Lietuvoje

2020.03.07 21:18

Politologai naujoms dešiniosioms partijoms sėkmės nežada – per daug radikalios

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.07 21:18

Šeštadienį įsteigta nauja dešinės pakraipos partija Nacionalinis susivienijimas. Jos pirmininku išrinktas filosofas Vytautas Radžvilas teigia, kad Lietuva šiuo metu pateko į sąstingį ir būtina jai persitvarkyti. Politologai teigia, kad per rinkimus, ši, kaip ir kitos panašios naujai susikūrusios partijos, gali susirinkti nusivylusiųjų tradicinėmis balsus, bet ne vienam šių partijų programos vis tik gali pasirodyti per radikalios. Ekspertai abejoja, ar tokios partijos pritrauks daug rinkėjų.

Rekomendacijos dėl koronaviruso nerengti masinių renginių Nacionalinio susivienijimo steigėjų neišgąsdino. Vos į salę tilpę keli šimtai žmonių įkūrė naują politinę jėgą.

Vienas jos kūrėjų filosofas Vytautas Radžvilas ją vadina Lietuvos atsinaujinimo ir pertvarkos partija. Į Seimo rinkimus pasirengusios žengti partijos vadovas skeptiškai vertina ES – esą bendrija turi persitvarkyti, kad nebūtų norinčių iš jos bėgti.

Panorama. Kaune į Nerį pasipylė naftos produktai, įtariamas taršos šaltinis – degalinė (su vertimu į gestų k.)

„Mes esame vienintelė partija, kuri savo labai išsamią programą grindžia nuostata, kad Lietuva privalo stengtis išlikti ir ji išliks. Todėl tai yra visiškai nauja persitvarkymo programa ir manau, kad vienas iš mūsų tikslų bus kreiptis į Lietuvos Respublikos prezidentą ir paraginti šalyje skelbti pertvarką, nes priešingu atveju šalyje gali pasikartoti 1940 metų tragedija“, – sakė V. Radžvilas.

Nacionalinis susivienijimas skelbia turintis daugiau nei du tūkstančius steigėjų, būtent tiek reikia, kad Teisingumo ministerija partiją registruotų.

Politologė Rima Urbonaitė teigia, kad ši, kaip ir kitos panašios partijos, per Seimo rinkimus spalį gali pretenduoti į neapsisprendusiųjų ar tradicinėmis partijomis nusivylusių rinkėjų balsus.

„Tie, kurie gali ieškoti naujų vadinamųjų alternatyvų, galbūt gali į juos pasižiūrėti, bet tai nereiškia, kad žvilgsnis nukryps į tuos mažus darinius, kad rinkėjai tikrai tuo susvilios, nes matom, kad tos programos kai kur ir radikalesnės, nebūtinai jos bus visiškai priimtinos“, – sakė R. Urbonaitė.

Prieš mėnesį naują partiją „Santarvė ir gerovė“ įsteigė ir parlamentaras Rimantas Dagys. Ji, Seimo nario teigimu, vadovausis krikščioniškomis vertybėmis.

Pasak politologo Tomo Janeliūno, šioms naujoms partijoms iki rinkimų rudenį liko per mažai laiko įsitvirtinti viešojoje erdvėje. Tiek viena, tiek kita partija tikisi balsų iš kraštutinių dešiniųjų elektorato, kurie mano, kad konservatoriai tampa per daug liberalūs. Kita vertus, politologo teigimu, neaišku, kiek tokių balsuojančiųjų išvis yra.

„Matyt, stipriausias ginklas, ką bando demonstruoti, yra kitokia negu viešojoj erdvėj nusistovėjusi galbūt politinė mintis ar ideologija. Tai yra daugeliu atveju euroskeptiškos partijos. Politiniame spektre Lietuvoje kurį laiką tokių partijų jau nebebuvo, tai, matyt, bandoma užimti šitą nišą ir stengiamasi sužadinti žmonių, nusivylusių, piktų, nepatenkintų dabartine situacija, tokių žmonių simpatiją ir paramą“, – kalbėjo T. Janeliūnas.

Politologas teigia, kad šiemet vyksiančiuose rinkimuose didžiausią gabalą gali atsiriekti vis dėlto tradicinės partijos. Tą rodo ir reitingai. Tiesa, po rinkimų Seime paprastai atsiranda viena, dvi naujos politinės jėgos.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.04.18 09:35
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje – 726 nauji COVID-19 atvejai, 6 mirtys, pirmąja doze paskiepyti 1452 žmonės

ligoninėse gydomas 1101 COVID-19 pacientas; atnaujinta 09.44
13