Lietuvoje

2020.03.05 11:01

VSD vadovas: negali būti nė kalbos apie pranešėjo tardymą

atnaujinta 12.47

Valstybės saugumo departamentas (VSD) tikina, kad asmuo, kuris prabilo apie galimai neteisėtus departamento veiksmus, renkant informaciją apie į prezidentus kandidatavusio Gitano Nausėdos ir Vygaudo Ušacko aplinkos žmones, tardytas nebuvo. Taip teigė VSD direktorius Darius Jauniškis po parlamentaro Vytauto Bako paskelbtos informacijos, kad pranešėjas pokalbio su D. Jauniškio pavaduotoju metu buvo tardomas.

D. Jauniškis teigia trečiadienį vėlai vakare sužinojęs apie savo pavaduotojo Remigijaus Bridikio pokalbį su pranešėju. Jis paneigė kalbas apie pranešėjo tardymą.

„Ką tik gavau oficialią informaciją apie pareigūnui suteiktą pranešėjo statusą.

„Čia noriu pabrėžti, kad VSD laikomės visų įstatymų, todėl negali būti nė kalbos apie pranešėjo tardymą, spaudimą ar kitokį įtakojimą“, – sakė VSD vadovas.

Pasak jo, pranešėjas įteikė prašymą dėl atostogų.

„Jis vakar parašė prašymą išeiti atostogų. Kol neaiškios teisinės aplinkybės, sprendimas dar nėra priimtas Mes jį priimsime artimiausiu metu“, – sakė D. Jauniškis.

VSD vadovas taip pat pareiškė manantis, kad V. Bako įsuktas politinis procesas kompromitavo pranešėjų apsaugos institutą, o pareigūnas tapo „politinių iniciatyvų įrankiu ir auka“.

Pabrėžė, kad selektyvios atrankos nebuvo

D. Jauniškis taip pat sakė, kad VSD nesilaiko selektyvaus požiūrio į jokias politines jėgas ar kandidatus, žvalgybos institucijos atstovai buvo susitikę su įvairių kandidatų ar pretendentų į prezidentus aplinkomis dėl skirtingų priežasčių. Visgi jis toliau konkrečiai neįvardija, ar pranešėjo sąraše minimi G. Nausėdos aplinkos žmonės iš tikrųjų buvo tikrinami.

„VSD turėjo ir tebeturi pareigą tirti, užkardyti kišimąsi į demokratinius procesus. VSD tai darė 2019 metais ir, neabejoju, kad darys ir 2020 metų Seimo rinkimų metu“, – teigė D. Janiškis.

Anot VSD direktoriaus, kandidatai į prezidentus ir jų štabai buvo tapę užsienio žvalgybų tarnybų taikiniais. Jis pakartojo, kad V. Ušacko pareiškimas apie jo komandos narių bauginimą neatitinka tikrovės.

D. Jauniškis patvirtino tik pats susitikęs su prezidento posto siekusiu politiku ir įspėjęs jį dėl jo aplinkoje esančių žmonių, susijusių su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.

D. Jauniškis pažymėjo, kad pranešėją jo pavaduotojas R. Bridikis buvo trečiadienį pasikvietęs pokalbiui dėl „tam tikrų klausimų“.

„Turbūt natūralu, kad esant tokiai informacijai ir ažiotažui žiniasklaidoje, kai VSD tenka aiškintis, kai VSD apkaltintas nebūtais dalykais, tai natūraliai kyla klausimų“, – teigė D. Jauniškis pridūrė, kas pranešėjas pats prisipažino – jis pats prisistatė VSD imuniteto skyriui.

Pareigūno paklausta, ar jis yra pranešėjas

Tiesa, VSD direktorius tiksliai neatsakė kieno iniciatyva pranešėjas buvo iškviestas į pokalbį. Jis tik pažymėjo, kad departamento direktoriaus pavaduotojas turi teisę pasikviesti savo pavaldinį ir kalbėtis įvairiomis temomis. D. Jauniškis pakartojo tikinis, kad joks spaudimas pranešėjui nebuvo daromas.

VSD vadovas patvirtino, kad jo pavaduotojas R. Bridikis klausė asmens, ar jis yra pranešėjas. D. Jauniškis teigė nemanantis, jog tokiu būdu buvo pažeistas Pranešėjų apsaugos įstatymas.

„Tiesiog buvo paklausta ir viskas“, – teigė D. Jauniškis.

Departamento vadovas pažymėjo, kad jis pats su pranešėju nesikalbėjo. VSD direktorius D. Jauniškis teigė nemanantis, kad jo pavaduotojas, klausinėdamas pranešėją, galėjo pažeisti įstatymą.

„Ar tai yra aiškinamasis, ar klausimas? Natūraliai kyla klausimų per tą valdybą, per kurią vykdomi visi tie tyrimai. Natūraliai kyla klausimų, kad, ko gero, iš ten turėtų būti galbūt išėjusi informacija, nes jos daugiausia ten jos suplaukia. Tiesiog natūraliai paklausti šito dalyko yra nedraudžiama. Pranešėjo diskrecija yra atsakyti arba ne“, – komentavo D. Jauniškis.

Ragina nušalinti nuo pareigų Jauniškį ir jo pavaduotoją

Ketvirtadienį socialiniame tinkle „Facebook“ parlamentaras V. Bakas pasidalino pranešimu, kuriame teigia, kad pranešėjas, suteikęs informaciją apie tai, kad prieš prezidento rinkimus neva jam buvo liepta rinkti informaciją apie G. Nausėdos ir V. Ušacko aplinką, buvo tardomas VSD.

„Žvalgybos vadovas savo vakardienos interviu įvairiose studijose žadėjo viską išsiaiškinti, teigė nežinantis, kas yra pranešėjas, pats pranešėjas buvo tardomas VSD pavaduotojo Bridikio kabinete apie tai, ar jis yra pranešėjas, kiek įstaigoje yra dar pranešėjų ir t .t.“, – rašo V. Bakas.

Parlamentaras taip pat kritikavo VSD direktoriaus D. Jauniškio elgesį dėl pranešėjo, ragindamas pasirūpinti jo šeimos saugumu.

V. Bakas pranešime taip pat kreipėsi į prezidentą G. Nausėdą.

„Gerbiamam Prezidentui bent jau iki tol kol išaiškės aplinkybės siūlyčiau nušalinti VSD direktorių, tardymą atlikusį pavaduotoją ir paskirti laikinai vadovauti VSD vieną iš pavaduotojų“, – siūlo V. Bakas.

Kasčiūnas nemano, kad reikia pradėti parlamentinį tyrimą

NSGK narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas teigia, kad, artėjant rinkimų sezonui, tikrai nereikėtų pradėti parlamentinio tyrimo dėl V. Bako pateiktos informacijos.

„Be abejo, informaciją reikia patikrinti, bet tai reikia padaryti civilizuotu, nepolitizuotu būdu, įsteigiant būtent ombudsmeno instituciją. Priežiūros institucija, kuri galėtų patikrinti, ar tarnybos naudoja žvalgybinius metodus, kur jų nereikia, ir panašiai, kas ir yra normaliose demokratinėse valstybėse. Būtent taip tokie dalykai ir tikrinami. Kuomet kyla tokia rezonansinė situacija, kuomet kyla triukšmas, ombudsmenas turėtų patikrinti“, – Eltai sakė L. Kasčiūnas.

Pasak parlamentaro, įstatymo projektas dėl ombudsmeno institucijos įsteigimo bus pateiktas pavasario sesijos pradžioje.

„Mes esame parengę šį įstatymo projektą ir jį registravę. Jį galima greitai svarstyti“, – teigė jis.

Pasak jo, inicijuoti Seimo laikinąją tyrimo komisiją būtų politizavimas.