Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.04 11:33

Atšaukus Kovo 11-osios renginius, Kirkilas siūlo pavasario sesiją atidaryti Landsbergiui

atnaujinta 12.49

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas, reaguodamas į dalies Kovo 11-osios renginių atšaukimą, Seimo valdybos metu pasiūlė pavasario sesijos pradžios proga leisti pasisakyti pirmajam atkurtos Nepriklausomos Lietuvos vadovui – Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui.

Pasak G. Kirkilo, šis sprendimas bent iš dalies leistų kompensuoti Kovo 11-osios nukeltus renginius, kurių metu buvo numatytas jau tradicinis V. Landsbergio sveikinimas.

„Gal mes sesijos atidarymo proga duokime Vytautui Landsbergiui pakalbėti. (...) Duokime pasisakyti. Vis tik Seimas pradeda, Seimas susirenka“, – sakė G. Kirkilas. Seimo valdyba nutarė pasiūlymą apsvarstyti.

Nepaisant to, Seimo valdyba ir toliau laikosi pozicijos patalpose vykstančius Kovo 11-osios renginius nukelti į gegužės mėnesį.

Seimo valdybos sprendimą atšaukti Kovo 11-osios renginius parlamente palaiko ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Nemanau, kad jūs priėmėte perteklinį sprendimą“, – Seimo valdybos posėdyje patikino A. Veryga.

Visgi, pasak sveikatos apsaugos ministro, nukelti renginius kol kas tėra rekomendacija, kuri situacijai kintant gali tapti ir privalomu nurodymu.

„Rekomendacija gali virsti imperatyvu – tokiu atveju, jei liga nevaldomai pradėtų plisti nuo gyventojo gyventojui. Tada tai nebūtų rekomendacija, o būtų nurodymas stabdyti renginius“, – pažymėjo jis.

ELTA primena, kad Seimo valdyba, atsižvelgdama į tai, kad Lietuvos Respublikoje paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, ir į sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo – rekomendacijas, nusprendė atšaukti visus iki balandžio 30 d. uždarose patalpose numatytus renginius Seime.

Dalis Kovo 11-osios renginių perkelti į gegužę

Dėl koronaviruso grėsmės dalis Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio renginių nukelti į gegužę, tačiau plenarinių posėdžių Seimas neplanuoja atšaukti.

„Perkeliame Kovo 11-osios renginius, kurie programoje buvo numatyti uždarose erdvėse, patalpose, į gegužės 14–15 dienas, į Steigiamojo Seimo šimtmečiui skiriamų renginių programą“, – trečiadienį po Seimo valdybos posėdžio BNS sakė pirmoji parlamento vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė.

Valdyba patvirtino Kovo 11-osios renginių programą. Pagal ją, kovo 10-ąją numatyta pagerbti signatarus Antakalnio kapinėse Vilniuje, o vakare ant Stalo kalno sostinėje bus degami laužai, skambės dainos.

Kovo 11-ąją vyks tradicinė gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo „Žinia“ Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje. Vidurdienį bus pakeltos trijų Baltijos valstybių vėliavos, vėliau Gedimino prospektu žygiuos Lietuvos, Latvijos ir Estijos karinių orkestrų paradas, numatytos eitynės su trispalve, arkikatedroje bus aukojamos šv. Mišios, Katedros aikštėje koncertuos orkestrai, o vakare šventinis koncertas vyks Nepriklausomybės aikštėje. Šventiniai fejerverkai turėtų šauti tuo metu, kai buvo paskelbta nepriklausomybė – 22.44 valandą.

„Signatarai išeis pasveikinti, moksleiviai koncertuos, bus puikios grupės pakviestos. Manau, kad šventiškumo bus pakankamai daug. Ir to labiausiai siekiame, nes Kovo 11-oji mums visiems yra ypač svarbi“, – teigė R. Baškienė.

Tuo metu kovo 11-ąją turėjęs vykti iškilmingas minėjimas perkeltas į gegužę, kai bus švenčiamas Steigiamojo Seimo šimtmetis.

„Ekstremali situacija įpareigoja mus būti atsakingais ir ypač būti atsakingais dėl tų žmonių, kurie yra rizikos grupėje. Žinome, kad signatarai yra garbaus amžiaus, ir mes juos labiausiai norime saugoti“, – sakė Seimo vicepirmininkė.

Ji atkreipė dėmesį, kad istorinė Kovo 11-osios salė, kur turėjo vykti iškilmingas minėjimas, yra prastai vėdinama.

Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė BNS sakė apgailestaujanti dėl nukeltų dalies renginių.

„Labai gaila. Mano galva, tai pertekliniai dalykai, bet yra kaip yra“, – teigė ji.

Seimas dirbs įprastai

Kitą savaitę Seimas pradės pavasario sesiją. Pasak R. Baškienės atšaukti Seimo plenarinių, komitetų, komisijų posėdžių neketinama.

„Seimo plenarinių posėdžių salę turime puikią: ir ventiliavimas, ir darbas organizuotas su dažnesnėmis pertraukomis bei vėdinimu tikrai galės vykti. Seimo darbas nesustos, kaip ir komitetų ar komisijų darbas“, – teigė ji.

Trečiadienį Seimo valdyba taip pat papildė penktadienio sprendimą, kad parlamento rūmuose gali būti rengiamos ir spaudos konferencijos, o atšaukti tik masiniai renginiai.

„Spaudos konferencijos galimos, komiteto, komisijų posėdžiai gali vykti. Mes tik siūlome visiems įvertinti tam tikras rizikas – galbūt nekviesti tiek daug klausytojų, tiek daug suinteresuotų asmenų, kaip dažnai būna“, – sakė R. Baškienė.

Parlamento vicepirmininkas „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas per Seimo valdybos posėdį pasiūlė antradienį, kovo 10-ąją, pradedant pavasario sesiją žodį suteikti ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui.

„Gal vis dėlto sesijos atidarymo proga duokime Vytautui Landsbergiui pasisakyti. Gal tiek kompensuokime“, – sakė jis.

Dėl paskelbtos ekstremalios situacijos kilus koronaviruso plitimo grėsmei Seimas yra atšaukęs masinius renginius uždarose patalpose, tarp jų – ir Kovo 11-osios minėjimą.

1990 metų kovo 11 dieną Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas paskelbė atstatantis nepriklausomą Lietuvos valstybę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi