Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.04 14:45

Grybauskaitė nekomentuoja pranešimo apie VSD rinktą informaciją

atnaujinta 15.02

Teisėsaugos institucijos ir kadenciją baigusi Dalia Grybauskaitė sako negalinti komentuoti informacijos, susijusios su pranešimu apie Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklą prezidento rinkimų kampanijos išvakarėse. O buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas teigia, kad Lietuvos specialiosios tarnybos išnaudotos rinkimų kovai.

Kadenciją baigusi prezidentė D. Grybauskaitė teigia negalinti komentuoti pranešimo apie Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklą rinkimų išvakarėse, nes neturi apie tai informacijos.

„Negalime komentuoti to, ko nežinome“, – BNS atsiųstame komentare teigė prezidentės biuras.

Teisėsauga situacijos nekomentuoja

Teisėsauga sako negalinti komentuoti informacijos apie VSD dėl duomenų konfidencialumo

Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba pabrėžė, kad informacija apie atliktus veiksmus ir priimtus sprendimus buvo pateikta uždarame Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje.

„Tais atvejais, kai pateiktas paklausimas yra sietinas su tomis prokuratūrai atitinkamais įstatymais nustatytomis funkcijomis, kurios įpareigoja prokuratūrą užtikrinti duomenų konfidencialumą, prokuratūra neturi galimybės paneigti ar patvirtinti paklausimuose nurodomų teiginių bei atsakyti į pateiktus klausimus“, – BNS sakė prokuratūros atstovė Elena Martinonienė.

„Tais atvejais, kai informacija yra susijusi su duomenų konfidencialumo užtikrinimu, tokių situacijų plačiau komentuoti negalime“, – teigė STT atstovė Renata Keblienė.

Trečiadienį buvo paviešinta informacija, jog aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad VSD vadovybės nurodymu 2018-2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

VSD pareiškė, kad nerinko ir neteikė jokios informacijos apie minimus asmenis.

Bakas: informacija apie keliasdešimt asmenų rinkta be jokio pagrindo

„Politikai negali tarnybų prašyti ar daryti spaudimą dėl kokios nors informacijos, naudotis ja politinėje kovoje su politiniais konkurentais arba siekti kokios nors asmeninės naudos“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė politikas, komentuodamas BNS paskelbtą medžiagą apie galimą neteisėtą duomenų rinkimą Valstybės saugumo departamente (VSD).

V. Bakas pabrėžė, kad informacija apie keliasdešimt asmenų rinkta be jokio pagrindo, tokios užduoties nebuvo davusi Valstybės gynimo taryba.

„Mano nuomone, informacija, kuri buvo gauta iš specialiųjų tarnybų, galimai buvo naudojama politinėje kovoje prieš politinius oponentus. Toks mano vidinis vertinimas“, – sakė jis.

Pernai iš pareigūno gautą medžiagą apie galbūt neteisėtą duomenų rinkimą V. Bakas buvo perdavęs teisėsaugai, bet ši atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą.

Tačiau politikas neatskleidžia, ar pernai jam pateiktame pranešime apie galimus pažeidimus nurodyta, kokių politikų ar politiko užsakymu galbūt neteisėtai rinkta informacija.

„Nenorėčiau komentuoti, daugiau galėčiau pasakyti tik, jeigu būtų parlamentinis tyrimas“, – teigė V. Bakas.

Jis taip pat sakė visiškai pasitikįs pranešėju.

„Visiškai pasitikiu pranešėju, tai sąžiningas, patyręs, savo darbą išmanantis pareigūnas“, – kalbėjo V. Bakas.

Jis vylėsi, kad Seime vis dėlto bus atliktas parlamentinis tyrimas pagal pernai jo gautą medžiagą.

„Tikrai norėčiau pakviesti visus ramiai reaguoti, įvertinti kiekvienam iš mūsų tą situaciją, galbūt paklausti, ar toks informacijos rinkimas apie niekuo dėtus asmenis, apie daugybę asmenų yra priimtinas demokratinėje valstybėje, ar tokia rinkimų kova, kuri galimai buvo išnaudojant kai kuriuos specialiųjų tarnybų pareigūnus, yra normali praktika, ar būtent taip mes konstruosime savo politinę ir demokratinę sistemą“, – kalbėjo Seimo narys.

Jis sakė trečiadienį su turima medžiaga supažindinęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narius.

Aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs tuometinį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką V. Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir apie Vygaudą Ušacką.

VSD griežtai paneigė šią informaciją. „Griežtai paneigiame žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. VSD tikrai nerinko ir neteikė jokios informacijos apie minimus asmenis“, – BNS sakė VSD atstovė Aurelija Katkuvienė.

Seimo valdyba praėjusią savaitę nusprendė neinicijuoti parlamentinio tyrimo, remdamasi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Dainiaus Gaižausko rekomendacija. Išklausius teisėsaugos vadovų informacijos, komiteto pirmininkas paskelbė, kad pranešimas dėl galimai neteisėtai rinktos informacijos nepasitvirtino, „nusikaltimo greičiausiai nebuvo“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi