Lietuvoje

2020.03.06 15:48

Bakas pažėrė kritikos Gaižauskui, bet nekomentuoja, ar pranešėjas žinojo apie informacijos viešinimą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.06 15:48

Parlamentaras Vytautas Bakas neigia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Dainiaus Gaižausko žodžius, kad informacija, minima Valstybės saugumo departamento (VSD) skandale, buvo paviešinta prieš pranešėjo valią. Tiesa, V. Bakas portalui LRT.lt atsisakė komentuoti, ar pranešėjas buvo informuotas apie ketinimus paskelbti didžiulį ažiotažą sukėlusius teiginius.

LRT TELEVIZIJAI D. Gaižauskas teigė, kad apie galimai įgaliojimus viršijančią VSD veiklą pranešęs asmuo yra pasiruošęs liudyti NSGK posėdyje. Negana to, komiteto pirmininkas teigė, kad V. Bakas skandalingą informaciją paviešino be pranešėjo sutikimo.

„Šiandien su manimi susisiekė pranešėjas, paprašė susitikimo su NSGK, jis sutinka mums duoti visą informaciją. Bet tuo pačiu jis informavo, kad visa ši informacija, kuri pasirodė viešojoje erdvėje, vyksta be jo sutikimo. O tai reiškia, kad anonimiškumas ir tas, kas buvo suteikta pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą, atskleista prieš jo valią“, – LRT TELEVIZIJAI teigė D. Gaižauskas.

Tačiau V. Bakas neigia, kad informaciją viešino prieš pranešėjo valią. Kaip portalui LRT.lt dėstė politikas, pranešėjas į jį kreipėsi su prašymu spręsti problemą. Seimo narys kalbėjo pranešėją informavęs ir su juo aptaręs tai, kaip gali klostytis įvykiai po to, nes informacija yra labai rimta.

„Dėl D. Gaižausko teiginių – niekaip jų nevertinu, nes šis žmogus visiškai neadekvačiai supranta situaciją. Jūs matote, kad jo pirminė reakcija yra, jog tai yra burbulai, nors net buvusi šalies vadovė tai įvertino kaip rimtą ir politikai, politologai jau pradeda vertinti kaip rimtą. Šitas pirmininkas neadekvačiai nuo pat pradžių elgiasi, reaguoja ir dėl to šita situacija yra eskaluojama“, – komentavo V. Bakas.

Jis taip pat kalbėjo, kad D. Gaižauskui nesvetima yra pasakyti tai, ko iš tiesų nebuvo. V. Bakas teigė, kad būta atvejų, kai buvo klastojama NSGK pozicija ir Seimo valdybai pateikiama tai, kas komitete net nebuvo svarstyta.

„Aš nemanau, kad D. Gaižauskas gali apskritai ištirti šią situaciją“, – teigė V. Bakas, pridurdamas, kad jei visuomenei norima pateikti atsakymus be pigaus politikavimo, reikės rasti žmogų Seime, kuris atskirs savo asmeninius interesus ir viešąjį interesą.

Paprašytas patikslinti, ar į problemos sprendimą, dėl kurio į jį esą kreipėsi pranešėjas, įeina ir informacijos viešinimas, V. Bakas atsakė teigiamai. Anot jo, ta informacija ir skirta tam, kad tokių situacijų nebūtų. Jis sakė iš pradžių kreipęsis į teisėsaugos institucijas, vėliau pasiūlęs parlamentinį tyrimą ir tik kai neliko jokio kito kelio, ėmęsis viešumo.

„Tai yra mano sprendimas ir aš tikrai neturiu jo derinti“, – sakė V. Bakas.

Visgi Seimo narys pasirinko neatsakyti į vieną portalo LRT.lt klausimą. Jo paklausus, ar pranešėjas buvo informuotas, kad informacija bus viešinama ir ar jam buvo pranešta, kurią dieną ketinama viešinti informaciją, V. Bakas atsakė: „Aš nekomentuosiu to klausimo, jei leisite.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.