Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.04 21:17

Jauniškis dėl VSD sukrėtusio skandalo turi daug „galbūt“ versijų: nuo verslo bei rinkimų iki paties ateities poste

Sekė ar nesekė saugumiečiai tuomečio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmonių ir diplomato Vygaudo Ušacko?

Apie tai – šiandien laidoje, kurioje dalyvauja Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.

Dienos tema. Jauniškis dėl VSD sukrėtusio skandalo turi daug „galbūt“ versijų: nuo verslo bei rinkimų iki paties ateities poste

– Pone Jauniški, ar galite prisiekti, garantuoti savo reputacija, kad to sekimo, apie kurį kalba V. Bakas, ir to sąrašo asmenų nebuvo?

D. Jauniškis: Ko gero, 9-ą kartą ir tikrai patvirtinu: nebuvo to sekimo ir galiu prisiekti, kuo tik jūs norite, savo reputacija, kad jokių sekimo veiksmų nebuvo, kaip jūs sakot, „saugumiečiai“ nedarė. Tiesą sakant, toks posakis yra žeidžiantis. Žvalgybininkai mes esame. Tų asmenų atžvilgiu jokie sekimo veiksmai nebuvo daromi.

– Tačiau Vygaudas Ušackas tvirtina, kad štai VSD pareigūnai buvo susisiekę su jo komandos nariais, kad juos baugino, siekdami atgrasyti nuo dalyvavimo rinkimuose. Ir štai šiandien V. Ušackas, kuris pasitraukęs į verslą, tai pareiškė.

D. Jauniškis: Labai įdomus pareiškimas. Pirmiausia reikėtų pagrįsti turbūt įrodymais, ar tikrai taip buvo. Sakykim, jeigu pareigūnai ir buvo susitikę, kalbėjosi su komandų nariais, ar tai yra spaudimas kažkoks rinkimų kampanijos metu, ar tiesiog galbūt pokalbis, ir tiek. Čia kaip interpretuojama. Aš labai norėčiau matyti įrodymus ant stalo, ar tikrai buvo daromas kažkoks spaudimas, ar dar kažkas, ar bent bandymas daryti įtaką. Aš tai labai stipriai abejoju.

– Kaip jūs visą šitą susidariusią situaciją aiškinatės? Kas čia nutiko?

D. Jauniškis: Dar kartą pasakysiu, kad ta situacija man yra visiškai nauja. Galėjau įtarti, kad yra kalbama apie VSD, kai prieš porą savaičių ponas Vladas pradėjo kalbėti apie vieną iš nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų, apie kažkokius veiksmus. Buvo tų įtarimų, bet aš tikrai negalvojau ir neturėjau tos informacijos, kokiu čia kontekstu yra kalbama.

Tą informaciją, turbūt kaip ir daugelis Lietuvos žmonių, pamačiau šiandien. Tas pavardes ir kitą informaciją. Tai kaip aš galiu dabar vertinti. Manau, pirmiausia mums turėtų susigulėti galvose, kas iš tikrųjų čia darosi. To vertinimo, kadangi nesu politikas, esu pareigūnas, nelabai norėčiau daryti. Čia gali būti įvairių versijų. Gal yra susijęs su MG šiuo metu vykstančia byla, šiandien yra posėdis, gal susijęs su mano karjera, čia gali būti įvairių spėjimų.

– Gal su artėjančiais rinkimais?

D. Jauniškis: Galbūt su rinkimais. „Galbūt“ versijų gali būti daug, bet kur yra tikroji tiesa, mes nežinom.

– Gal reikėtų televizijos žiūrovams paaiškinti, ką rinkimų metu daro VSD. Šiuo atveju jūs lyg ir pripažinote, kad stebite aplinką. Galite stebėti kandidatų į prezidentus aplinką. Ar tai yra tiesa, kad jeigu pasiskelbę kandidatai ir jų aplinkoje, tarkim, įsipainiojęs žmogus, turintis ryšių su nedraugiškomis valstybėmis, kad VSD apie tai sužinos ir informuotų tą, ką reikia?

D. Jauniškis: Be abejo, jeigu tam tikra informacija mus pasieks, žinoma, kad tirsime tą atvejį. Bet noriu atskirti du dalykus. Yra informacijos rinkimas apie žmogų ir informacijos pasitikrinimas. Tai pas mus yra daug sąrašų, per kuriuos tiesiog ta informacija yra pasitikrinama. Kandidatai į prezidentus irgi nėra išimtys, be jokios abejonės. Mes turime stebėti jų aplinką, kad nebūtų žmonių, kurie piktybiškai bandytų paveikti ar pakenkti tam pačiam kandidatui per rinkimų kampaniją.

– Bet to negalima vadinti sekimu.

D. Jauniškis: Tai nėra sekimas. Tai tiesiog informacijos tikrinimas. Nebent ta informacija būtų tokia rimta ir nekeltų abejonių. Tada jau imamasi kitokių veiksmų. Bet tie tyrimai vyksta labai ilgai. Aš tik tiek galiu pasakyti.

– Ponas Bakas paviešino tą asmenų sąrašą. Ten tikrai yra įdomių pavardžių. Tarkime, LRT laidų vedėja Zita Kelmickaitė, taip pat Beata Nicholson. Ar galite ir jomis domėtis? Ar taip galėjo būti? Kokiu pagrindu?

D. Jauniškis: Domėtis turbūt galime kiekvienu piliečiu, jeigu matome pagrindą. Bet tikrai nedarome to be pagrindo.

– Bet, tarkim, jeigu kažkuri iš jų būtų atsistojusi šalia kandidato į prezidentus, jūs galėtumėte pasidomėti, kas yra šis asmuo?

D. Jauniškis: Turbūt galėtume pasidomėti, ar nėra kažkokių bandymų paveikti tą asmenį, čia pagrindinis dalykas. Matyt, pasitikrinti savo duomenų bazėse, ar mes neturime kokios nors informacijos, turiu omeny, blogos informacijos, apie vieną ar kitą žmogų, tai tas yra daroma. Aš labai atvirai sakau, bet tai liečia toli gražu ne visus Lietuvos žmones. Matyt, yra žmonės, kur gali būti rizika, kad juos gali kažkas paveikti.

– Bet tos pavardės, kurios nuskambėjo viešojoje erdvėje, – ir prezidento dabartinių patarėjų, ir, tarkim, kolegių LRT laidų vedėjų, galite patvirtinti, kad galbūt buvo domėtasi jomis?

D. Jauniškis: Galbūt buvo, galbūt ne, reikėtų man, ko gero, grįžti ir pasitikrinti šituos dalykus, bet aš tik sakau, kad ta galimybė yra. Be jokios abejonės. Jau kelintą kartą sakau: tai yra tiesiog lindimas į mūsų virtuvę, apie kurią nelabai norėčiau kalbėti. Manau, ir taip jau yra daug išnešta informacijos, kuri kažkiek diskredituoja šitą instituciją. Ar mums reikia dabar to chaoso? Turbūt ne.

– Kam gali būti naudingas tas institucijos diskreditavimas? Ir prezidentas Gitanas Nausėda panašiais žodžiais kalbėjo, kad tokie dalykai pavojingi valstybei.

D. Jauniškis: Naudinga gali būti daug kam, įvardytoms priešiškoms valstybėms gali būti naudinga, kad pas mus vyksta tam tikras chaosas, gal kažkokiems politikams dar naudinga ta situacija. Bet ta situacija nėra nė vienam iš mūsų gera ir geruoju nesibaigs.

– Ko, jūsų nuomone, siekė Vytautas Bakas savo šiandieniu pareiškimu?

D. Jauniškis: Nežinau, nelabai norėčiau komentuoti politikų pareiškimų, matyt, jis turi savo motyvų, kuriuos, tikiuosi, ateityje pamatysim.

– Visa ši istorija prasidėjo dėl aukšto rango žvalgybininko liudijimo. Ponas Bakas sako, kad juo tiki. Ar teisingai suprantu, kad jūs iki šiol nežinote, kas šis žmogus?

D. Jauniškis: Matyt, aš nelabai galiu žinoti, nes jis, kiek man dabar yra žinoma, gali būti saugomas Pranešėjų įstatymo. Galima būtų spėlioti, bet aš tiesiog dabar sakau labai atvirai – nežinau, kas tas žmogus.

– Kaip įsivaizduojate tolesnį darbą? Tai reiškia, kad tarp jūsų yra žmogus, informatorius, kuris galbūt tiesą sakė, galbūt suklydo, interpretavo arba dezinformavo.

D. Jauniškis: Darbą vis tiek turėsime tęsti ir institucija jį tęs. Kalba eina dabar jau turbūt tiktai apie vieną žmogų – ar vienas žmogus gali dabar sugadinti visą institucijos darbą, tikrai to dalyko nematau. Dirbsime, kaip dirbę, matyt, bet aišku, kad pasitikėjimo vieniems kitais tai neįneša. Tikiuosi, kad anksčiau ar vėliau atsiras žmogus, kuris atvirai ateis ir pasakys, kažkaip turėsime spręsti tą problemą.

– Kokią matote išeitį? Šiandien premjeras pareiškė, kad tai arba to žvalgybos pareigūno dezinformacija, arba neteisėtas vienos institucijos elgesys, kitaip tariant, Valstybės saugumo departamento. Kas dabar galėtų būti tas arbitras, kuris pasakytų, kas buvo teisus, kas šiuo atveju melavo? Generalinė prokuratūra vykdė tyrimą, nusikaltimo sudėties nerado, Specialiųjų tyrimų tarnyba taip pat darė, tačiau dabar ir premjeras ragina, galbūt padėtų politinis tyrimas Seime.

D. Jauniškis: Ar tas politinis tyrimas padėtų – galbūt, nežinau, aš ne politikas.

– Bet ar jūs turite svertų įrodyti, pateikti dokumentus, kiek leidžia įstatymas, kad šitas spekuliacijas pabaigtumėte?

D. Jauniškis: Jeigu žiūrėtume į situaciją, tai tiek prokuratūra, tiek Specialiųjų tyrimų tarnyba šitą situaciją tyrė, kaip vėliau paaiškėjo, jie nemato pretekstų jokiam ikiteisminiam tyrimui. Tai, manau, šita situacija kaip ir turėtų būti uždaryta, mano galva. Jeigu ten neteisėtų veiksmų neįžvelgta ir nepasakyta, kad yra kažkokie pažeidimai, gal mes tuo ir galėtume pabaigti. Jei pradėsime kitus tyrimus daryti, nežinau, kur nueisime.

– Bet kai kurie politikai sako, kad iš to, ką išgirdo šiandien iš pono Bako informacijos, galbūt reikėtų tyrimą vis dėlto atlikti, nes klausimų kyla.

D. Jauniškis: Politikams daryti įtakos tikrai neturiu teisės ir to tikrai nedarysiu. Kiekvienas politikas yra žmogus, kuris turi savo nuomonę, ir čia pakomentuoti aš nelabai galiu. Jie, matyt, mato situaciją kažkaip kitaip, tai nelabai ką galiu pasakyti.

– Pone Jauniški, neabejotinai suduota žala VSD ir bandoma įtraukti arba parodyti, kad VSD dalyvauja politiniuose procesuose. Kaip gelbėsite tą reputaciją? Ką dabar būtų verta daryti?

D. Jauniškis: Manau, siūlyti galime tik sąžiningai atlikdami savo darbą ir eidami teisybės keliu. Aš visą gyvenimą tą dariau ir darysiu. Tiek dirbdamas kariuomenėje, tiek VSD.

Manau, kad turim darbais įrodyti, ne žodžiais, kad esame patikima organizacija. Aš visiškai neabejoju VSD patikimumu. Ar vienas žmogus gali sugadinti instituciją – taip, gali uždėti tam tikrą dėmę, kuri, manau, vis tiek išnyks laikui bėgant. Bet dabar tik bendru darbu ir susitelkimu galime įrodyti, kad ta institucija funkcionali, ji veikia ir galų gale turi piliečių pasitikėjimą.

– Balandį baigiasi jūsų kadencija. Ar esate apie tai kalbėjęs su premjeru, su prezidentu, ar jūsų kandidatūra jus tenkintų? Ar jums siūlytų dar kartą vadovauti šiame poste?

D. Jauniškis: Labai nenorėčiau čia komentuoti. Manau, kad mes šiandien išgirdome iš premjero ir iš prezidento palaikymą, suprantu kaip tokį gerą ženklą.

– Jis lyg ir palaiko, iki šiol pasitikėjo, tačiau galbūt sakytų, kad reikia tyrimo?

D. Jauniškis: Čia premjeras turbūt pasakė, bet iš prezidento to nesu girdėjęs, čia yra jų apsisprendimas. Aš būčiau pasiryžęs tęsti, tai jeigu jie mato mane šitoje pozicijoje, matyčiau prasmę ir čia matau daug darbų, kuriuos galima būtų padaryti šioje institucijoje. Aš turbūt neatsisakyčiau, jeigu būtų toks siūlymas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi