Lietuvoje

2020.03.22 14:32

Gyvūnų ženklinimo tvarką siekiama pakeisti, tačiau skeptiškai naują sistemą vertina veterinarai

Siekiant atpiginti kačių ir šunų ženklinimą, nuo liepos augintinius siūloma leisti žymėti ne tik veterinarams, bet ir gyvūnų prieglaudų darbuotojams bei savanoriams, baigusiems specialius mokymus. Tokią įstatymo pataisą pateikė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika. Tačiau tam priešinasi savivaldybių atstovai ir veterinarai - šie abejoja, ar gyvūnų prieglaudos galės užtikrinti, kad ši procedūra būtų atliekama saugiai ir steriliai.

Į prieglaudą patekę gyvūnai tokie, kaip Achilas, pirmiausia patikrinami, ar nėra paženklinti mikroschema. Jeigu ne, tuomet juos paženklina gydytojai – tai padeda rasti gyvūną, jeigu jis pasimeta, ir grąžinti šeimininkams. Šią procedūrą atlieka veterinarai.

„Manau, kad nesudėtinga, bet aš galvoju, mano nuomone, kad geriau, ką tas žmogus turėtų medicininį išsilavinimą. vis tiek tai yra invazinė procedūra ir ne visi tai gali daryti“, – sako Vilniaus gyvūnų globos vadovė Agnė Žiebienė.

Siekiant atpiginti kačių ir šunų ženklinimą, nuo liepos augintinius siūloma tai leisti daryti ne tik veterinarams, bet ir gyvūnų prieglaudų darbuotojams bei savanoriams, baigusiems specialius mokymus.

„Turi būti žmonėms prieinama paslauga, šiandien dienai ta paslauga praktiškai regionų gyventojams yra arba neprieinama, arba prieinama labai sunkiai, veterinarijos gydytojai ir klinikos, kurios atlieką tą paslaugą, daugiausia įsikūrusios didžiuosiuose miestuose ir kitas dalykas tai prieglaudose esančių gyvūnų čipavimas – matome kad dažnai jie veisliniai, paklydę, jų tiesiog atsekti neįmanoma“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

„Mes skaičiuojame, kad nevyriausybiniam sektoriui – mes globojame apie 15 tūkst. beglobių šunų ir kačių, ir gyvename iš žmonių paaukotų lėšų, tai virš 200 tūkstančių mes kasmet turime sumokėti vien už mikroschemas privatiems veterinarijos gydytojams. Kai tuo metu ūkinių gyvūnų ženklinimas irgi yra intervencija bet gali būti atliekama asmenų, kurie baigę tik spec. Mokymus“, – Gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.

Kačių ir šunų ženklinimo kainos siekia apie 30 eurų, nors mikroschemos savikaina tėra 2 ar 3 eurai. Ministras tikisi, kad jo siūlomos įstatymo pataisos paslaugas atpigins, bet tam priešinasi veterinarai, kurie sako nesuprantantys, kas jeigu ne jie, užtikrins procedūros saugumą. Ministro siūlymams nepritaria ir savivaldybių atstovai – mat pataisomis ministras taip pat siūlo nustatyti, kad kačių ir šunų ženklinimą bei registravimą organizuotų savivaldybės.

Seimas buvo nusprendęs, kad nuo 2016-ųjų visi šunys ir katės privalo būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre. Tačiau privalomas gyvūnų ženklinimas tais pačiais metais buvo atšauktas.