Lietuvoje

2020.03.09 16:16

Papildomas tyrimas dėl VSD veiksmų – būtinas ar tai tik noras politikuoti prieš rinkimus?

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.03.09 16:16

„Taip jau stebuklingai atsitinka, kad kuo arčiau rinkimai, tuo Seimo nariams norisi kažką daryti, nes ta viešoji erdvė yra tikrai įdomi, priviliojanti rinkėjus. Norą politikuoti taip pat įrodo specialios komisijos reikalavimas“, – LRT RADIJUI sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narė Agnė Širinskienė.

Būtinybės naujam tyrimui reikalo nemato

Ar Seimas turėtų atlikti parlamentinį tyrimą dėl galbūt neteisėtų Valstybės saugumo departamento (VSD) veiksmų, apie kuriuos prakalbo Seimo narys Vytautas Bakas? Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narė A. Širinskienė įsitikinusi, kad papildomų tyrimų šiuo klausimu tikrai nereikia. Anot jos, šiam reikalui spręsti pakaktų būsimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžio.

„Šią savaitę šis komitetas renkasi į nenumatytą posėdį, kur bus išklausyti tiek VSD atstovai, tiek ir, matyt, ponas Bakas. Manyčiau, kad šis komitetas yra tikrai pajėgus atlikti visą įmanomą parlamentinę kontrolę, nes turime suprasti, kad ir informacija yra jautri, o ir pati institucija yra pakankamai jautri. Esame tokioje situacijoje, kad dėl neatsakingo politikavimo, praktiškai kovo 11-osios išvakarėse, yra bandoma diskredituoti jau ne atskirus VSD žmones, bet visą departamentą“, – sako LVŽS narė.

Esame tokioje situacijoje, kad dėl neatsakingo politikavimo, praktiškai kovo 11-osios išvakarėse, yra bandoma diskredituoti jau ne atskirus VSD žmones, bet visą departamentą.

Prieš porą savaičių nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas jau nagrinėjo V. Bako klausimą. Tuomet komiteto nariai nieko dramatiško neįžvelgė.

Stebisi delsimu

A. Širinskienės teigimu, ji taip pat nieko dramatiško neįžvelgianti. „Nežinau ar yra kažkas labai dramatiška tame, kad toje Bako, neapsiverčia liežuvis pasakyti, pažymoje, yra kalbama apie tai, kaip VSD sugūglino dvi nuorodas į kelis portalus ir ne va tai atidavė Seimo nariui.

Manau, kiekvienas žvalgybos pareigūnas puikiai suvokia, kad kuo anksčiau pradedamas tyrimas, kuo yra karštesni pėdsakai, tuo jo sėkmė, iš esmės, yra didesnė.

Pati pažyma, jos turinys, iš tikrųjų kelia daugiau klausimų, ne dėl turinio, bet dėl to, kodėl jinai atsirado, kodėl atsirado būtent tokiu laiku, o ne anksčiau, nes joje aprašomi 2018-ųjų viduryje įvykę įvykiai. Tuo tarpu tas pareigūnas, kuris tapo pranešėju, apie šituos įvykius pranešė, praktiškai, po metų – 2019-ųjų balandį.

Kyla klausimas, kodėl žmogus, jei jis tikrai matė galimai neteisėtus veiksmus, turėjo tempti visus metus, kad apie juos praneštų. Manau, kiekvienas žvalgybos pareigūnas puikiai suvokia, kad kuo anksčiau pradedamas tyrimas, kuo yra karštesni pėdsakai, tuo jo sėkmė, iš esmės, yra didesnė. Šiuo atveju, įvyko atvirkščiai“, – stebisi A. Širinskienė.

Prieštaringi VSD vadovo vertinimai

Tuo tarpu mišrios Seimo narių grupės atstovas Povilas Urbšys pasisako už parlamentinį tyrimą. Pasak jo, jeigu V. Bakas „tą informaciją būtų paviešinęs 2019-ųjų balandį, kuomet buvo startuojama prezidento rinkiminė kampanija, ir jo santykiai su Širinskiene ir Karbauskiu buvo visai kitokie, tai, ko gero, vertinimas būtų kitas“.

Anot jo, kalba eina apie tai, kad „VSD pareigūnas, einantis gan aukštas pareigas, galėtų būti netgi valdybos viršininkas, praneša apie galimai neteisėtus veiksmus, kurie buvo atlikti VSD“.

Pats prezidentas ir jo aplinka kategoriškai neigia, kad jie gali būti susiję su tuo patikrinimu. Tada kyla klausimas, kam VSD teikia šitą informaciją?

„Viešojoje erdvėje mes matome prieštaringus vertinimus ir pačio VSD vadovo, – pastebi P. Urbšys. – Jis vienu metu teigia, kad tai būtų absoliučiai neteisėta, jeigu kandidatas prašytų tokios informacijos. O po kelių dienų, jis jau neneigia pačio principo, kad VSD gali rinkti informaciją ir, paklaustas, kieno prašymu, atsakė trumpai: šaltinių gali būti daug, prašymų taip pat.“

Tyrimu siektų išsiaiškinti užsakovą

P. Urbšys sako, kad „situacija yra nestandartinė“, tačiau tai, kad VSD darbuotojas informavo instituciją 2019-ųjų balandį, anot jo, yra logiškas veiksmas. „2018 metų liepos mėnesį jam duodamas nurodymas surinkti informaciją. Jis ją surenka. Po to, pakartotinai 2019 m. sausio mėnesį, vėl jo pavaldumo darbuotojai gauna tokį pat nurodymą ištirti arba surinkti informaciją, pagal papildomus žmonių sąrašus. Pats prezidentas ir jo aplinka kategoriškai neigia, kad jie gali būti susiję su tuo patikrinimu. Tada kyla klausimas, kam VSD teikia šitą informaciją? Ar ši praktika yra nuolatinė? Ar gali visi kandidatai kreiptis į VSD pasitikrinti ar ne?“, – kylančiais klausimais dalinasi buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas.

P. Urbšys sako, kad jei yra trečias asmuo-šaltinis, kuris prašė saugumiečių žvalgybininkų parinkti tam tikros informacijos apie vieną ar kitą kandidatą, parlamentinį tyrimą atlikti reiktų. Apie tyrimo būtinybę kalba ir V. Bakas. Pasak jo, tokiu būdu būtų galima išsiaiškinti, kas yra tas užsakovas.

Tuo tarpu A. Širinskienė mano, kad V. Bakas tokiu būdu tik politikuoja, mat ne už kalnų rinkimai. „Taip jau stebuklingai atsitinka, kad kuo arčiau rinkimai, tuo Seimo nariams norisi kažką daryti, nes ta viešoji erdvė yra tikrai įdomi, priviliojanti rinkėjus. Norą politikuoti taip pat įrodo specialios komisijos reikalavimas. Yra komitetas, kuris yra atsakingas už žvalgybos parlamentinę kontrolę, yra netgi speciali komisija žvalgybos parlamentinei kontrolei – jie visa tai gali padaryti“, – įsitikinusi LVŽS narė A. Širinskienė.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt