Lietuvoje

2020.03.04 22:07

Įtampa klerkų koridoriuose: neišsprendus dezinfekcinio skysčio klausimo Malinauskas grasina pasitraukti

SAM: bent trys tiekėjai gamybą jau gali pradėti; atnaujinta 23.55
LRT.lt2020.03.04 22:07

Situacija dėl koronaviruso Lietuvoje kaista. Tiesa, ne infekcijos plitimo mastu, bet valdininkų kabinetuose.

Trečiadienio vakarą premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas socialiame tinkle pasidalino įrašu, kuriame žeria priekaištus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) klerkams.

Anot S. Malinausko, jis SAM atstovės buvo pavadintas įmonės „Vilniaus degtinė“ lobistu, nes bandė kelis kartus kelti klausimą dėl dezinfekcinio skysčio gamybos ir tarėsi su šios verslo įmonės atstovu.

„Pirmadienį suorganizavau susitikimą SAM. Antradienį Vyriausybėje susitikau su vienintelės spirito gamyklos Lietuvoje vadovu Vyriausybėje. Nuolatos kėliau ir keliu klausimą, kada rankose laikysiu pirmą dezinfekcinį skystį, kurio poreikis vien valstybės reikmėms po paskutinio pasitarimo išaugo nuo 200 iki 600 tonų per mėnesį“, – tokius priekaištus esą išgirdo S. Malinauskas.

Kaip rašo Vyriausybės vadovo patarėjas, kol kas jis girdi daug pasiteisinimų iš ministerijos klerkų, nors pirmadienio pasitarime buvo visi institucijų atstovai, verslo atstovai, visa ministerijos vadovybė ir visi patikino tai, kas vėliau buvo pasakyta žiniasklaidai.

„Už žodžius reikia prisiimti atsakomybę. Aš turiu įgaliojimus tvarkyti tik komunikaciją, bet tai irgi daug. Mes pažadėjome, kad per savaitę bus pradėta gamyba, verslininkai patikino, kad yra pasiruošę“, – rašo S. Malinauskas ir tikina, kad šiuo metu, kuomet šalyje paskelbta ekstremali situacija, nėra svarbu, kokia įmonė padėtų pagaminti reikalingą dezinfekcinį skystį.

S. Malinauskas savo įraše nusiteikęs ryžtingai – jei per kitą savaitę savo rankose nelaikys pirmųjų pagamintų dezinfekcinio skysčio talpų, tikina pasitrauksiantis iš užimamų pareigų Vyriausybėje.

„Man nesvarbu, kurie gamintojai tai padarys, bet aš apsisprendžiau – jei tiek įdėtų pastangų ir laiko nepakanka ekstremalios situacijos metu elementaraus klausimo išsprendimui ir per kitą savaitę savo rankose nelaikysiu pirmųjų pagamintų dezinfekcinio skysčio talpų, aš pasitrauksiu iš užimamų pareigų Vyriausybėje ir asmeniškai palinkėsiu sveikatos apsaugos ministrui didžiausios sėkmės artėjančiuose rinkimuose į Seimą“, – apie savo galimą pasitraukimą kalba S. Malinauskas.

Premjero patarėjas čia pat ragina visus būti budriais – vienas koronaviruso atvejis šalyje gali būti apgaulingas, nesiėmus greitų ir reikalingų sprendimų šis skaičių gali padidėti žaibiškai.

„Neužmikim su tuo vienu atveju. Jų labai greitai gali būti dešimt. Negalvokim, kad draugaujam su žiniasklaida. Pirma klaidai ir tai baigsis. Visuomenė turi reikalauti iš politikų ir valdininkų, kad jie arba padarytų darbą, arba eitų lauk“, – svarsto premjero patarėjas.

SAM atstovė: šiuo metu bent trys tiekėjai atitinka visus reikalavimus ir gamybą jau gali pradėti

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja ryšiams su visuomene Lina Bušinskaitė LRT.lt komentare teigia, kad dezinfekcinio skysčio problema jau beveik išspręsta, tartasi su verslu, dalis kurio jau turi reikiamus leidimus pradėti gamybą.

„Tai asmeninė patarėjo nuomonė. SAM daro viską, ką gali, kad būtų suvaldyta situacija dėl koronaviruso grėsmės. Šiuo atveju, esant tokiai situacijai dėl viruso plitimo grėsmės, labai svarbus visų institucijų susitelkimas, vienybė ir bendras darbas. Šis virusas plinta visame pasaulyje, jis naujas, su panašiais iššūkiais susiduria ir kitos šalys. Ne tik Lietuva. Bendradarbiaujame su verslo sektoriumi, vyksta intensyvūs darbai, kad būtų galima užtikrinti turimų rezervų papildymą reikiamomis priemonėmis. Kaip jau skelbta šiandien, yra baigiamas formuoti vadinamasis valstybės užsakymas. Šiandien vykusiame susitikime su verslo atstovais įvardinta, kad viešajam sektoriui bus reikalinga maždaug apie 600 tonų dezinfekcinio skysčių, kuris per savivaldybes bus išdalintas gydymo, ugdymo įstaigoms, muziejams ir kitoms viešojo sektoriaus įstaigoms, kur lankosi daug žmonių. Už šias prekes verslui, žinoma, bus apmokėta“.

Dezinfekcinio skysčio problema beveik išspręsta, leidimų klausimai išspręsti, yra daugiau kaip keliolika gamintojų ir tiekėjų, kurie turi leidimus ir gali teikti paslaugas. Leidimų išdavimas skubos tvarka, t.y. trumpesniais terminais, nėra kliūtis. Patikrinus dokumentus šiuo metu bent trys tiekėjai atitinka visus reikalavimus ir gamybą jau gali pradėti. Kelios įmonės patikslino reikiamus leidimus. Įmonės užsakymus įgyvendins, jei tai leis jų technologiniai pajėgumai“, – LRT.lt atsakyme teigė ministro patarėja.

L. Bušinskaitė pabrėžia, kad visa ši informacija premjero patarėjui S. Malinauskui yra žinoma, todėl šiuo metu geriausias sprendimas būtų susitelkti darbui, o ne panikuoti.

„Kaip tik šiandien Vyriausybė, SAM prašymu, iš valstybės rezervo skyrė per 300 tūkst. eurų ekstremaliai situacijai suvaldyti. Dalis šių lėšų numatyta būtent dezinfekcinių priemonių įsigijimui. Tad SAM kviečia susitelkti, nekelti panikos, nes tai neprisideda prie efektyvesnių procesų. Dabar kaip niekad reikalingas susitelkimas“, – į S. Malinausko karštą reakciją LRT.lt atsakymą pateikė SAM atstovė.

LRT.lt primena, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar trečiadienį ramino, kad dezinfekcinio skysčio užteks visiems – šiuo metu baigiamas formuoti valstybės užsakymas gamintojams.

„Tikimės, jog rinkoje greitu metu bus galima vėl įsigyti dezinfekcinio skysčio, nes surasti sprendimai, leidžiantys esant ekstremaliai situacijai šalyje greičiau gauti leidimus tiekti rinkai dezinfekcinį skystį – ne per kelis mėnesius, o per kelias dienas“, – nurodė SAM.

Anot ministerijos, viešojo sektoriaus – gydymo, ugdymo, švietimo, maitinimo ir kitų įstaigų – poreikis vienam mėnesiui galėtų būti apie 600 tonų skysčio.

„Dezinfekcinį skystį įmonės pristatytų į konkrečias savivaldybės teritorijoje veikiančias viešąsias įstaigas. Galutiniai sprendimai dėl kiekių bus priimti artimiausiomis dienomis“, – komentare BNS nurodė ministerija.