Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.08 09:53

Ekologišku maistu darželiai nesusidomėjo – atbaido biurokratija ir skurdokas produktų pasirinkimas

Ikimokyklinės įstaigos neskuba naudotis parama vaikams maitinti ekologišku maistu – per dvejus metus tokia galimybe pasinaudojo vos penkios. Jų vadovai sako, kad atbaido biurokratija, o ir ekologiškų produktų pasirinkimas skurdokas. Ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas siūlo mažinti PVM viešojo maitino įstaigoms, tada esą ir paramos nereikės. Valdininkai žada mažinti biurokratiją. 

Garliavos lopšelyje–darželyje „Eglutė“ – pietų laikas. Nuo lapkričio čia apie 60 procentų produktų, naudojamų gaminant valgį, – ekologiški. Darželio direktorė sako, darbo padaugėjo – reikia itin atidžiai skaičiuoti ekologiško maisto kiekius, rašyti ataskaitas.

„Yra truputį sudėtinga rasti, kas teiktų ekologišką maistą, Lietuvoje žuvies neturime, kas teikia ekologišką, bet labai džiaugiamės, kad gauname vaisius, daržoves, kruopas, duoną, pieną ekologišką, jautieną, kiaušinius, vištieną“, – vardija lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorė Neringa Okunienė.

Panorama. Kaune į Nerį pasipylė naftos produktai, įtariamas taršos šaltinis – degalinė (su vertimu į gestų k.)

Šis darželis pirmas Kauno rajone, pusmečiui gavęs beveik 27 tūkstančius eurų valstybės paramos – įprastinių ir ekologiškų maisto produktų kainų skirtumui kompensuoti.

„Vangiai dalyvauja ikimokyklinės įstaigos šiame projekte, aišku, bijodamos biurokratinių kliūčių, bijodamos neįgyvendinti keliamas sąlygas, taip pat atsižvelgdamos į esamą rinką, kad iš tikrųjų ekologiškų produktų nėra, kaip parodė praktika tiek labai daug“, – aiškina Kauno rajono savivaldybės atstovė Žydra Narbutienė.

Nacionalinė mokėjimo agentūra trečią kartą kvietė ugdymo įstaigas teikti paraiškas – šį kartą gavo vos tris. Per dvejus metus parama pasinaudojo tik penkios ikimokyklinio ugdymo įstaigos.

„Yra ta siekiamybė kuo labiau supaprastinti paramą. Dabar bus svarstoma dėl tos paramos supaprastinimo, bus susitinkama su darželiais ir žadama keisti taisykle“, – tikina Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistė Dagmara Žebrauskienė.

Ekologinių ūkių asociacijos vadovas sako, kad ir kompensacijų nereikėtų, jei būtų sumažintas PVM produktams, kurie naudojami ruošiant maistą vaikams.

„Yra kaip ir visoje Europoje, tie produktai ne kosminių kainų, yra apie 15–20 procentų brangesni, jei atmetus jiems PVM, tai turėtų ir išsilyginti kaina“, – sako Ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis.

Taip pat svarstoma, kad paraiškas darželiai teiktų aktyviau, jei paramą nacionalinė mokėjimo agentūra skirtų ne ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, o tiesiai ūkininkams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi