Lietuvoje

2020.03.09 20:40

Dėl koronaviruso medikai dvasininkams siūlo keisti Komunijos dalinimo būdą, bažnyčiose nelaikyti švęsto vandens

LRT.lt 2020.03.09 20:40

Koronavirusui sparčiai plintant Europoje, Lietuva taip pat reaguoja kur kas atidžiau – nuodugniau tikrinami keleiviai grįžę iš protrūkio regionų, vyksta jų registracija bei stebėsena.

Savo ruožtu Lietuvos medikų sąjūdis paprašė visų religinių konfesijų dvasininkų ir vadovų pagalbos, šviečiant visuomenę ir maksimaliai užkertant kelią grėsmingų infekcijų plitimui.

„Kol naujasis COVID-19 siautėjo tik Kinijoje, stebėjome procesą su užuojauta, bet nejausdami didelės tiesioginės grėsmės. Italijos padėtis įrodo, kaip pavojinga nepakankamai paisyti prevencijos principų šalyje, kurioje yra gausus vyresnių žmonių skaičius. Visose šalyse, kuriose neregėtu greičiu plinta pandemiją galintis sukelti grėsmingas virusas, ribojamas arba uždraustas viešųjų renginių ir masinių susibūrimų organizavimas bei lankymas“, – rašoma Lietuvos medikų sąjūdžio pranešime.

Medikų teigimu, Lietuva, kaip ir Italija, yra ne tik daug vyresnių žmonių turinti, bet ir žinomai katalikiška šalis, o tai gali būti papildoma rizika plintant koronavirusui pamaldų metu.

„Negalime rekomenduoti nesilankyti bažnyčioje, suprasdami katalikiškosios bendruomenės poreikius. Tačiau primename, jog bažnyčioje būna gausus vyresnio amžiaus žmonių susibūrimas, o naujasis COVID-19 pavojingiausias būtent šiam visuomenės kontingentui. Todėl labai prašome dvasininkų išnaudoti šiuos susibūrimus papildomam visuomenės švietimui. Teisingas pavyzdys ir bendruomenės švietimas būtų didelė svarų autoritetą visuomenėje turinčios dvasininkijos pagalba medikams, besirūpinantiems Lietuvos gyventojų sveikata. Medikai visada pasiruošę diskusijai ir bendram prevencinių priemonių planavimui“, – dvasininkų bendruomenei skirtą pareiškimą pasirašo Lietuvos medikų sąjūdis.

Lietuvos medikų sąjūdis pateikia 8 punktų sąrašą, kaip dvasininkai turėtų elgtis koronaviruso protrūkio Europoje metu.

Rekomenduojame ir prašome tol, kol pasaulyje bus suvaldyta COVID-19 krizė:

1. Pakeisti šv. Komunijos dalinimo būdą – paduoti ją tikintiesiems į rankas;

2. Dalinant šv. Komuniją, dvasininkams užsidėti vienkartinę higieninę pirštinę;

3. Nebelaikyti Bažnyčios prieigose švęsto vandens bendram naudojimuisi;

4. Prieš šv. Mišias dezinfekuoti bažnyčioje esančių baldų paviršius;

5. Nuolat priminti tikintiesiems tinkamos rankų higienos principus, patarti keisti pasisveikinimo įpročius – nespausti rankos, vengti apsikabinimų ir bučinių;

6. Rekomenduoti tikintiesiems saugoti bendruomenės narius – praleisti šv. Mišias, jei jie ar jų artimieji karščiuoja, kosti, yra karantine ar neseniai parvykę iš tolimų kelionių, tokiu atveju patariant šv. Mišias stebėti TV ekranuose;

7. Rekomenduoti tikintiesiems atsisakyti kitų masinių renginių ir nebūtinų kelionių į užsienį;

8. Patarti tikintiesiems vadovautis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis ir sukarščiavus neskubėti vykti pas šeimos gydytoją, o geriausia – telefonu pasikonsultuoti dėl tolimesnių veiksmų.

LRT.lt primena, kad iki šiol iš viso atlikta 263 tyrimai dėl įtariamo koronaviruso. Laukiama rezultatų dėl 12 mėginių.

Kol kas šalyje nustatytas vienas teigiamas šio viruso atvejis.

Šiuo metu Lietuvoje stebimi daugiau kaip 5 tūkst. žmonių, kurie grįžo iš viruso labiausiai paveiktų teritorijų užsienyje.