Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.04 11:26

Lietuvoje mažėja senjorų, kurie perkopia šimtmetį, tačiau patys senoliai optimizmo nepraranda

Lietuvoje mažėja senjorų, kurie perkopia šimtmetį. Nuo 2015-ųjų iki pernai jų sumažėjo iki pusantro šimto. Patys senjorai sako neprarandantys optimizmo, nors senstant prastėja sveikata, ypač sunku moterims, kurios vienišos lieka dažniau nei vyrai.

Puokštės gėlių poniai Antaninai gula ant kelių nuo pat ryto. Gimtadienį švenčianti moteris tapo šimtamete. Visą amžių nugyvenusi Pagirių gyventoja sako, kad šimtas metų, tai ne šimtas dienų, tačiau pozityvumo nepraranda.

„Nugyvenau – net nemačiau, kaip prabėgo šimtas metų“, – LRT TELEVIZIJAI sako šimtametė Antanina Jaraminienė.

Su vyru tris dukras užauginusi moteris entuziastinga mezgėja: šio hobio atsisakė tik prieš penkerius metus.

Žinios. Lietuvoje mąžta senjorų, kurie perkopia šimtmetį: tiesa, patys senoliai optimizmo nepraranda

„Tai pirmiausia mama išmokino kojines megzti, o po to su vašeliu servetėles, palaidinių turiu prisimezgusi, pirma mokytoja buvo mama“, – pasakoja šimtametės dukra Stasė Pacevičienė.

Pernai Lietuvoje gyveno 71 šimtametis. Gyventojų, kurie buvo 100 metų ir vyresni, nuo 2015-ųjų mažėjo. Tada jų buvo pustrečio šimto, o jau 2019-aisiais – 228. Išankstiniai šių metų duomenys rodo pakilimą.

„Tai demonstruoja gyvenimo jėgą – gyvenimo džiaugsmą, prasmę ir Lietuvos jaunesnei kartai, kurie zyzia dėl blogų sąlygų, (jiems – LRT.lt) reikia pasižiūrėti į šiuos žmones.

Deja, mūsų skirtumai vyrų ir moterų dideli – moterys dešimt metų gyvena ilgiau, vadinasi, jos vienišos, patenka į skurdą ir daugelį problemų išgyvena, mūsų vyrų bėdos yra kad jie turi ankstyvas mirtis, kurios yra išvengiamos“, – dėsto buvęs eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Ponia Antanina su šeima tremtyje, Krasnojarske, praleido 8 metus. Ji pasakoja visą gyvenimą labai sunkiai dirbusi, tačiau gyvenimo džiaugsmo nepraradusi. Panašiomis patirtimis dalijasi ir filmo „100 metų kartu“ herojai, kurie irgi yra šimtamečiai.

„Juos vienija tai, kad jie visi turėjo kuo domėtis, jie nesustojo domėtis, jie skaitė, mokėsi, dirbo. Ir dar vienas svarbus dalykas, kad jie visi džiaugėsi gyvenimu, nesvarbu, koks jis sunkus bebūtų: palaidojo vaikus, tėvai išvežti, turėjo slapstytis, bet jie vis tiek labai džiaugėsi gyvenimu“, – atskleidžia filmo „100 metų kartu“ režisierė Edita Kabaraitė.

Pasak režisierės, senjorai dažnai nurašomi, tačiau iš kiekvieno galima pasisemti išminties ir pozityvumo, tereikia įsiklausyti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi