Lietuvoje

2020.03.06 10:50

Signataras Arūnas Degutis: nepriklausomybę laimėjome it loteriją, nenusipirkę bilieto

Signataras Arūnas Degutis LRT TELEVIZIJAI sako, kad atkūrus nepriklausomybę buvo naivumo, tikintis didžiųjų valstybių paramos. Jis prisimena dar nepripažintos Lietuvos lyderių susitikimą su tuomečiu JAV prezidentu, kuriame dalyvavo ir jis pats. Pasak signataro, buvo jaučiamas atsargumas, nors simbolinė amerikiečių parama buvo.

„Mes gavome šitą dovaną, faktiškai laimėjome loteriją, nenusipirkę bilieto, nes realiai iškovojome Nepriklausomybę, kalbant apie mūsų kartą, labai mažomis pastangomis. Mes patekome laiku, geroje vietoje įsėdome į traukinį, kuris buvo gražiai prikabintas prie bendro sąstato, nes realiai tie žmonės, kurie buvo čia Sąjūdžio laikais, rizikavo, tačiau ta rizika nebuvo tokia, kad tave iškart sodins į kalėjimą arba tave šaudys“, – sako Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras.

Tai buvo įdomus ir svarbus įvykis, sako jis. Anot jo, liaudies frontai, kurie buvo Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, buvo inspiruoti ir netgi palaikomi demokratinių Kremliaus grupuočių.

„Mes buvome naivūs. Mes galvojome, kad iškart pateksime į glėbį artimų sau žmonių – visomis prasmėmis artimų: politiškai ir ideologiškai. Manėme, kad mus rems, gins ir finansuos“, – anuomet vyravusia viltimi dalinasi signataras.

Taip, aišku, nebuvo, prisimena A. Degutis. „Nepamirškime, kad tuo metu (Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) – LRT.lt) administracija buvo Georgo Busho vyresniojo. Jis labai gerai žinojo grėsmes ir rizikas, todėl buvo labai atsargus bet kokiam judėjimui, kuris galėtų pakenkti Gorbačiovo pozicijoms“, – įsitikinęs Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras.

Susitikimas su signataru – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Signataras Arūnas Degutis apie nepriklausomybės atgavimą: laimėjome loteriją nenusipirkę bilieto

Su JAV prezidentu Bushu A. Degutis susitiko 1990 metų gruodžio 9 dieną. „Su atkuriamojo Seimo pirmininku Vytautu Landsbergiu vykome į Ameriką ir susitikome su juo (JAV prezidentu – LRT.lt), – prisimena signataras. – Mes kalbėjome, koks svarbus yra pripažinimas, kokia situacija yra Tarybų Sąjungoje tuo metu.“

Tačiau signataras susitikime su JAV prezidentu sako matęs jo skeptiškumą ir atsargumą. Nepaisant to, kitas svarbus veiksnys rodė, kad Lietuva Amerikai vis tik buvo įdomi ir svarbi.

Tai jūs įsivaizduojat, tokios šalies atstovą priiminėja analoginio lygio pareigūnas Amerikoje, o tą pačią dieną, tuo pačiu metu, mus, nepripažintus, priiminėja Amerikos prezidentas!

„Tuo metu buvo atvažiavęs užsienio reikalų ministras Ševarnadzė (Eduardas Ševarnadzė buvo paskutinis Sovietų Sąjungos užsienio reikalų ministras, kurį pasaulio lyderiai giria dėl vaidmens susiderant be kraujo užbaigti seną Maskvos konfrontaciją su Vakarais; 1995–2003 buvo Sakartvelo prezidentu – LRT.lt). Jį priiminėjo valstybės departamento vadovas Jamesas Bakeris. Tai jūs įsivaizduojat, tokios šalies atstovą priiminėja analoginio lygio pareigūnas Amerikoje, o tą pačią dieną, tuo pačiu metu, mus, nepripažintus, priiminėja Amerikos prezidentas!“ – nuostabos neslepia A. Degutis. – Tai rodė, kad mes, vis tik, buvome svarbūs.“

Signataras atvirauja, kad šiuo metu jis nerimauja dėl visuomenės susipriešinimo, atskirties. „Mes turime labai didelę bėdą – esame labai provincialūs, – nusivylimo neslepia Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras. – Tai yra objektyvu. Tam reikės laiko. Ir gana ilgo. Jaunimas yra kitoks, kadangi jis jau kaip pasaulio žmonių jaunimas.“

Noras oponuoti valdžiai, pasak pašnekovo, tęsiasi nuo sovietinių laikų, nes „mes buvome okupuoti“. „Valdžia yra tas, kas yra svetima. Ir čia yra tai, kas rodo mūsų valstybės silpnumą, negebėjimą priešintis arba konsoliduotis įvairiems iššūkiams. Mes visiškai neakcentuojame ir neinvestuojame į vertybinius dalykus“, – su apmaudu kalba A. Degutis.

Signataras visiems Lietuvos piliečiams linki „gerąja prasme tapti pilietiškais, tapti empatiškais, matyti paprastus žmones, bendrauti su paprastais žmonėmis, suprasti jų silpnas vietas bei suprasti savo silpnas vietas“.

Parengė Vismantas Žuklevičius