Lietuvoje

2020.03.06 15:04

Gaižauskas teigia, kad VSD pranešėjas pasirengęs liudyti, Bakas informaciją paviešino prieš jo valią

atnaujinta 15.23
Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.06 15:04

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas tvirtina, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) skandale minimas pranešėjas pasiruošęs liudyti. Anot D. Gaižausko, žvalgybininkas sutinka Komiteto posėdyje išsamiau paaiškinti informaciją, kurią dar prieš metus pateikė buvusiam Komiteto pirmininkui Vytautui Bakui.

Pranešime dėstoma, esą prieš prezidento rinkimus VSD galėjo rinkti informaciją apie Gitano Nausėdos komandą ir kitą kandidatą – Vygaudą Ušacką.

Anot D. Gaižausko, pranešėjas užsimena, kad buvęs Komiteto pirmininkas, kuris galbūt paviešino skandalingą pažymą, tą darė be pranešėjo sutikimo. Taip galėjo būti pažeistas Pranešėjų apsaugos įstatymas, atskleidžiant pranešėjo tapatybę.

Už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė. D. Gaižauskas tikina, kad apie tai jau informavo Generalinę prokuratūrą, kuri ir užtikrina pranešėjų anonimiškumą. Su V. Baku LRT TELEVIZIJAI kol kas nepavyko susisiekti.

„Šiandien su manimi susisiekė pranešėjas, paprašė susitikimo su NSGK, jis sutinka mums duoti visą informaciją. Bet tuo pačiu jis informavo, kad visa ši informacija, kuri pasirodė viešojoje erdvėje, vyksta be jo sutikimo. O tai reiškia, kad anonimiškumas ir tas, kas buvo suteikta pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą, atskleista prieš jo valią“, – dėsto D. Gaižauskas.

Jo teigimu, kol kas planuojama visas aplinkybes aiškintis Komitete.

„Dabar yra trys aspektai arba trys grupės klausimų, kurie turi būti atsakyti. Pirmiausia, dėl Pranešėjo apsaugos įstatymo pažeidimų, galimo pranešėjo anonimiškumo ir įslaptinimo pažeidimo. Antras dalykas, informacija, kuri pasirodė viešojoje erdvėje, tarnybos turi įvertinti, ar tai sudaro valstybės paslaptį, ar nepažeistas Valstybės tarnybos paslapčių įstatymas.

Ir trečia dalis, nors ir informacija, pasirodžiusi viešojoje erdvėje, mes ir sakome, kad patikrinta, ją patikrino ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), ir Generalinė prokuratūra, tačiau, norėdami nuraminti visuomenę, prašysime Komitete VSD vadovybės įsileisti ir parodyti dar kartą mums, kaip buvo tikrinta informacija, kokiais pagrindais teisėtumas patikrintas. Kad vėliau visą tą informaciją galėtume perduoti visuomenei, ar tos įvardintos pavardės buvo tikrintos, jeigu buvo, kokiais pagrindais ir ar nepažeisti Konstitucijos pagrindai rinkimų metu“, – atskleidžia NSGK pirmininkas.

Aplinkybės, pasak D. Gaižausko, bet kokiu atveju dar bus tikrinamos.

„Neabejoju, kad tiek STT, tiek Generalinė prokuratūra jau yra tai padarę per tą 10 mėnesių tyrimą, bet vis dėlto eskalacija vyksta, Komitetas prašys, kadangi mes ir turime tokią teisę, vykdydami parlamentinę kontrolę, VSD prašyti įsileisti ir parodyti, kaip viskas vyksta. Patikrinti duomenų bazėse, ar buvo paieška vykdoma, kokiais pagrindais tai daryta. Prašysime, kad būtų parodyta mums, Komiteto nariams“, – aiškina jis.

NSGK pirmininko manymu, jei būtų nustatyti vienokie ar kitokie pažeidimai, būtų reikalingas ir parlamentinis tyrimas, tokiu atveju reikėtų priimti papildomus sprendimus, tačiau šiuo metu tokių požymių nėra.

„Jeigu tai padarė Vytautas Bakas, paviešino šią informaciją, ir jeigu paaiškės, kad tai padaryta prieš pranešėjo valią, manau, visa tai turėtų vertinti, pirmiausia, Generalinė prokuratūra, kadangi jos pareiga yra užtikrinti anonimiškumą ir apsaugą pranešėjų. Tai čia vienas dalykas. Antras dalykas – skubiai vertinti informaciją, pasirodžiusią viešojoje erdvėje – ar dalis jos, ar visa neturi slaptumo žymos.

(...) Mes, Komiteto nariai, buvome susipažinę su informacija, mes po posėdžio paklausėme, kokia slaptumo žyma šiai informacijai yra paskirta. Mums pasakė, kad tai yra, pagal valstybės paslapčių įstatymus, suteikta žyma „slaptai“, – aiškina jis.

Pasak D. Gaižausko, Generalinė prokuratūra taip pat paaiškino, kad pranešėjui pagal Pranešėjo apsaugos įstatymus suteiktas pranešėjo statusas.

„Mes, Komiteto nariai, kartu ir V. Bakas, dalyvavome šiame posėdyje. Yra viskas užprotokoluota. Mes sužinojome paslaptis ir turime jas saugoti.

(...) Tai, ką kalba V. Bakas, kelia abejonių, ar tai yra tiesa. Todėl tai turi būti įvertinta. Pranešėjas dar kartą akcentavo, kad jis elgėsi griežtai pagal įstatymą, ir tik vieną kartą, tai yra kada kreipėsi į Komiteto pirmininką. Viskas, kas dabar yra paaiškėję, tai yra be jo žinios ir sutikimo“, – akcentavo jis.

LRT.lt primena, kad žvalgybos pareigūnas pernai balandį informavo V. Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką. Keliasdešimt asmenų, kaip teigiama pranešime, tikrinti to paprašius neįvardytų asmenų.

VSD teigia, kad informacijos apie minimus asmenis nerinko, tačiau D. Jauniškis teigė, kad kandidatų aplinkoje esantys žmonės galėjo būti tikrinami, o su kai kuriais iš jų žvalgybos pareigūnai galėjo bendrauti tiesiogiai.

VSD teigia, kad ji rinkimų metu turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt