Lietuvoje

2020.03.07 10:18

Signataras Vidmantas Žiemelis: atkūrus nepriklausomybę, prokuratūra pareiškė einanti kartu su tauta

Signataras Vidmantas Žiemelis prisimena, kad prieš tris dešimtmečius nepriklausomybės atkūrimui morališkai jau buvo pasiruošta, tačiau LRT TELEVIZIJAI pripažįsta, kad po balsavimo apėmė nenusakomas jausmas. V. Žiemelio teigimu, svarbu tai, kad nepriklausomybės idėją palaikė ir tuometė prokuratūra.

„Morališkai mes buvome pasiruošę, bet, savaime suprantama, tas pats jausmas, tas pats balsavimas, nuotaikos po balsavimo yra neaprašomi dalykai. Tai kaip ėjimas į dangų“, – Kovo 11-osios Akto pasirašymo prisiminimais dalinasi signataras V. Žiemelis.

Pasak jo, buvo nuogąstavimų, kad Maskva nenusiramins, tačiau pirmyn vedė tikslas daryti tai, kas jau yra pradėta daryti. „Aš dirbau prokuratūrai, kuri yra tiesiogiai pavaldi Maskvai. Griežta sistema, centralizuota. Mes įkūrėme Sąjūdžio grupę“, – pasakoja signataras.

Atkūrus nepriklausomybę, prokuratūra iškart pareiškė einanti kartu su tauta, sako V. Žiemelis. „Tai yra labai svarbu. Maskva paskyrė savo prokurorą, tačiau tuo nieko nepaveikė“, – bergždžias Kremliaus pastangas atgauti šalies kontrolę prisimena Kovo 11-osios Akto signataras.

Anot jo, „Maskva, savaime suprantama, norėjo turėti įrankį, per kurį galėtų įvesti tvarką – tai yra prokuratūrą“. „Jeigu prokuratūra, kuri buvo centralizuota, paklustų Maskvai, neabejoju, kad tada ir kitos Lietuvos institucijos būtų vykdžiusios Maskvos nurodymus, – spėja V. Žiemelis. – Tai buvo labai svarbus momentas ir žingsnis, kad prokuratūroje atsirado atgimimas.“

Susitikimas su signataru – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Vidmantas Žiemelis, prisimindamas Kovo 11-osios įvykius: svarbu, kad nepriklausomybės idėją palaikė ir tuometė prokuratūra

Signataras sako, kad buvo žinoma, kas yra rinkos ekonomika. „Tačiau kaip tai įgyvendinti? Pasaulyje dar nebuvo varianto, kad (šalis – LRT.lt) iš socializmo pereitų į kapitalizmą“, – apie kilusius iššūkius pasakoja V. Žiemelis.

Kovo 11-osios Akto signataras prisimena ir masinius mitingus, vykusius sostinės Vingio parke. „Juose Vytautas Landsbergis klausdavo, sakydavo, kad ar žinome, jog sunkus kelias į nepriklausomybę, ir ar esame pasiryžę aukotis. Taip, visi atsakydavome“, – nepalaužiamą ryžtą ir norą būti nepriklausomiems prisimena pašnekovas.

Mes esame NATO valstybė. Esame Europos Sąjungoje. Dar niekada mes nebuvome taip užtikrinti savo ateitimi.

Pasak jo, „žmonės yra žmonės“, kurie ekonominių ir socialinių permainų ir naujų vėjų tikėjosi nepagrįstai greitai. „Paskui, iškovoję nepriklausomybę, galvojome, kad greitai gyvensime taip, kaip Vakarų pasaulyje, – tuo metu vyravusias optimistines nuotaikas perteikia signataras. – Visų pirma ekonomiškai. Bet tai juk ilgas procesas...“

Svarbiausia tai, kad Lietuva šiandien yra mažiausiai pažeidžiama, sako V. Žiemelis. „Mes esame NATO valstybė. Esame Europos Sąjungoje. Dar niekada mes nebuvome taip užtikrinti savo ateitimi“, – Lietuvos šių dienų saugumu džiaugiasi Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras.

Žinoma, grėsmių visada yra ir bus, neabejoja signataras. „Nesakau, kad gyvename geriausiai, tačiau gyvename pakankamai neblogai. Valstybėje yra daug problemų. Dar nemažai žmonių gyvena arti skurdo ribos, tačiau tam (sutvarkyti – LRT.lt) dar reikia laiko“, – tvirtina V. Žiemelis.

Signataras pripažįsta, kad jis nerimauja dėl lietuvaičių, plūstančių į Vakarų valstybes. „Tačiau aš tikiuosi, kad nemaža dalis iš jų grįš (į tėvynę – LRT.lt)“, – viliasi pašnekovas.

Signataras linki, „kad ir toliau mūsų žemę globotų Marija ir nebūtų Lietuvoje karo“. „Tada bus viskas gerai“, – sako Kovo 11-osios Akto signataras V. Žiemelis.

Parengė Vismantas Žuklevičius