Lietuvoje

2020.03.08 20:44

Vytauto Bako argumentai kol kas neįtikino nei prezidento, nei politikų, nei analitikų

Pranešėjas, kurį buvęs Seimo NSGK pirmininkas Vytautas Bakas tikino taip saugantis, kad net ir savo vadovauto komiteto uždarame posėdyje kalbėjo tik užuominomis, šią savaitę tapo beveik viešas, kai agentūra BNS paviešino vadinamąjį Bako sąrašą.

V. Bakui dėl to gresia nemalonumai, pažeidus įstatymą, kaip ir dėl to, kad jo vadovautas komitetas nieko nežinojo apie pranešėją, jis vienas sprendė kaip elgtis. Kol kas V. Bakas atrodo vienišas, kaip ir prieš savaitę, kai prezidentas, Seimo valdyba ir NSGK nepalaikė jo idėjos pradėti parlamentinį tyrimą žvalgybos institucijos, kuri neteisėtai rinko informaciją apie asmenis ir galbūt darė poveikį rinkimams.

Prieš tai ikiteisminį tyrimą atsisakė pradėti generalinė prokuratūra. Šią savaitę prezidentas paragino temos neeskaluoti, dar daugiau – pabrėžė, kad mėginimas diskredituoti tokias institucijas, kelia pavojų valstybingumui.

V. Bako elgesyje ir politikai, ir apžvalgininkai linkę įžvelgti išpuolį prieš žvalgybos instituciją ir kadenciją baigiantį, bet jau pareiškusį norą tęsti darbą jos vadovą Darių Jauniškį.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Vytautas Bakas nuo miglotų kalbų apie informacijos rinkimą ir įtaką rinkimams perėjo prie karo su specialiosiomis tarnybomis. Jis paragino prezidentą nušalinti Valstybės saugumo departamento vadovus – direktorių D. Jauniškį ir jo pavaduotoją Remigijų Bridikį.

„Kai kurių specialiųjų tarnybų pareigūnų ir politikų veikla nesuderinama su demokratinės valstybės principais ir mes su tuo neturėtume taikstytis“, – kalbėjo V. Bakas.

Jis skelbia iš aukšto rango žvalgybos pareigūno gautą informaciją, esą VSD vadovybės nurodymu žvalgyba rinko informaciją apie tuomet kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Iš viso sąraše daugiau nei 60 pavardžių. Tarp jų – ir G. Nausėdą per kampaniją palaikę asmenys, ir dabar dirbantys prezidentūroje. V. Bakas tikino visiškai pasitikintis pateikta informacija, kad saugumas pažeidė įstatymus.

„Negali bet kas pasižiūrėjęs į lubas rinkti informaciją, turi būti užduotys, įstatymo pagrindai“, – tvirtino V. Bakas.

Saugumo vadovas aiškina, kad elgėsi pagal įstatymus ir siūlo atskirti sekimą ir informacijos rinkimą nuo tikrinimo – rinkimų laikotarpiu ypač daug tikrinama.

„Viena yra rinkti informaciją, sekti, o kita – tikrinti. Yra daug žmonių, apie kuriuos [informacija] patikrinta“, – sakė VSD vadovas D. Jauniškis.

Paklaustas kieno prašymu, D. Jauniškis atsakė trumpai: „Šaltinių gali būti daug ir prašymų.“

V. Bakas prideda, kad po informacijos paviešinimo saugumas netgi tardė pranešėjo statusą jau gavusį pareigūną.

„Siekiama iškvosti to žmogaus statusą, kurį saugo įstatymas, ir žmogus, pavaduotojas, tai žino. Siekiama iškvosti žmogaus kitus kolegas, pranešėjui daromas poveikis. Tai aš tai vadinu savo vardais“, – tvirtino V. Bakas.

D. Jauniškis tokius teiginius atmetė: „Nebuvo specialiai dėl to kviečiamas žmogus ir nebuvo tardomas. Griežtai neigiu ir tikiu, ką pavaduotojas sako. Jokie spaudimo veiksmai prieš jį nebuvo daromi.“

Po informacijos paviešinimo, pasipylė ir teorijos. Viena jų, kad savo aplinką norėjo tikrinti pats kandidatas. Tačiau prezidento atstovas sakė, kad būdamas kandidatu G. Nausėda saugumo nieko neprašė. Dar daugiau – prezidento ne tik neįtikina V. Bako teikiama informacija. Kis sako, kad toks nepagrįstos informacijos skelbimas kenkia valstybei.

„Prezidento nuomone, įrodymais nepagrįstos informacijos skleidimas turėtų būti traktuojamas kaip bandymas diskredituoti svarbiausias institucijas. O siekis mažinti visuomenės pasitikėjimą jomis kelia pavojų šalies valstybingumui“, – sakė prezidento vyriausiasis patarėja Antanas Bubnelis.

Nors, sakoma, vienas lauke ne karys, tačiau, atrodo, kad V. Bakas kariauja su visais. Iš pareigūno informaciją be V. Bako 2019 m. pradžioje taip pat gavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir generalinės prokuratūros vadovai. V. Bakas į Seimo valdybą su prašymu pradėti tyrimą kreipėsi po to, kai specialiosios tarnybos nusikaltimo neįžvelgė.

„Tai žmogus, kuris pats vadovavo NSGK. Kažkaip jam nekilo jokių klausimų dėl ankstesnių STT ar prokuratūros išvadų ir staiga jis nusprendžia pakilti į karą su nežinia kuo, neaišku kodėl dabar“, – sako Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius.

Teorijų, kodėl dabar, yra. Saugumo departamento vadovo Dariaus Jauniškio kandencija baigiasi balandžio 14 d. Ir jis jau yra sakęs, kad liktų antrajai kadencijai, jei gautų tokį pasiūlymą.

„Akivaizdu, kad vienintelis jo tikslas – pakeisti saugumo vadovą ir V. Bakas tai patvirtino savo veiksmais“, – sako M. Laurinavičius.

„Sukėlus sumaištį, norima, matyt, daryti įtaką paskyrimui, galbūt ir būsimam direktoriui, kad jis ko nors bijotų, netikrintų, nedarytų“, – teigia Seimo NSGK narys Arvydas Anušauskas.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas jau anksčiau nusprendė dėl V. Bako kreipimosi nepradėti tyrimo – nematė pagrindo išklausęs specialiųjų tarnybų paaiškinimų. Anot A. Anušausko, sekti 60 žmonių žvalgyba net neišgalėtų.

„Mus ta informacija įtikino, kad įstatymo pažeidimai nebuvo nustatyti. Vyksta tikrinimas, bet kai painiojama su sekimu... Sekimas – brangiai kainuojanti procedūra ir mažai kas įsivaizduoja, kad reikia 100 tūkst. eurų, kad galėtum bent vieną žmogų sekti, stebėti ir pan. Nėra tokių resursų“, – sako A. Anušauskas.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas kitą savaitę rinksis į neeilinį posėdį. Jame turėtų liudyti ir pranešėju tapęs pareigūnas.

Komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, VSD ir STT išaiškinimo ar V. Bakas neatskleidė pranešėjo statusą turinčio asmens tapatybės.

D. Gaižauskas sako, kad, jei ir reikia parlamentinio tyrimo, tai tam, ką daro pats V. Bakas – jis meta šešėlį ant VSD.

Kad saugumo departamentas turės neišvengiamai atsakyti į klausimus ir išsivalyti iš vidaus sako ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Pati VSD turėtų be jokios abejonės paaiškinti ir matomai dar gali ir gilintis NSGK komitetas, jeigu toks poreikis yra, bet jau Seimo sprendimas, kokia forma jie toliau vykdys parlamentinę kontrolę“, – Lryto televizijai yra sakiusi D. Grybauskaitė.

Premjeras Saulius Skvernelis sudarė darbo grupę, kuri tobulins žvalgybos institucijų kontrolės mechanizmą. Premjeras tikina, kad nemato pagrindo netikėti nei V. Baku, nei D. Jauniškiu, o D. Jauniškis galėtų vadovauti VSD ir antrą kadenciją. Ramūnas Karbauskis taip pat sako, kad VSD priekaištų neturi.

Savaitė. Vytauto Bako argumentai kol kas neįtikino nei prezidento, nei politikų, nei analitikų