Lietuvoje

2020.03.05 08:37

VSD skandalas: Bakas sako turintis žinių, kad pranešėjas buvo tardomas

Jauniškis savo pozicijos nekeičia: informacijos nerinkome, bet tikrinome
LRT.lt, ELTA2020.03.05 08:37

Ketvirtadienį socialiniame tinkle parlamentaras Vytautas Bakas pasidalino pranešimu, kuriame teigia, kad pranešėjas, suteikęs informaciją apie tai, kad prieš prezidento rinkimus neva jam buvo liepta rinkti informaciją apie Gitano Nausėdos ir Vygaudo Ušacko aplinką, buvo tardomas Valstybės saugumo departamento (VSD).

„Žvalgybos vadovas savo vakardienos interviu įvairiose studijose žadėjo viską išsiaiškinti, teigė nežinantis, kas yra pranešėjas, pats pranešėjas buvo tardomas VSD pavaduotojo Bridikio kabinete apie tai, ar jis yra pranešėjas, kiek įstaigoje yra dar pranešėjų ir t .t.“, – rašo V. Bakas.

Parlamentaras taip pat kritikavo VSD direktoriaus Dariaus Jauniškio elgesį dėl pranešėjo, ragindamas pasirūpinti jo šeimos saugumu.

V. Bakas pranešime taip pat kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą.

„Gerbiamam Prezidentui bent jau iki tol kol išaiškės aplinkybės siūlyčiau nušalinti VSD direktorių, tardymą atlikusį pavaduotoją ir paskirti laikinai vadovauti VSD vieną iš pavaduotojų“, – siūlo V. Bakas.

V. Bakas BNS sakė, kad apie šį trečiadienį vykusį pokalbį jį tiesiogiai informavo pats pranešėjas.

Bakas: VSD direktoriaus pavaduotojas buvo iškvietęs pranešėją, atsisakė duoti atostogų

Parlamentaro teigimu, žvalgybos pareigūnas direktoriaus pavaduotojui pripažino, kad jis yra pranešėjas, paprašė atostogų, tačiau šis prašymas buvo atmestas.

„Pareigūnas, kuris man suteikė informaciją apie galimą neteisėtą duomenų rinkimą, man tiesiogiai pranešė, kad buvo iškviestas į R. Bridikio kabinetą ir buvo bandoma išsiaiškinti, ar jis yra pranešėjas ir kas dar VSD yra pranešėjai“, – BNS sakė V. Bakas.

„Jis pripažino, kad yra pranešėjas ir paprašė suteikti atostogas. Žmogui buvo pasakyta, kad atostogos nebus suteikiamos“, – teigė V. Bakas.

Seimo nario vertinimu, toks pokalbis, spaudžiant atskleisti pranešėjų tapatybę, yra įstatymo pažeidimas.

V. Bakas teigė, kad pranešėjas pernai jam informaciją pateikė griežtai laikydamasis įstatymo nuostatų. Tuo metu V. Bakas buvo Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.

Žvalgybos įstatymas numato, kad žvalgybos pareigūnai turi teisę tiesiogiai kreiptis į Seimo komitetą dėl žvalgybos institucijos vykdomos veiklos.

V. Bakas sako tiksliai nežinantis, ar asmeniui suteiktas oficialus pranešėjo statusas.

VSD direktorius Darius Jauniškis teigia, kad geriausiu atveju jo vadovaujama institucija galėjo tik pasitikrinti duomenis apie vieną ar kitą asmenį. Pasak jo, informaciją rinkti ir ją patikrinti yra du skirtingi dalykai.

„Yra didelis skirtumas. Mano supratimu ir kiek aš suprantu žvalgybos darbą, tai rinkti informaciją reiškia vykdyti kažkokius teismo sankcionuotus veiksmus: sekti, klausytis pokalbių ar pan. Aš kategoriškai tai paneigiu ir labai atvirai sakau, kad tokie veiksmai nebuvo daromi“, – „Žinių radijui“ sakė D. Jauniškis.

Tuo metu informacijos tikrinime, tęsė VSD vadovas, nėra nieko neteisėto. Jo teigimu, šiuo atžvilgiu galėjo būti paliesta ir kitų kandidatų į prezidentus aplinka.

„Daugelio kandidatų aplinka buvo paliesta (....), to neneigsiu, ir aš čia nieko neteisėto nematau. Bet kad būtų renkama informacija, kaip teigiama, tai aš kategoriškai nesutinku“, – sakė D. Jauniškis.

„Jeigu yra gaunama tam tikra informacija, kurios šaltinių aš atskleisti nesiruošiu ir to nedarysiu, gali būti, kad yra pasitikrinama informacija vieno ar kito žmogaus atžvilgiu. Bet informacija nėra renkama ir nėra daromi žvalgybos veiksmai. Tiesiog pasitikrinama duomenų bazėse, kas yra parašyta“, – aiškino D. Jauniškis.

VSD vadovo teigimu, motyvų, kodėl reikia informaciją tikrinti, gali būti daug.

„Motyvų gali būti daug: ir pagal žvalgybos informacijos poreikius, kurie yra suformuoti VGT, yra keliamos užduotys, kad rinkimų metu būtų galima žiūrėti galimą priešiškų valstybių įtaką. Dėl to mes galime pasitikrinti tam tikras personalijas, ar yra kokios informacijos. Bet jei nėra jokios neigiamos informacijos, jokie veiksmai prieš tą žmogų nėra daromi“, – tikino D. Jauniškis.

Galiausiai jis pabrėžė, kad Lietuvos žvalgyba yra neutrali ir į politinius procesus neįsitraukia.

„Kol aš būsiu direktoriumi, žvalgyba veikia ir veiks neutraliai“, – teigė D. Jauniškis, pridurdamas, kad pokyčių organizuojant žvalgybos darbą reikėtų.

„Gal šias problemas ombudsmenas išspręstų. Tad panašu, kad reikia tam tikros institucijos, kuri tokių krizių, kaip ši, metu galėtų (...) autoritetingai padaryti tyrimus ir atsakyti visuomenei į visus klausimus“, – apibendrino D. Jauniškis.

Primename, kad trečiadienį naujienų agentūra BNS paskelbė informaciją, kad VSD pareigūnas vadovybės liepimu 2018–2019 metais rinko informaciją apie kelioliką asmenų, tarp jų ir tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką, buvusį kandidatą į prezidentus Vygaudą Ušacką bei kitus asmenis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.