Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.05 10:59

Veryga: dezinfekcinis skystis prekyboje turėtų pasirodyti kitą savaitę

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.03.05 10:59

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį patikino, kad dėl galimybės pradėti gaminti dezinfekcinį skystį kreipėsi 11 įmonių, joms leidimai bus išduoti iki ketvirtadienio vakaro. Dezinfekcinis skystis prekyboje turėtų pasirodyti kitą savaitę.

Po pasitarimo Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis patikino, kad kitą savaitę tiek Lietuvos gyventojai, tiek ir įmonės greičiausiai jau kitą galės įsigyti dezinfekcinio skysčio, kuris reikalingas saugantis nuo Europoje sparčiai plintančio koronaviruso, bei kitų infekcinių ligų. Tam yra sutrumpinama leidimų išdavimo procedūra nuo 4 mėnesių iki 2 dienų.

„Kreipėsi dėl leidimų 11 Lietuvos įmonių Lietuvos, dideli ir mažesni gamintojai. Kaip šiandien buvome informuoti, leidimai šioms 11 įmonių bus iki vakaro išduoti. Kai kurios įmonės jau pradėjo gamybą“, – sakė A. Stončaitis. – „Noras yra ir pasakyti, kad nepersistengtume tą skystį pirkdami. Reikia viską daryti su protu“, – pridūrė jis.

A. Veryga patikino, kad valstybės rezervui ketinama įsigyti nebe 600 tonų, kaip minėta anksčiau, o 6 kartus mažiau, kadangi įmonių gamybos pajėgumai yra pakankami ir jos galės užtikrinti rinkos poreikį.Kiek valstybei tai atsieis – ministras sumos neatskleidė.

11 įmonių bendrai galėtų pagaminti apie 2 tūkst. tonų dezinfekcinio skysčio per mėnesį. Anot A. Verygos, tai yra labai didelis kiekis, kurio Lietuva nesunaudotų. Dėl to pirkimas į rezervą planuojamas mažesnis. Iš rezervo dezinfekciniu skysčiu būtų aprūpinamos gydymo įstaigos, švietimo įstaigos ir kitos, jeigu jos ateityje šios priemonės pritrūktų.

Visgi prasidėjus masinei gamybai įmonės raginamos šia dezinfekcine priemone rūpintis pačios. Ministerija jų iš rezervo dalinti neketina. Siūloma kreiptis į tiekėjus, su kuriais įstaigos iki šiol turėjo sutartis dėl šių priemonių tiekimo.

Ministras pridūrė, kad šiandien visos šalies gydymo įstaigos dezinfekciniu skysčiu yra apsirūpinusios.

Vyriausybės kancleris užsiminė, kad be dezinfekcinio skysčio būtų galima galvoti ir apie kitų būtinų priemonių gamybą. Galimai bus apribojimas kai kurių kitų būtinų prekių: kaukių, respiratorių, vaistų, skirtų simptominiam gydymui išvežimas iš Lietuvos, kad būtų galima laiku suvaldyti situaciją, jei ši staiga pablogėtų.

„Specialistai pateiks konkrečius vaistinius preparatus, kurių reikia simptominiam gydymui, nes, kaipžinote, specifinio gydymo šiia ligai (nuo koronaviruso – LRT.lt) nėra. Kai tik juos įvardins, bus priiminėjami sprendimai, kad jų nebūtų galima išvežti iš šalies“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

Kol kas tokia tendencija, kad vaistai būtų išvežami į kitas šalis, nėra pastebima.

Tikimasi, kad į dezinfekcinio skysčio gamybą įsitraukus 11 rinkos žaidėjų, rinka sureguliuos pačios priemonės kainą, ir ji neturėtų kilti.

„Yra duotas pavedimas Ekonomikos ir inovacijų bei Finansų ministerijoms išsiaiškinti ir pateikti siūlymus dėl stebėsenos ir dėl kainų, jeigu iškiltų poreikis valdyti situaciją“ – sakė A. Veryga.

Visgi sveikatos apsaugos ministro teigimu, dezinfekcinis skystis gyvybiškai yra būtinas tik sveikatos priežiūros įstaigoms. Likusiųjų prašo šios priemonės nepervertinti.

„Nesureikšminkime to skysčio. Taip atrodo, kad jeigu jo nebus, įvyks Lietuvoje didelė tragedija. Tai nėra pirmos eilės priemonė, ji yra pagalbinė“, – tikino A. Veryga.

Jis priminė, kad saugantis nuo koronaviruso bei kitų užkrečiamųjų ligų, reikia dažnai plauti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo higienos, vengti masinio susibūrimo vietų, vėdinti patalpas.

Gamybą galėtų pradėti penktadienį

Ketvirtadienį kosmetikos gamintoja „BIOK laboratorija“ pranešė, kad nuo penktadienio pradeda valomojo gelio rankų higienai gamybą. Bendrovė leidimą pirkti denatūruotą alkoholį, kuris naudojamas higieninio gelio gamybai, gavo pirmadienį.

„Mes „Margarita“ rankų gelio formulę, produkto efektyvumo bei dermatologinius tyrimus turėjome iš anksčiau, tačiau buvome sustabdę gamybą dėl mažos sezoninės paklausos. Išaugus poreikiui rinkoje, svarbiausia buvo greitai gauti leidimą įsigyti denatūruotą etilo alkoholį, kuris naudojamas šio gelio gamybai“, – pranešime sakė „BIOK laboratorijos“ direktorė Romualda Stragienė.

Anot įmonės atstovės, prekybos vietose pirmos partijos produktai bus kitą savaitę.

Malinauskas pasipiktinimą išliejo socialiniuose tinkluose

Nesutarimai Vyriausybės viduje dėl dezinfekcinio skysčio trūkumo kilo šią savaitę. Trečiadienį vakare premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas asmeninėje „Facebook“ paskyroje piktinosi, kad siekdamas, jog greičiau prekyboje atsirastų dezinfekcinis skystis, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovės buvo pavadintas „Vilniaus degtinės" lobistu.

„Nuolatos kėliau ir keliu klausimą, kada rankose laikysiu pirmą dezinfekcinį skystį, kurio poreikis vien valstybės reikmėms po paskutinio pasitarimo išaugo nuo 200 iki 600 tonų per mėnesį. Kol kas girdžiu daug pasiteisinimų iš ministerijos klerkų, nors pirmadienio pasitarime buvo visi institucijų atstovai, verslo atstovai, visa ministerijos vadovybė ir visi patikino tai, kas vėliau buvo pasakyta žiniasklaidai“, – rašė S. Malinauskas.

Pirmadienį SAM iš tiesų buvo surengta spaudos konferencija su potencialiais dezinfekcinio skysčio gamintojais. Per konferenciją A. Veryga žurnalistams sakė, kad ministerija artimiausiu metu turėtų išsiaiškinti dezinfekcinio skysčio formules, pagal kurias ir formuos dezinfekcinio skysčio gamybos užsakymą.

Mat naujienų portalas 15min.lt praeitą savaitę skelbė, kad „Vilniaus degtinė“ siekia pradėti masinę dezinfekcinio skysčio gamybą, bet SAM leidimą siūlė suteikti tik nekomerciniams poreikiams.

A. Veryga pirmadienį spaudos konferencijoje paskelbė, kad per parą turėtų būti rastas galutinis sprendimas su verslu dėl dezinfekcinio skysčio gamybos. Jis taip pat pažadėjo kiek įmanoma pagreitinti procesus dėl leidimų gaminti skystį išdavimo.

Įmonės „BIOK laboratorija“ vadovė R. Stragienė dar pirmadienį teigė, kad bendrovei reikia greitesnių leidimo ir žaliavos tiekimo skysčiui gaminti, tai daryti ji jau yra pasiruošusi.

„Vilniaus degtinės“ vadovas Rokas Mituzas sakė, kad įmonė norėjo atsakymų, koks bus valstybės poreikis, kada būtų galima gauti licenzijas ir pradėti gamybą.

A. Veryga pirmadienį sakė, kad sveikatos ir švietimo įstaigoms reikia maždaug 200 tonų skysčio per mėnesį, kol kas jo netrūksta.

Antradienį sveikatos apsaugos ministras LRT RADIJUI pakartojo, kad dezinfekcinio skysčio greitu metu turėtų atsirasti ne tik viešosiose įstaigose, bet ir vaistinėse. Trečiadienį jis paantrino, kad dezinfekcinio skysčio užteks visiems – šiuo metu baigiamas formuoti valstybės užsakymas gamintojams.

„Tikimės, jog rinkoje greitu metu bus galima vėl įsigyti dezinfekcinio skysčio, nes surasti sprendimai, leidžiantys esant ekstremaliai situacijai šalyje greičiau gauti leidimus tiekti rinkai dezinfekcinį skystį – ne per kelis mėnesius, o per kelias dienas“, – nurodė SAM.

Tiesa, trečiadienį SAM patikino, kad, viešojo sektoriaus – gydymo, ugdymo, švietimo, maitinimo ir kitų įstaigų – poreikis vienam mėnesiui galėtų būti apie nebe 200, o 600 tonų skysčio.

Tą patį trečiadienio vakarą S. Malinauskas pratrūko ir asmeninėje „Facebook“ paskyroje paragino sveikatos apsaugos ministrą prisiimti atsakomybę. Kas leidžia premjero patarėjui manyti, kad per savaitę dezinfekcinio skysčio gamyba nebus pradėta – jis nenurodė.

„Mes pažadėjome, kad per savaitę bus pradėta gamyba, verslininkai patikino, kad yra pasiruošę. Man nesvarbu, kurie gamintojai tai padarys, bet aš apsisprendžiau – jei tiek įdėtų pastangų ir laiko nepakanka ekstremalios situacijos metu elementaraus klausimo išsprendimui ir per kitą savaitę savo rankose nelaikysiu pirmųjų pagamintų dezinfekcinio skysčio talpų, aš pasitrauksiu iš užimamų pareigų Vyriausybėje ir asmeniškai palinkėsiu sveikatos apsaugos ministrui didžiausios sėkmės artėjančiuose rinkimuose į Seimą“, – patikino S. Malinauskas.

SAM: Tai yra asmeninė patarėjo nuomone

Tą patį vėlų trečiadienio vakarą sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė paviešino atsaką, kad S. Malinausko išsakytas pasipiktinimas yra asmeninė jo pozicija.

„SAM daro viską, ką gali, kad būtų suvaldyta situacija dėl koronaviruso grėsmės. Šiuo atveju, esant tokiai situacijai dėl viruso plitimo grėsmės, labai svarbus visų institucijų susitelkimas, vienybė ir bendras darbas. <...> Bendradarbiaujame su verslo sektoriumi, vyksta intensyvūs darbai, kad būtų galima užtikrinti turimų rezervų papildymą reikiamomis priemonėmis. Kaip jau skelbta šiandien (trečiadienį – LRT.lt), yra baigiamas formuoti vadinamasis valstybės užsakymas. Šiandien vykusiame susitikime su verslo atstovais įvardinta, kad viešajam sektoriui bus reikalinga maždaug apie 600 tonų dezinfekcinio skysčių, kuris per savivaldybes bus išdalintas gydymo, ugdymo įstaigoms, muziejams ir kitoms viešojo sektoriaus įstaigoms, kur lankosi daug žmonių. Už šias prekes verslui, žinoma, bus apmokėta.

Dezinfekcinio skysčio problema beveik išspręsta, leidimų klausimai išspręsti, yra daugiau kaip keliolika gamintojų ir tiekėjų, kurie turi leidimus ir gali teikti paslaugas. Leidimų išdavimas skubos tvarka, t.y. trumpesniais terminais, nėra kliūtis. Patikrinus dokumentus šiuo metu bent trys tiekėjai atitinka visus reikalavimus ir gamybą jau gali pradėti. Kelios įmonės patikslino reikiamus leidimus. Įmonės užsakymus įgyvendins, jei tai leis jų technologiniai pajėgumai. Kaip tik šiandien Vyriausybė, SAM prašymu, iš valstybės rezervo skyrė per 300 tūkst. eurų ekstremaliai situacijai suvaldyti. Dalis šių lėšų numatyta būtent dezinfekcinių priemonių įsigijimui. Visa ši informacija yra žinoma patarėjui. Tad SAM kviečia susitelkti, nekelti panikos, nes tai neprisideda prie efektyvesnių procesų. Dabar kaip niekad reikalingas susitelkimas“, – trečiadienį komentavo L.Bušinskaitė.

Viešas piktinimasis, nesuderinus veiksmų su Ekstremalių situacijų valdymo centro vadovu bei sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, S. Malinauską išvertė iš posto. Jis ne tik ketvirtadienį buvo patrauktas iš Ekstremalių situacijų valdymo centro Visuomenės informavimo grupės vadovo pareigų, kartu pats nusprendė atsisakyti ir premjero pareigų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16