčioje pamačius žmogų, kuriam aiškiai pasireiškia ligos simptomai, reikėtų jam pasakyti, kad jis saugotų save ir kitus“, – teigė Lietuvos Vyskupų Konferencijos atstovas.

Veryga: su bažnyčia labai gražiai bendradarbiaujame

Bendradarbiaudama su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Bažnyčia ragina tikinčiųjų bendruomenes būti atsakingomis ir taikyti visas būtinas prevencijos priemones, kad apsaugotų save ir kitus nuo naujojo koronaviruso grėsmės.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šalies bažnyčioms jau išplatinta informacija, kuri yra viešai kabinama maldos namuose.

„Dėkoju bažnyčios atstovams ir vyskupams. Labai gražiai bendradarbiaujame. Visi girdite žinias iš Italijos, kur dėl naujojo koronaviruso yra atšaukiamos mišios, vengiama masinių susibūrimų. Lietuvos vyskupai labai atidžiai stebi šią situaciją. Tad dabar per mišias dvasininkai informuoja, kaip elgtis, kaip saugotis, kas tai yra higiena. Su jais dalinamės naujausia informacija, kad būtų galima pasidalinti su tikinčiųjų bendruomene“, – sako ministras A. Veryga.

Popiežius ragina kunigus eiti susitikti su COVID-19 užsikrėtusiais žmonėmis

Popiežius Pranciškus antradienį paragino katalikų kunigus „turėti drąsos lankyti“ naujojo koronaviruso susargdintus žmones.

„Melskimės Viešpačiui ir už mūsų kunigus, kad jie turėtų drąsos eiti lankyti ligonių... ir lydėti dirbančius medicinos darbuotojus bei savanorius“, – sakė popiežius per mišias atvykusiems dvasininkams.

Šv. Petro aikštė Vatikane Romos centre antradienį buvo beveik tuščia, joje vaikštinėjo tik kelios dešimtys žmonių, daugiausia be kaukių.

Italijos vyriausybė nurodė žmonėms be būtinybės nekeliauti ir vengti kontaktų su ligoniais.

Vėlai pirmadienį pareigūnai paskelbė įsaką, pagal kurį savaitgalį šalies šiaurėje įvestos ribojančios priemonės nuo antradienio taikomos visoje Italijos teritorijoje.

Suvaržymai, įskaitant patikrinimo postus keliuose ir geležinkelio stotyse, galios iki balandžio 3 dienos.

Italija yra viruso protrūkio Europoje epicentras; šioje šalyje jau užregistruota daugiau kaip 9 tūkst. užsikrėtimo atvejų ir 463 mirties atvejai.

Visame pasaulyje – daugiau kaip 100 valstybių – užregistruota per 110 tūkst. užsikrėtimo atvejų, bet sveikatos apsaugos ekspertai tikisi, kad viruso epidemija jau pasiekė piką Kinijoje, kur praėjusių metų pabaigoje šis virusas atsirado.