Lietuvoje

2020.03.05 21:30

Ar VSD skandalas persikels į Seimą: Bakas siekia tyrimo, o Kasčiūnas nenori „politinių teplionių“ prieš rinkimus

Raigardas Musnickas, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.03.05 21:30

Trečiadienį BNS paviešino informaciją, kad aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, jog VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 m. žvalgyba rinko informaciją apie tuomečio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Reaguodamas į tai, buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas paragino prezidentą nušalinti VSD direktorių Darių Jauniškį ir jo pavaduotoją Remigijų Bridikį. VSD vadovai neigia kaip nors ypatingai rinkę medžiagą apie rinkimuose dalyvavusius kandidatus ir jų rėmėjus.

Apie saugumo tarnybų darbą „Dienos temoje“ kalba buvęs NSGK pirmininkas V. Bakas ir komiteto vicepirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Dienos tema. Kasčiūnas VSD veiksmuose kriminalo nemato: kas būtų atsakingas, jei vadovų aplinkoje rastųsi valstybei priešiškų žmonių?

– Pone V. Bakai, tai vis dėlto, ko jūs siekiate šita informacija ir jos viešinimu?

V. Bakas: Aš siekiu, kad labai svarbi institucija, tai yra žvalgybos institucija, kuri savo esme yra Lietuvos demokratijos sargai, atliktų kokybiškai savo darbą. Iš tiesų tai, ką pateikė pranešėjas, yra visiškai nesuderinama su vakarietiškos demokratijos tradicijomis, visiškai nesuderinama su VSD misija.

Jeigu buvo renkami duomenys apie daugybę Lietuvos žmonių, kurie niekuo dėti, jeigu buvo kišamasi į politinius procesus, tai yra ne šiaip sau kokie nors drausminiai pažeidimai, o priesaikos sulaužymas. Mes negalime leisti sau, įvertinant ir geopolitinę padėtį, turėti pažeidžiamų žmonių mūsų žvalgybos tarnybose arba žmonių, kurie mano, kad galima, pavyzdžiui, rinkti informaciją pasižiūrėjus į lubas arba vien dėl to, kad galbūt kreipiasi kažkoks labai įtakingas politikas ir pareigūnas. Taip negalima. Tie laikai, maniau, Lietuvoje jau praėjo.

– Ar jums paaiškėjo vis dėlto, pone V. Bakai, kas davė nurodymą rinkti medžiagą? Ne pranešėjui. O ar yra dar aukščiau, kas galėjo duoti tokį nurodymą VSD vadovams, jeigu taip jau sako?

V. Bakas: Iš pranešėjo pateiktos informacijos galima teigti, kad tas informacijos rinkimas buvo susijęs su, sakysime, išorės subjekto interesais. Dabar kas konkrečiai – gali atsakyti tik parlamentinis tyrimas. Iš tiesų mano pasvarstymai, spėlionės, manipuliavimas pavardėmis būtų labai nesolidūs.

– Kaip parlamentinis tyrimas į tai galėtų atsakyti? Parlamento atstovai iškviestų pranešėją ir jis galėtų papasakoti?

V. Bakas: Galėtų kviesti pranešėją, plius pranešėjas yra įvardijęs nemažai konkrečių pavardžių, datas, informacijos apimtis. Iš tiesų parlamentinis tyrimas – tai solidūs žmonės, kurie turi pasitikėjimą ir visuomenėje, ir parlamente, ir pagaliau tarp pareigūnų – yra pajėgus atsakyti į visus šituos klausimus.

– Bet pranešėjas pasakytų, kad jam nurodymą davė, sakykime, VSD vadovai, o jūs, iškvietę VSD vadovus, ar gautumėte atsakymą, kas jiems tada liepė?

V. Bakas: Kiek esu susipažinęs su tuo procesu, nes jis trunka nuo praėjusių metų balandžio mėnesio, manau, kad tas tyrimas neturėtų būti labai sudėtingas, neturėtų būti sudėtinga įrodyti tos informacijos užsakovus, tos informacijos judėjimą. Taip kad tikrai net neabejoju, kad jeigu bus politinė valia...

Ką noriu pasakyti? Mes čia dabar sprendžiame „reikia nereikia“... Reikia suprasti, kad NSGK yra savotiškas ombudsmenas. Pagal įstatymus jo pareiga yra atlikti kriminalinės tai yra žvalgybos kontrolę, ir mes negalime, matydami galimus pažeidimus, rinktis kada – po rinkimų, prieš rinkimus, kada patogiau. Tai yra mūsų pareiga. Jeigu mes, matydami informaciją, kuri yra nesuderinama su žvalgybų veikla, dėl kažkokių politinių priežasčių vengiame atlikti tyrimą, nes tai gali būti kažkam nepatogu prieš rinkimus, iš esmės tai reiškia bendrininkavimą.

– Pone L. Kasčiūnai, jūs sakėte, kad nemanote, jog reikia tokio parlamentinio tyrimo. Kodėl?

L. Kasčiūnas: Mums reikia žvalgybos institucijų, kurios saugo mūsų Konstitucijos pagrindus ir žmogaus teises. Lygiai taip pat mums reikia ir stiprių žvalgybos institucijų. Kitaip tariant, bet koks tyrimas negali jų susilpninti, o jas turėtų sustiprinti būtent išorinių grėsmių akivaizdoje.

Tai, ką aš dabar matau, šiek tiek yra tai, kad mes manipuliuojame informacija ta prasme, kad ir iš tos pateiktos medžiagos matosi, kad net ir pranešėjas neįvardija konkrečiai, kad kažkas būtinai užsakė kažką rinkti. Jis tik kalba apie tai, kad jis gavo vidinį nurodymą kažką surinkti apie tam tikrą asmenų ratą, tai yra apie dabartinio prezidento G. Nausėdos komandą. Bet noriu atkreipti dėmesį į mūsų Žvalgybos įstatymą, kuris aiškiai sako – taigi Valstybės gynybos taryba yra patvirtinusi tam tikrus prioritetus, Valstybės saugumo departamentas gali daryti tam tikrus tyrimus. Atitinkamai to įstatymo rėmuose.

– Iš tos medžiagos jūs nematote dabar čia jokio kriminalo?

L. Kasčiūnas: Kitaip tariant, įsivaizduokime situaciją: kas būtų atsakingas, jeigu, išrinkus vieną ar kitą asmenį mūsų valstybės vadovu, paaiškėtų, kad jo aplinkoje yra žmonių, susijusių su trečiosiomis mums priešiškomis valstybėmis? Atsakingas būtų VSD, todėl jis turi teisę apibrėžtame įstatymo lauke patikrinti asmenis, kurie sudaro vieno ar kito asmens aplinką. Be abejo, iš to, ką aš matau, iš to, ką aš išskaičiau.

– Bet toje medžiagoje labai daug pavardžių yra...

L. Kasčiūnas: Bet tai nereiškia, kad prieš juos buvo pradėtas koks nors persekiojimas. Tai nereiškia, kad buvo klausomasi jų telefonų pokalbių. Tai reiškia, kad galbūt galėjo būti patikrinta per kažkokias duomenų bazes, galbūt surinkta vieša informacija tam, kad matytų, ar yra kažkokių sąsajų, ar ne. Tai yra tam tikra prevencija – vadinkime taip.

– O iš kur tai žinote – nėra tyrimo?

L. Kasčiūnas: Iš to, ką perskaitau kol kas. Nėra pasakyta, kad kažkas kažką užsakė. Matau įstatymą, kad įstatymo rėmuose tokia, sakykim, nedidelė apžvalga gali būti atlikta. Aš kol kas negirdėjau iš tų pavardžių nė vieno žmogaus, kad jis būtų kaip nors šantažuojamas, kaip nors terorizuojamas, prieš jį būtų panaudota ta informacija, ir panašiai.

Todėl mes siūlome vieną paprastą dalyką: taip, kai kurie dalykai turi būti paaiškinti – aš visiškai sutinku su Vytautu. Manau, kad yra geros Vytauto intencijos šitoje vietoje išsiaiškinti kai kuriuos dalykus, bet nežinau, ar tam reikia politizuoti procesą.

Mūsų siūlymuose, ką mes, tai yra aš, Gabrielius Landsbergis ir Arvydas Anušauskas, esame padarę, – esame įregistravę vadinamojo Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo projektą, tai yra prie Seimo turėtų atsirasti institucija. Ne politinė institucija autoritetingo žmogaus, kuris turėtų teisę išsiaiškinti, ar buvo koks nors pavedimas, ar atitiko įstatymo nuostatas tikrinant tuos žmones, ar ne. Mes siūlome greitai priimti šitą įstatymą ir pirmu numeriu šitai kontrolieriaus tarnybai atiduoti šitą klausimą, kad jis patikrintų ir duotų mums atsakymą, ar čia buvo kokio nors nusikaltimo požymiai, ar ne.

– Pone V. Bakai, prezidentas taip pat ketvirtadienį per savo patarėjus išreiškė poziciją. Jisai sako, kad pastarųjų metų įvykius prezidentas vertina kaip neatsakingą specialiųjų tarnybų veiklos politizavimą, kuris pagal savo modelį primena prezidento rinkimų kampanijos metu sukeltą dirbtinį skandalą. Čia irgi reakcija į jūsų siūlymus prezidentui atstatydinti arba suspenduoti VSD vadovus. Kaip jūs vertinate tokią prezidento reakciją?

V. Bakas: Žinot, aš visą laiką maniau, kad prezidentas yra Konstitucijos garantas, tai yra tiesiogiai renkamas pareigūnas. Aš tik bandau suprasti tokią poziciją ir nenoriu į ją reaguoti ta prasme, kad ne prezidentas tai pasakė, o pasakė patarėjai. Pasakė tame fone, kai paaiškėjo, kad pranešėjas, tai yra žmogus, kurį valstybė turi saugoti pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą, patyrė poveikį, neleistiną poveikį. Aš tada pasakiau, kad jeigu taip yra, tie žmonės, kurie tą poveikį darė, turi atsistatydinti. Tai normalu, taip būtų bet kurioje normalioje institucijoje.

Manau, kad vis dėlto patarėjai, kurie šitaip formuluoja teiginius, iš esmės jie diskredituoja patį Pranešėjų apsaugos įstatymą. Jeigu mes nematysime, neįvertinsime šitos situacijos, jisai daugiau neveiks. Pranešėjų apsaugos įstatymas turėjo paskatinti žmones, sąžiningai tarnaujančius žmones visoje valstybės tarnyboje pranešti apie korupcinius atvejus, padėti valytis sistemai. Dabar, jeigu mes taip žiūrime į savo pranešėjus, leidžiame, ir prezidento patarėjai leidžia persekioti tuos pranešėjus ir pateisina tuos, kurie persekioja, žlugdome pranešėjų apsaugos institutą, kaip tokį. Todėl visiškai su tuo nesutinku, nesutinku su patarėjais – manau, mes turime saugoti savo pranešėjus.

Akivaizdu, kad informacija buvo rinkta be jokio teisinio pagrindo. Aš turiu Žvalgybos įstatymą, ir pagal Žvalgybos įstatymą joks fizinis asmuo...

– Kokie jūsų santykiai su pranešėju, apie kurį dabar kalbama? Jūs turite artimus santykius su juo? Žinote, kas dedasi VSD?

V. Bakas: Aš pranešėją pažįstu nuo 2019 m. balandžio mėnesio, anksčiau jo nepažinojau, bet natūralu, kad jeigu man, kaip NSGK pirmininkui, pagal vėlgi įstatymą, specifinį įstatymą, kuris leidžia vieninteliu būdu žvalgybos pareigūnui kreiptis į NSGK pirmininką, aš, be abejo, rūpinuosi tuo, kaip pranešėjui sekasi, aš su juo pasikalbu, mes aptariame situaciją, tai yra normalu – man rūpi, kaip žmogus jaučiasi. Ypač kada matau, jog viešame tiesioginiame eteryje žvalgybos vadovas su žurnalistu lygina pranešėją su kurmiais. Tai yra absurdas, tai žemina visą pranešėjo institutą, jį diskredituoja, mes tiesiog dideliais žingsniais einam atgal. Todėl mūsų pareiga bent jau parlamente, jeigu yra prezidentūroje nesuprantančių žmonių, kiek tai yra rimta, į tai sureaguoti.

– Mes žiūrėsime, kas bus parlamente. Kol kas dalis palaiko jūsų norą...

V. Bakas: Aš kviečiu L. Kasčiūną – jis yra opozicijos lyderis, labai išsilavinęs ir puikiai išmanantis žvalgybos darbo metodus žmogus, išmanantis tarptautinę praktiką. Iš tiesų neeskaluokime situacijos, atlikime darbą.

– Kuo baigsis šita istorija, pone L. Kasčiūnai? Kaip jūs galvojate, ar bus tyrimas, vis dėlto bus palaikančių ir kaip tai paveiks VSD darbą?

L. Kasčiūnas: Vis dėlto manyčiau ir kviečiu, mes kviečiame visas politines jėgas geriau susitelkti įstatymo pataisoms, sukuriant žvalgybos kontrolierių. Tai yra daugiausia Vakarų Europos praktika, tai yra demokratinių valstybių praktika. Jam perkelti šitą atsakomybę, kad jis visa tai įvertintų, nes kitu atveju mes turėsime politines tepliones prieš pat rinkimus. Manau, Lietuvos žmonės nori diskusijos apie Lietuvos ateitį, apie jos raidos kryptį, apie rimtą politiką, o ne vėl matyti tas tepliones. Jeigu kas nors nuspręs Seime užsiimti tokiomis teplionėmis, tada gal ir bus tas tyrimas, bet mes tikimės šitoje vietoje visų politinių jėgų atsakomybės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.