Lietuvoje

2020.03.05 11:49

Gaižauskas: parlamentinio tyrimo reikėtų dėl to, kas ir kodėl meta šešėlį ant VSD

kitą savaitę – neeilinis NSGK posėdis; atnaujinta 15.03
Jūratė Skėrytė, BNS2020.03.05 11:49

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas teigia matąs, kad pastaruoju metu sistemingai diskredituojamas Valstybės saugumo departamentas (VSD), todėl neatmeta parlamentinio tyrimo iniciatyvos.

„Jei ir matau pagrindą parlamentiniam tyrimui, tai tam, ką dabar daro Vytautas Bakas. Jis meta didelį šešėlį ant VSD, kyla klausimas, ar jo neišnaudoja“, – ketvirtadienį BNS sakė D. Gaižauskas.

Jo teigimu, buvęs NSGK vadovas eskaluoja klausimus, kuriuos jau tyrė ir pažeidimų nenustatė nei Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), nei Generalinė prokuratūra.

„Dvi nepriklausomos tarnybos patikrino ir padarė tą pačią išvadą. Kas dar turėtų patikrinti?“ – retoriškai klausė politikas.

„Reikia susitikti su komitetu ir dar kartą įvertinus visas aplinkybes pasikalbėti“, – tvirtino D. Gaižauskas.

Anot jo, paskelbta informacija apie esą VSD vykdytus politinius užsakymus patikrinti tam tikrus asmenis smarkiai kenkia šiai tarnybai.

„Vakar buvome ataskaitiniame susirinkime (VSD praėjusių metų veiklos – BNS), pristatyti penkerių metų rezultatai. Visi matome, nėra, ką lyginti, koks proveržis padarytas. Ir dabar metamas šešėlis, ir V. Bakas tai žino“, – sakė D. Gaižauskas.

„Jis dabar jau meta šešėlį ir ant STT, ir ant Generalinės prokuratūros. Tai jau nacionalinio saugumo klausimas“, – pridūrė Seimo NSGK pirmininkas.

Dėl situacijos VSD kitą savaitę šaukiamas neeilinis Seimo komiteto posėdis

Dėl situacijos Valstybės saugumo departamente (VSD) Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas kitą savaitę šaukia neeilinį posėdį dėl žvalgybos pareigūno pateiktos informacijos apie galimai neteisėtai rinktą medžiagą.

Uždarame posėdyje kitos savaitės antradienį komitetas planuoja išklausyti Valstybės saugumo departamento vadovus. VSD teigia, kad informacijos apie minimus asmenis nerinko, bet galėjo tikrinti informaciją.

VSD vadovas Darius Jauniškis ketvirtadienį sakė, kad žvalgybos pareigūnai „buvo susitikę su įvairių pretendentų ir kandidatų aplinkomis dėl įvairių priežasčių“, ir jis detales yra pasirengęs pateikti Seimo komitetui.

Komitetas yra išklausęs informaciją apie Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktą patikrinimą dėl pareigūno pateiktos informacijos. Po uždaro posėdžio D. Gaižauskas tuomet žurnalistams sakė, kad pareigūnai gautą medžiagą tikrino dešimt mėnesių ir nusikalstamų veikų požymių nebuvo nustatyta.

„Komitete planuojama ir toliau, kaip numato Žvalgybos įstatymas ir Seimo statutas, parlamentinės kontrolės tvarka nagrinėti viešai keliamus klausimus dėl informacijos rinkimo pagrįstumo. Apie parlamentinės kontrolės rezultatus bus informuotas Seimas ir visuomenė“, – sakoma Seimo Ryšių su visuomene skyriaus pranešime spaudai.

Praėjusių metų pavasarį žvalgybos pareigūnas informavo tuometinį Seimo NSGK pirmininką V. Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

V. Bakas teigia, kad tai daryta vykdant politinį užsakymą ir reikalauja atlikti parlamentinį tyrimą. Pernai jis gautą medžiagą persiuntė Generalinei prokuratūrai ir STT, tačiau jie ikiteisminio tyrimo nepradėjo.

VSD teigia, kad informacijos apie minimus asmenis nerinko, tačiau direktorius Darius Jauniškis tvirtina, jog kandidatų aplinkoje esantys žmonės galėjo būti tikrinami, o su kai kuriais iš jų žvalgybos pareigūnai galėjo bendrauti tiesiogiai.

VSD teigia, kad ji rinkimų metu turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.