Lietuvoje

2020.03.08 20:04

Kaune – Tarptautinei moters dienai skirta eisena

Minint tarptautinę moters dieną Kaune surengtos eitynės, kuriomis siekta atkreipti dėmesį į smurtą prieš moteris. Susirinkusieji piktinosi ir teismų sprendimais prievartavimo bylose, ir kai kurių pareigūnų viešai reiškiamomis pozicijomis.

Prie Kauno istorinės prezidentūros būriavosi moterys. Jų rankose – ne tulpių žiedai, o plakatai, raginantys atkreipti dėmesį į smurtą prieš moteris. Tarptautinę moters dieną per visą Kauno centrą nusidriekė kelių šimtų aktyvisčių eisena.

Eisenos atributais tapo raudoni šalikai ir raudonos kepuraitės, o praeivių dėmesį eisenos dalyviai bandė atkreipti šūksniais, būgnų melodijomis ir švilpukais.

„Švilpukas tai, kaip moterys žino, yra simbolis. Dujų balionėlis, raktai tarp pirštų moterims būdai apsiginti. Reikia turėti dujų balionėlį, kažką rankose kuo galėtum trenkti, turėti švilpuką, jei tave užpuola, galėtum gintis“, – paaiškina eisenos organizatorė Aistė Volungė.

Pasak renginio organizatorių, iš 10 smurto artimoje aplinkoje aukų, 8 – moterys. Akcijos dalyviai piktinosi rezonansiniais teismų sprendimais prievartavimo bylose, pareigūnų komentarais apie smurtą patyrusias moteris. Anot organizatorių, moterys patiria ne tik fizinę prievartą. Nelygybė pastebima ir socialinėje, ekonomikos, politikos srityse .

„Ne tik tulpėmis švęsti, o švęsti palaikant vieniems kitus ir pasakant, kad nėra normalu, kad moterys kaltinamos, kai patiria seksualinį smurtą, ir pareigūnams normalu sakyti, kad nereikėjo gerti ar maivytis“, – komentavo viena iš eisenos dalyvių.

„Manau kad dar toli mes nuo tiesos ir supratimo apie moterį, ką ji gali daryti“, – teigė kita eisenos dalyvė.

„Mes vis dar neturime ratifikavę Stambulo konvencijos. Tai svarbus dokumentas, kuris nurodo, kokių veiksmų reikia imtis, kad būtų įveiktas smurtas prieš moteris“, – sakė trečia eisenos dalyvė.

Prie moterų eisenos prisijungė ir vyrai.

„Daug kas sakytų „oi, čia vyras žygiuoja kartu su moterimis už moterų teises, keista“. Bet žmogaus teisės yra pagrindas. Aš esu už tai – už žmogaus teises“, – tvirtino eisenoje dalyvavęs vaikinas.

Eisenos dalyviai šoko pagal pasaulyje moterų protesto himnu tapusį kūrinį – „Prievartautojas tavo kelyje“.

Eitynėmis paminėtas ir 1918 metais vykęs vienas didžiausių Lietuvos moterų protestų, po kurio moterims buvo suteikta teisė balsuoti.