Lietuvoje

2020.03.06 16:04

Sumuštos Visagino mokytojos artimieji: supriešinimas neatneš jokios naudos Lietuvai

LRT.lt2020.03.06 16:04

Visagine sumuštos lietuvių kalbos mokytojos artimieji prašo gerbti nukentėjusiosios privatumą, bet, suprasdami visuomenės norą žinoti, išplatino laišką. Jame išsakomas noras, kad nebūtų varomas pleištas tarp skirtingų Visagino etnokultūrinių jos dalių. Kaip jau anksčiau skelbta, moters užpuolikas išsakė tautinę neapykantą reiškiančius žodžius. 

Nukentėjusi mokytoja šiuo metu nedirba. Kaip sakė gimnazijos, kurioje ji mokytojauja, direktorė Olga Černis, kolektyvas daug kalbėjosi apie šį įvykį, palaiko mokytoją.

„Mūsų bendruomenė labai susitelkusi. Mes manome, kad šiam žmogui į rankas galėjo patekti bet kuris žmogus“, – pabrėžė vadovė.

Artimieji atsisako viešai teikti komentarus, tačiau savo poziciją išdėstė laiške.

„Šių metų kovo 3-iosios dienos įvykiai sukėlė susidomėjimą visuomenėje ir žiniasklaidos priemonės jaučia pareigą jį kuo plačiau nušviesti. Norime priminti, kad nukentėjusioji nėra viešas asmuo, ji turi teisę į privatumą ir savo atvaizdą.

Dėl šios priežasties ji ir jos šeimos nariai iš anksto viešai atsisakome teikti komentarus ir dalinti interviu su šiuo įvykiu susijusiais klausimais, taip pat nesutinkame, kad nukentėjusiosios atvaizdas būtų skelbiamas per žiniasklaidos priemones ar kitais viešais būdais“, – rašoma artimųjų kreipimesi.

Tačiau suprasdami visuomenės teisę žinoti apie ją dominančius įvykius ir jaudinančias šių įvykių aplinkybes, giminaičiai paskelbė viešą atsiliepimą.

„Nukentėjusioji visiškai pasitiki Lietuvos teisingumu ir jį vykdančiomis institucijomis – policija, prokuratūra, teismais, kitomis įstaigomis, įskaitant ir jų viešosios komunikacijos skyriais. Manome, kad visuomenei oficialiais šaltiniais yra skelbiama pakankamai informacijos, kad patenkintų šį poreikį.

Drauge norime pabrėžti, kad taip pat sklando ir neoficialių gandų, kai kurie jų yra paskelbti ir nacionalinės žiniasklaidos priemonėse.

Šiame kreipimesi mes gandų neneigsime, tačiau dar kartą paraginsime remtis oficialiais teisėsaugos informacijos kanalais. Nukentėjusioji bendraus tik su teisėsauga ir jai teiks visą būtiną informaciją, siekdama kuo greičiau užbaigti šį ažiotažinį ir jai skaudų epizodą. Nukentėjusioji ne savanoriškai tapo visuomenės intereso objektu ir ši pozicija jos nė kiek nedžiugina“, – rašoma laiške.

Artimieji primena, kad buvo sukeltas fizinis skausmas ir psichologinis išgąstis, todėl prašo visuomenės ir žiniasklaidos priemonių jautrumo ir nekelti papildomos traumos.

„Vienintelis komentaras, kurį galime pateikti – nukentėjusioji ir jos šeima nepalaiko žiniasklaidos priemonių eskaluojamo naratyvo, kuris priešina lietuviškai ir rusiškai kalbančių lietuvių bendruomenės dalis.

Įtariamasis naudojo tautinę neapykantą užpuolimui motyvuoti, tačiau, net ir nukentėjusiosios manymu, tai yra izoliuotas incidentas ir norėtume, kad įvykį komentuojantys asmenys jo nešviestų kitaip“, – pabrėžiama išplatintame atsiliepime.

Artimieji pabrėžė jaučiantys absoliučios daugumos rusakalbių visaginiečių palaikymą, įvykdyto akto pasmerkimą ir žmogišką siekį padėti nukentėjusiajai tiek buitiškai, tiek emocionaliai.

„Visaginas yra ypatingas miestas su unikalia demografine sudėtimi ir, mūsų nuomone, šis supriešinimas negali atnešti jokios naudos Lietuvai. Norime palinkėti brandos ir tikimės, kad šis, mums nelaimingas įvykis suartins Lietuvos visuomenę, o ne įvarys pleištą tarp skirtingų etnokultūrinių jos dalių. Tik tokiu atveju šis užpuolimas retrospektyviai galės būti vertinamas ne vien iš neigiamos perspektyvos. Ačiū visiems už jūsų rūpestį“, – rašoma laiške.

LRT.lt primena, kad Visagino „Verdenės“ gimnazijoje dirbanti 1966 metais gimusi lietuvių kalbos mokytoja sumušta pirmadienį tuo metu, kai ėjo iš darbo namo.

Jos sumušimu įtariamas vyras niekur nedirba, nesimoko, anksčiau nėra teistas. Jam už mokytojos sumušimą tautiniu pagrindu gresia kalėjimas iki penkerių metų.

Visagine šią savaitę lietuvių kalbos mokytoją sumušusiam jaunam vyrui skirta apykojė.

Kaip BNS informavo Visagino prokuroras Genadijus Jefimovas, kardomoji priemonė 24 metų Rusijos piliečiui, turinčiam leidimą gyventi Lietuvoje, skirta pusei metų.

„Jam pusei metų yra uždėta apykojė. Jis bus kontroliuojamas, stebimas, yra sąlygų, kur jis gali lankytis, su kuo matytis“, – teigė prokuroras.

Jis taip pat pridūrė, kad šiuo metu ikiteisminis tyrimas dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo siekiant išreikšti tautinę neapykantą perduotas Panevėžio apygardos prokuratūrai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.