Lietuvoje

2020.03.05 22:05

Nemokamai mesti rūkyti padeda ir valstybė – norintiems skiriamos gydytojų konsultacijos ir medikamentai

Salomėja Pranaitienė, Aina Mizgirdė, Gintarė Jackevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.05 22:05

Skaičiuojama, kad Lietuvoje kasdien rūko daugiau nei trečdalis vyrų ir apie dešimtadalį moterų. Tai daugiau nei vidutiniškai visoje Europos Sąjungoje. Sveikatos apsaugos ministerijai skyrus lėšų, Priklausomybės ligų centras norintiems mesti rūkyti pradeda teikti nemokamas konsultacijas ir medikamentus. Tokia paslauga Lietuvoje teikiama pirmą kartą.

Nors rūkalų kainos vis kyla, nuo kovo padidinus akcizą cigarečių pakelis brangsta apie 20 centų, rūkančiųjų Lietuvoje dar daug.

Panorama. Turkija ir Rusija sutarė dėl paliaubų Sirijoje (su vertimu į gestų k.)

Lietuvoje dar neįprasta į rūkymą žiūrėti, kaip į priklausomybę. Norint jos atsikratyti, reikia kvalifikuotos pagalbos. Nuo šios savaitės metančiųjų rūkyti laukia Priklausomybės ligų centras – kiekvienam nemokamai bus suteiktos šešios konsultacijos ir medikamentų pakuotė.

„Tai reiškia, kad jūs turite specialistą, kuris padės išsiaiškinti, kokios yra rizikos, kur yra pavojingiau parūkyti, kur gali kilti didesnis noras, kaip tą riziką valdyti. Specialistas domėsis jūsų progresu. Vaistų kiekis ribotas, esame numatę iki rudens jų turėti“, – teigia Priklausomybės ligų centro atstovė Morgana Danielė.

Su šeimos gydytojo siuntimu galima kreiptis į centro filialus penkiuose didžiuosiuose miestuose. Štai Šiauliuose per kelias dienas užsiregistravo daugiau nei 10 žmonių.

„Rūkymas yra ir fizinė, ir psichinė priklausomybė, dėl to ir tikslingas kompleksinis gydymas. Tai labai asmeninė pagalba, sudaromas asmeninis metimo rūkyti planas ir išsiaiškinama motyvacija, asmens tikslai, nustatoma data, kada turėtų mesti rūkyti“, – pasakoja Priklausomybės ligų centro gydytoja-psichiatrė Renata Račkauskienė.

Pasak gydytojos, traukti dūmą lengviau įpranta moterys, joms sunkiau liautis rūkyti nei vyrams. Tačiau esą taikant kompleksinį gydymą, realu mesti rūkyti per 6 savaites – tiek trunka konsultacijos. O vienos nemokamos vaistų pakuotės gali ir nepakakti, dažniausiai reikia bent dviejų pakuočių, tad kitą teks nusipirkti pacientui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.