Lietuvoje

2020.03.04 16:02

Jauniškis neigiamai vertina informaciją apie VSD: kokių pajėgumų reikia, kad sektum tiek žmonių?

atnaujinta 16.17

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis LRT TELEVIZIJAI teigė neigiamai vertinantis buvusio užsienio reikalų ministro, ilgamečio diplomato Vygaudo Ušacko pasisakymus esą prezidento rinkimų kampanijos metu VSD pareigūnai buvo susisiekę su jo komandos nariais ir juos baugino, siekdami atgrasyti nuo dalyvavimo kampanijoje.

„Vertinu labai sakyčiau neigiamai. Pirmiausia manau turėtų būti pateikti įrodymai, kad tokie dalykai buvo, ar buvo gąsdinama, o galbūt tiesiog buvo pasikalbama, norint padėti ar išsiaiškinti tam tikrą situaciją, čia viską reikėtų patikrinti. Bet bauginimo kaltinimus vertinu keistai“, – sakė D. Jauniškis.

Kaip naujienų agentūra BNS paskelbė trečiadienį ryte, aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybės nurodymu 2018-2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Šiuo metu versle dirbantis V. Ušackas taip pat sakė, kad buvo sulaukęs įspėjimų, jog jį akylai stebi specialiosios tarnybos.

„Sugrįžęs į Lietuvą ir besiruošdamas rinkimų kampanijai dėl dalyvavimo prezidento rinkimuose ir kampanijos metu esu gavęs keletą įspėjimų iš įvairių žmonų, buvusių ir esamų tarnybose, kurie mane įspėjo, jog tarnyboms duotas nurodymas mane akylai stebėti ir prieš mane ruošiamas sisteminis išpuolis klijuojant prorusiško kandidato etiketę“, – BNS trečiadienį sakė V. Ušackas.

D. Jauniškio teigimu, jeigu rinkimų metu VSD privalo žiūrėti į informaciją iš prizmės, ar nėra priešiško priėjimo prie kandidato, nes kiekvienas iš jų gali potencialiai tapti šalies vadovu.

„Tam, kad jie galėtų ramiai tęsti savo rinkiminę kampaniją, kad nebūtų kažkokių kėslų, pasikėsinimų ar priėjimų prie jų iš Rusijos pusės, ar iš kitų šalių, tą informaciją reikia patikrinti. Bet aš atkreipiu dėmesį, ką reiškia rinkti informaciją ar pasitikrinti tą informaciją? Rinkti informaciją reiškia sekti žmogų, o tam, kad sektum žmogų, tu turi sankcionuoti veiksmus, nežinau, kokius čia pajėgumus reikia turėti, kad sektum tokį sąrašą žmonių“, – dėsto jis.

Pasak D. Jauniškio, rinkimų metu patikrinama visų kandidatų aplinka, kad jie galėtų kuo ramiau dirbti su joje esančiais žmonėmis.

„Galiu pasakyti skaičius, kad oficialiai praėjusiais metais 80 tūkst. tokių patikrų ir išvadų pateikta. Tai čia ne žmonės dirba, dirba mašinos, yra tam tikra informacija duodama kompiuteriams, jie ją apdoroja ir pateikia tam tikrą informaciją apie tą žmogų, yra kažkokia neigiama informacija apie tą žmogų, ar nėra, ir tiek“, – supažindina jis.

Kiek anksčiau VSD trečiadienį griežtai paneigė žvalgybos pareigūno pateiktą informaciją, esą jis rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą V. Ušacką.

„Griežtai paneigiame žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. VSD tikrai nerinko ir neteikė jokios informacijos apie minimus asmenis“, – BNS sakė VSD atstovė Aurelija Katkuvienė.

Tačiau LRT TELEVIZIJAI paklausus, ar tokiu atveju VSD ne rinko, o tik tikrino informaciją ir ar tai darė apie visus kandidatus, D. Jauniškis teigė, kad „tikrinama daug žmonių“.

„Ir ta informacija ateina įvairiais kanalais, taip pat ir pasitikėjimo linija, kuri VSD yra įsteigta. Negaliu pasakyti, ar čia visi buvo tikrinti, bet kad tikrinama žmonių dalis buvo tai buvo“, – aiškina jis.

Anot D. Jauniškio, yra tikrinama informacija, ar nėra tokių asmenų, kurie bandytų prieiti ar paveikti kandidatą.

„Čia labai natūralus procesas, nieko nusikalstamo turbūt nėra, tu pasitikrini informaciją, kuri gaunama apie vieną ar kitą žmogų. Yra patikrinama informacija, ar nėra kažkokio šleifo, kad nebūtų kažkokių tų vadinamų priėjimų iš priešiškos šalies“, – sako jis.

S. Skverneliui trečiadienį pareiškė, kad jis pasitiki D. Jauniškiu, bet šiai situacijai yra dvi galimybės: arba buvusiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Vytautui Bakui buvo pateikti neteisingi duomenys, arba, jeigu jie buvo teisingi, tai rodo „labai rimtas problemas institucijų viduje“.

Tačiau D. Jauniškis tikina, kad VSD dirba remdamiesi visomis įstatymų normomis, pagal nustatytus reikalavimus ir tikrai nedaro jokių nelegalių ar nesankcionuotų veiksmų.

Visas pokalbis su D. Jauniškiu – įraše:

Darius Jauniškis: Vidaus saugumo departamentas ne sekė, o tikrinosi informaciją apie kandidatus