Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.09 21:15

Pranckietis nematytų kliūčių antrai Jauniškio kadencijai VSD: juo pasitikiu

Šios kadencijos Seimas rytoj pradeda paskutinę ištisą sesiją, pluoštą įvairių įstatymų pataisų svarstyti ketina pateikti šalies vadovas. Parlamento laukia ne vienas svarbus balsavimas dėl aukštų pareigūnų skyrimo. Šioje sesijoje prezidentas Gitanas Nausėda skelbs ir savo pirmąjį metinį pranešimą. Visa tai – jaučiant netikrumą dėl koronaviruso.

Apie tai „Dienos temoje“ žurnalistės Rasos Tapinienės pokalbis su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu.

Dienos tema. Viktoras Pranckietis pasitiki VSD vadovu: žinau jo nuopelnus ir tai, kaip jis atsakingai dirba valstybei

– Pirmininke, prieš porą savaičių sakėte, kad virusas vaikšto ir be partijų susitarimo. Pastarosiomis dienomis jūs pats nepanikuojate, nes tada lietuvius raginote nepanikuoti? Kitaip tariant, kiek dažniau plaunatės rankas?

V. Pranckietis: Labai paprastas klausimas. Plaunuosi visada, kai tik galiu, stengiamės nesisveikinti delnais, o „žaibu“. Turbūt tai yra juokavimas, bet dezinfekcinis skystis Seime daug kur išdėliotas. Apie rankų plovimą turbūt mamos mus išmokė kažin kada. Nepanikuojame dėl to, kad Lietuvoje tos priemonės, kurios jau buvo taikomos arba jų imtasi, galbūt ir apsaugojo nuo viruso plitimo. Galbūt mes neparsivežėme, galbūt neišsivežėme, bet šiuo metu džiaugiamės, kad neturime tokių pranešimų, kad plinta, daugėja kaip Latvijoje – vakar 3 žmonės, šiandien jau 6 užsikrėtę.

– Ar jūsų asmeninėje namų vaistinėlėje yra respiratorių, medicininių kaukių, dezinfekcinio skysčio?

V. Pranckietis: Dezinfekcinio skysčio yra visur, medicininės kaukės yra, bet jų nenaudojame. Stengiamės kuo mažiau susitikimų organizuoti su kitais žmonėmis. Vakar gatvėje sutikau žmogų, kuris su manim taip pat sveikinosi „žaibu“, sako: „Tik ką grįžau iš Tenerifės.“ Tikrai reikia stengtis išvengti kontaktų.

– Tą sako ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jis šiandien specialioje spaudos konferencijoje kaip tik pabrėžė, kad kai kurie žmonės yra neatsakingi: vieni važiuoja į Tenerifę, o kiti, pavyzdžiui, kaip jūs, vyksta į komandiruotes JAV. Taip pat važiavote į pamarį, Šilutę, susitikti su žmonėmis?

V. Pranckietis: Dar buvo ne viruso laikotarpis, kada važiavau į Šilutę. O į JAV – tai mes pasiklausėme ir JAV pusės rekomendacijų, jie pasakė, kad „Vašingtone neturime, Vašingtono valstijoje yra – kitoje Amerikos pusėje. Visiškai drąsiai važiuokite – nei mes apkrėsime, nei jūs atvešite“. Taip, atrodo, ir įvyko. Turėjome labai svarbius susitikimus. Nuvažiavome keturios valstybės, tai yra trys Baltijos šalys. Lietuva buvo vadovaujanti valstybė šiame vizite, ir Lenkija kartu. Tai buvo tikrai svarbus vizitas, jį suorganizuoti sudėtinga – tiek šalių kartu pakviesti ir nuvežti. Kada priima Nancy Pelosi, Kongreso pirmininkė, tai turbūt tas vizitas pasidaro labai svarbus strategiškai, ir jo atidėlioti negalima, o į visus kitus vizitus esame paprašę Seimo narių nebevykti. Šiandien turėjome greitą Seimo valdybos pasitarimą, kaip elgiamės su komandiruotėmis, kurios buvo paskelbtos daug anksčiau. Paprašėme Seimo kanceliarijos, kad visas komandiruotes atšauktų visiems Seimo nariams ir kad nebūtų galimybės nei išvežti, nei parvežti.

– Iki kada?

V. Pranckietis: Kol kas atšaukta tiek, kiek jų paskelbta. Naujų komandiruočių tiesiog nesuteiksime.

– Ne vienam žmogui kilo klausimas, kodėl buvo atšauktas arba, kitaip tariant, nuspręsta perkelti iškilmingą Seimo minėjimą, kai milžiniškas minias sutraukiančios Kaziuko mugės virusas, atrodo, neima?

V. Pranckietis: Tai buvo rekomendacija. Ministras A. Veryga vadovauja komisijai, ir jos rekomendacijos buvo užpraėjusį penktadienį, kad viešus renginius uždarose patalpose rekomenduojama atšaukti. Mes atsižvelgėme į jas. Matyt, kas atsižvelgė, galbūt tai padėjo išvengti viruso protrūkio. Ateityje taip pat padės išvengti. Taigi, turėjome didelių abejonių dėl Kovo 11-osios. Tai didžiulė nacionalinė šventė, neeilinė diena, labai svarbi visai visuomenei, ir staiga kažkas turi pasakyti, imtis atsakomybės. Tačiau rizikos grupė yra vyresni žmonės, dažniausiai per 70 metų, o mūsų signatarai ir yra tokia grupė, tai mes visokiausiais būdais norėtume, kad niekas negalėtų abejoti, jog mes norime apsaugoti visus Lietuvos žmones, tarp jų labai gerbdami ir mūsų signatarus, nuo galimo protrūkio, nes jeigu bent vienas žmogus ateitų su infekcija, tai gali būti, kad išeitų 500 su infekcija.

– Bet tą patį būtų galima tikriausiai pasakyti ir apie Seimo narius. Sesijoje jau yra numatyta nemažai balsavimų, ir vėlgi nemaža dalis Seimo narių galėtų patekti į tą rizikos grupę. Ar bus atšaukiami ir kai kurie bendri Seimo posėdžiai?

V. Pranckietis: Šiandien tame greitame pasitarime kalbėjome ir apie tai, kaip reikėtų elgtis, jeigu įvyktų toks atvejis. Neturime jokios patirties, bet tai yra darbas, kur Seimo nariai nesėdi labai tankiai. Sutarėme, kad kas valandą 15 minučių bus daromos pertraukos, vėdinamos patalpos, dezinfekuojama visa, kas reikalinga dezinfekuoti, bus dezinfekciniai skysčiai. Manau, maksimaliai bandydami apsisaugoti, išvengsime, juo labiau, kad niekas nebeišvažiuos į rizikos vietas ir gal neparveš koronaviruso. Gal tas protrūkis neatsitiks, bet jeigu atsitiktų, reikėtų iš naujo galvoti, kaip tą darbą organizuoti.

– Pirmininke, kaip manote, kas turėjo nutikti, kad dalis Lietuvos žmonių nepasitiki valdžia taip, jog kelia niekuo nepagrįstas sąmokslo teorijas apie tai, kad neatskleidžiama visa informacija apie tikrąją situaciją su koronavirusu Lietuvoje? Kitaip tariant, yra dalis, kurie nežinia kodėl mano, kad tokių atvejų yra daugiau, nei dabar skelbiama.

V. Pranckietis: Tai yra turbūt ne nepasitikėjimas valdžia, o jau gydymo įstaigomis.

– Nesutikčiau, nes ypač socialiniuose tinkluose į medikus ir kreipiasi dažniausiai, kaip į paskutinę instanciją arba pirmąją instanciją, kuri išaiškina ir išaiškina paprastai. Labiau netikima būtent iš valdžios Ekstremalių situacijų grupės sklindančia komunikacija, būtent netikima jų vadovų ir komunikacijos tarnybos žodžiais.

V. Pranckietis: Galbūt yra norinčių netikėti – jie ir netiki. Bet grįšiu prie to paties, nuo ko pradėjau, kad prieš dabar jau du penktadienius, kada tik prasidėjo tas ažiotažas, kad Kauno klinikose yra židinys, apie kurį niekas neskelbia, paskambinau generaliniam direktoriui. Paprašiau: „Arba paneikite, arba patvirtinkite.“ „Bet kurį atvejį, jeigu tiktai atsirastų, – sako, – skelbsime tam, kad kiti galėtų apsisaugoti, mes neturime, ką slėpti ir dėl ko slėpti.“ O nepasitikėjimas ta komisija... Turbūt tie, kas sukelia tokį nepasitikėjimą, dažniausiai nebūna specialistai. Kada kalba specialistai – kol kas turbūt specialistų pastangomis Lietuvoje yra neišplitęs tas virusas, – tai turbūt mes turime galvoti, kad viskas vyksta gerai. Bet kartais, žinote, net toks keistas dalykas atrodo – galbūt pas mus blogai, kad jis neišplito…

– Ar jūs linkėtumėte šito?

V. Pranckietis: Ne, nelinkėčiau, bet toks lyg vaizdas, kad neišplito ir jau čia yra blogai… Tai yra labai gerai, kad neišplito. Turbūt turime palinkėti visiems mums tos sėkmės ir ateityje, tol, kol virusas tiesiog pasibaigs arba bus išrasta vakcina.

– Koronavirusas, kaip priežastis, yra įvardijama ir „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio, klausiant, kodėl dar nėra apsispręsta dėl naujo jų frakcijos pirmininko arba kada galima tikėtis atsakymo iš premjero Sauliaus Skvernelio dėl to, ar jis kandidatuos ir su kuo kandidatuos Seimo rinkimuose. Suprantu, kad jūs esate daugiau mažiau apsisprendęs nesieti savęs su jokia partija. Ar tai reiškia, kad dalyvausite tiesiog vienmandatėje, ar vis dėlto susitaikymas, galbūt koronaviruso akivaizdoje, su „valstiečiais“ tikėtinas?

V. Pranckietis: Daug kartų esu tą minėjęs, kad eisiu į vienmandatę apygardą kaip asmuo ir su partijomis kol kas savęs nesieju, bet jeigu „valstiečių“ partija pasakytų, kad galiu būti ir jų kandidatas, man būtų priimtina, kadangi ten yra tie žmonės, su kuriais daugelį metų dirbu.

– Tai galėtumėte bristi į tą pačią upę?

V. Pranckietis: Į tą pačią upę du kartus neįbrisi.

– Kaip galėtų jus vertinti galimas jūsų rinkėjas, jeigu dalyvautumėte vienmandatėje, girdėdamas apie tai, kad prieš keletą savaičių Seimo valdyba, jūs, nutarėte neatlikti tyrimo dėl Vytauto Bako paskelbtos informacijos dėl galimo informacijos rinkimo? Šiandien jūs sakote, kad to tyrimo reikia. Ar galima daryti prielaidą, kad po kelių savaičių jūs vėl sakysite, kad nereikia?

V. Pranckietis: Pirmiausia tas pasakymas gali keistis tada, kada valdyba nutaria – ne Pranckietis nutarė, o valdyba.

– Bet V. Pranckietis yra valdybos dalis.

V. Pranckietis: Taip, ir jis buvo pritariantis visai valdybai, nes valdyba vienbalsiai bendru sutarimu nutarė, nes neturėjome ką svarstyti. Mums nebuvo pateikta jokios informacijos, tiktai nuogąstavimas, kad reikia atlikti tyrimą. Tada paprašėme, kad pateiktų daugiau informacijos, bet tada Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas truputį anksčiau nei valdyba antrą kartą rinkosi – susirinko antradienį, valdyba trečiadienį. Jie pasikvietė generalinį prokurorą, VSD vadovą, jų paklausė: „Kokios informacijos turite?“ Jie pasakė: „Tokia ir tokia informacija mums, valdybai, tai yra nežinoma.“ Galų gale yra gerai, kad iniciatyvą perėmė Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, nes tai ir yra jų objektas, o ne valdybos. Valdyba gali inicijuoti, bet dar tokios praktikos nėra buvę, kad valdyba inicijuotų komisiją. Bet kokiu atveju, jeigu jie tiria, visi turi leidimus, valdyba taip pat turi leidimus dirbti su slapta informacija. Rytoj vėl renkasi NSGK ir vėl spręs, ką reikia daryti, ar galima, ar turime tirti. Jeigu jie nuspręs, kad reikia tirti, tai manau, kad visuomenei svarbu, jog būtų atsakyta į tas abejones, kurios dabar yra iškeltos.

– Viena iš abejonių, kuri sklando visuomenėje, yra laikas, tai yra kodėl V. Bakas visą šitą iškėlė į viešumą tik dabar. Viena iš versijų yra ta, kad taip siekiama supjudyti prezidentą G. Nausėdą su kadenciją baigiančiu Valstybės saugumo departamento vadovu Dariumi Jauniškiu. Ar jūs balandį, kai bus sprendžiama dėl antrosios kadencijos, balsuosite už tai, kad jis liktų poste, kitaip tariant, ar turite jam priekaištų?

V. Pranckietis: Labai gerbiu D. Jauniškį, žinau jo nuopelnus, žinau, kaip jis atsakingai dirba valstybei. Kada bus pateikta kandidatūra, tikiuosi, bus pasakyta pakankamai argumentų „už“ ir nebus pasakyta argumentų „prieš“, kad būtų galima balsuoti už jo antros kadencijos pratęsimą.

– Čia labai diplomatiškai, bet balsuoti bus galima „taip“, „ne“, „susilaikau“.

V. Pranckietis: Turbūt reikės slaptai.

– Neišduosite?

V. Pranckietis: Aš pasisakiau turbūt gana aiškiai, kad juo pasitikiu.

– Linkime sėkmingos sesijos, kurios nepertrauktų koronavirusas.

V. Pranckietis: Turime 600 įstatymų projektų, kuriuos reikia priimti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi