Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.04 11:16

Simulikas kreipsis į VSD dėl galimo sekimo: tapau nepatikimas valstybei, nes bendravau su Nausėda?

atnaujinta 11.35
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.03.04 11:16

Naujienų agentūrai BNS paskelbus apie tai, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD), pranešėjo teigimu, galėjo sekti Seimo narį Valerijų Simuliką, šis nutarė kreiptis į VSD, siekdamas išsiaiškinti situaciją. „Valstiečių“ atstovas neslėpė nuostabos dėl pasirodžiusios informacijos, mat, kaip jis aiškina, jau seniai turi leidimą dirbti su slapta informacija ir jokių perspėjimų iš žvalgybos nėra gavęs.

BNS trečiadienį pranešė, kad aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs tuometinį buvusį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Vytautą Baką, jog VSD vadovybės nurodymu 2018-2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką. Asmenų, apie kuriuos, pasak pranešėjo, VSD rinko informaciją, sąraše – ir Seimo nario, „valstiečių“ atstovo V. Simuliko pavardė.

VSD griežtai paneigė šią informaciją.

LRT.lt kalbintas V. Simulikas neslėpė nuostabos dėl paskelbtos informacijos. Paklaustas, ar jautėsi sekamas, politikas aiškaus atsakymo nepateikė.

„Kad telefonai stringa, tai čia ne naujiena – aš jau seniai prie to pripratęs. Nežinau, ar buvo fizinis, ar kažkoks kitoks sekimas“, – svarstė V. Simulikas.

Jis patikino, kad kreipsis į VSD, siekdamas sužinoti, ar buvo sekamas.

„Aš duosiu oficialų paklausimą (VSD – LRT.lt) [...] ir norėsiu sužinoti, kiek, kas buvo daroma, jeigu daroma, kokiu pagrindu. Žinote įstatymus – jeigu vyksta sekimas, rinkimai ir jeigu tai neperauga į specialias procedūras prieš tą pilietį, tai tarnybos privalo apie tai mane informuoti“, – tvirtino Seimo narys, dirbantis Žmogaus teisių komiteto pirmininku.

V. Simulikas tikino nustebsiantis, jei žvalgyba iš tikrųjų jį sekė, mat, kaip tvirtino politikas, jis turi leidimą susipažinti su slapta informacija.

Parlamentaras svarstė, kad VSD akiratyje galbūt jis galėjo atsidurti dėl to, jog anksčiau bendravo su G. Nausėda, kai šis dar nebuvo išrinktas Lietuvos prezidentu.

„Jeigu (VSD – LRT.lt) paneigs, tai reiškia, kad nieko nebuvo ir tos medžiagos nėra. Jeigu patvirtins, kad dėl kažkokių priežasčių buvau sekamas... Nemanyčiau, kad aš, turėdamas leidimus dirbti su slaptomis medžiagomis ir galintis susipažinti su visais dokumentais, turėčiau galvoti, kad dėl kažkokių priežasčių tapau nepatikimas valstybei. Ar dėl to, kad su ponu G. Nausėda bendravome, kol jis dar nebuvo prezidentas? Čia tų klausimų daug yra“, – kalbėjo parlamentaras.

Jis, paklaustas, kada ir kokiomis aplinkybėmis bendravo su G. Nausėda, pažymėjo, kad su G. Nausėda bendravo prezidento rinkimų kampanijos metu.

„Teko susitikti (su G. Nausėda – LRT.lt) ir pasišnekėti apie tai, kaip matytumėte švietimo, kitus klausimus, kurie susiję su parlamentarų veikla. Tai buvo pačioje rinkimų kampanijos pradžioje ir daugiau neteko bendrauti, nei jokiuose štabuose dirbti. Bet, kad aš palaikiau jo pusę, tai taip“, – dėstė politikas.

V. Simulikas teigė turintis versijų, kodėl žvalgyba, kaip buvo informuota, galimai sekė G. Nausėdos komandą, tačiau kartu tikino nenorinti apie tai viešai kalbėti.

„Užsakymas? Bet tuo nenorėčiau tikėti. Tai yra ne tos tarnybos, kurias galėtum užsakyti. [...] Galvoje yra daug versijų, bet aš nenorėčiau jų viešinti“, – tikino Seimo narys.

Politikas tikino, leidimą dirbti su slapta informacija jis turi nuo 2000 m., kai Seime pradėjo dirbti Užsienio reikalų komitete. V. Simulikas teigė niekada nesulaukęs VSD kvietimo atvykti į pokalbį su pareigūnu, niekada iš VSD nesulaukęs įspėjimų apie abejones keliantį jo elgesį.

T. Davulis: kaip suprantu, renkama standartinė informacija apie asmenis

BNS paviešintame sąraše asmenų, kuriuos, pasak pranešėjo, galėjo sekti VSD atsidūrė ir Rytų studijų cento vadovas, politologas Linas Kojala. Jis LRT.lt teigė nenorintis komentuoti apie situaciją.

Minėtame sąraše atsidūrė ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Tomas Davulis. LRT.lt kalbintas teisininkas teigė nejautęs, kad būtų sekamas žvalgybos pareigūnų. Tiesa, jis neatmetė, kad galėjo sulaukti VSD dėmesio.

„Ar aš jaučiausi sekamas? Nemanau. Neturiu tiek resursų, kad fiksuočiau tokį sekimą“, – teigė T. Davulis.

„Kiek suprantu, yra standartinės informacijos apie kiekvieną asmenį kaupiamos. Mes ir patys nežinome, kokia informacija turima“, – svarstė pašnekovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi